שתף קטע נבחר

ישראל כץ: תומך בברית הגנה עם ארה"ב בנושאים מוגדרים

במערכת הביטחון יש שחוששים מכבילת ידי צה"ל, אבל לפני פגישת נתניהו ומזכיר ההגנה האמריקני - שר החוץ כץ מציג באולפן ynet את עמדתו: "ברית בנושאי איום הגרעין וטילים". ממשלה חילונית? "ליברמן התקבל באהדה ברמת השרון וזה הדאיג את כחול לבן. את הליכוד החרדים לא יכולים לסחוט"

 

 

שר החוץ ישראל כץ תומך בברית הגנה ממוקדת בין ישראל לארצות הברית. בריאיון באולפן ynet הבוקר (יום ה') אמר כץ כי ברית שכזו צריכה לכלול "נושאים מוגדרים - איומי הגרעין ונושא טילים ארוכי טווח מאיראן לישראל. יש לנו אמצעי הגנה והתקפה אבל זה ימנע מאיתנו את הצורך להקצות משאבים עצומים באופן קבוע ולטווח ארוך מול אותם איומים, ובעניין הזה נוכחות אמריקנית באזור בהחלט תשלים לישראל את היכולות שלה".

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

נושא ברית ההגנה בין המדינות עלתה כאפשרות של מחווה מטעם טראמפ לנתניהו לפני הבחירות. במערכת הביטחון יש המתנגדים לכך, מכיוון שברית כזו עלולה לכבול את ידי צה"ל ותחייב הודעה מוקדמת על פעולות ושיתוף פעולה שאינו תמיד מועיל. הנושא עשוי לעלות בפגישה היום בלונדון בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין מזכיר ההגנה האמריקני מארק אספר.

 

"אני משוכנע שהם ישוחחו מאחר וראש הממשלה לוקח איתו את מפקד חיל האוויר וראש אגף המבצעים", אמר כץ. "כל מה שקורה במרחב בין שלוש המדינות - סוריה, לבנון ועיראק... אני לא יכול להתייחס לפגישה שעוד לא הייתה אבל עמדתי היא שאני תומך בברית הגנה בין ארה"ב לישראל בנושאים מוגדרים".

 

- יש שטוענים שכל הנסיעות הן לצרכים פוליטיים בלבד.

"הדיון הוא אמיתי. (בכיר משמרות המהפכה האיראניים) סולימאני אישית פיקד על חוליה שעמדה לשגר רחפנים לתוך ישראל, סיכלנו את זה. לפי פרסומים זרים הייתה פעילות נקודתית בלבנון למנוע את פרויקט הדיוק של הטילים, יש פרסומים על כל מיני דברים. הדברים קורים ואי אפשר להפסיק אותם בגלל בחירות".

 

- גם אוקראינה, גם לונדון, מדברים על פגישה עם פוטין.

"הכול על בסיס מדיניות אמיתית. הפעילות מול איראן וסוריה היא פעילות של שנים. הצטערתי לראות את לפיד, בעוד שרי החוץ של בחריין ואיחוד האמירויות תומכים בישראל מול חיזבאללה - הוא תקף את נתניהו ונתן אליבי לחיזבאללה. למה הוא תוקף? כי נתניהו פרסם. הדברים האלה על רקע בחירות, אבל הם מאוד בעייתים גם בלי קשר לבחירות. כאשר מדיניות קבועה שמצליחה ומכיחה את עצמה, בגלל בחירות היא נתקלת בביקורת צינית".

יועז הנדל ריאיון אולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
ישראל כץ באולפן ynet. "אפילו לארדואן סיפקנו התרעות על פיגועים"(צילום: אבי מועלם)
 

- גורמים אמריקניים מדליפים שישראל תוקפת בעיראק.

"יש תיאום בין ארה"ב לישראל. אני בטוח שבפגישה היום - אני מניח - שידונו נושאים של פעילות ואיומים מכל המרחב".

 

- יש תיאום בעניין התקיפה בעיראק?

"אנחנו לא לקחנו אחריות על תקיפות כאלה. לישראל יש את השיקולים שלה והאינטרסים שלה, לפעמים צריך לפעול כדי למנוע פגיעה ואתה עושה את זה בכל מקום, זה הצורך העליון ובוודאות יש תיאום בין ישראל לארה"ב מבחינת הבנת הצרכים".

 

- ישראל תמשיך לתקוף גם כשזה לא מסתדר עם האינטרסים האמריקניים?

"הכל מסתדר. יש לארה"ב אינטרס בישראל חזקה שמגינה על עצמה. אנחנו לא מבקשים חיילים אמריקנים, יש לנו יכולות גבוהות, אנחנו חולקים מודיעין עם ארה"ב, הם אמרו שהמודיעין שישראל חולקת עם ארה"ב שווה יותר מהמודיעין שהם מקבלים מבעלי ברית אחרים. יש לנו ערכיות, אפילו לארדואן בזמנו סיפקנו התראות על פיגועים שדאעש עמד לעשות בטורקיה".

 

איום הפיטורים במשבר השבת

- למי ליברמן מתכוון כשהוא אומר שבכירי הליכוד כל הזמן אומרים שתם עידן נתניהו?

"יכול להיות שהוא ממציא, יכול להיות שהוא מתכוון לעצמו, הוא היה בכיר בליכוד. אני בכיר שבבכירים בליכוד, אני יו"ר מזכירות הליכוד, אני מס' 3 ברשימה, אני שר החוץ, אני אומר לך שאין שום סיכוי. הם מנסים לייצר ספין, אין שום סיכוי שמישהו יחליף את נתניהו בדרך לא דמוקרטית, ובכלל. זה לא נכון מוסרית ודמוקרטית.

 

"יש לנו ראש ממשלה הכי פופולרי במדינה, תמיכה של 40 אחוז, הוא מנהל את המדינה מבחינה ביטחונית, מדינית, כלכלית, אין שום סיבה וזה הכל ספינים. תראי את כחול לבן, בני גנץ אמר 'אני חותם לחרדים שימלאו מה שהם רוצים' ופתאום לפני יומיים הוא אומר שהוא שם את החרדים בחוץ".

 

- יכול להיות שהמפלגות החרדיות סחטניות מדי.

"אני אוימתי בפיטורים בנושא הרכבת על כך שעבודות חיוניות יבוצעו בסופי שבוע. הליכוד מנהל את המדינה באחריות".

גנץ וליברמן (צילום: אבי מועלם , ירון ברנר )
גנץ וליברמן. "מחליפים סיסמאות כמו גרביים"(צילום: אבי מועלם , ירון ברנר )
 

- רה"מ איים עליך בפיטורים?

"החרדים באו ודרשו".

 

- הרגשת שהם יכולים לגרום לרה"מ לפטר אותך?

"יש עקרונות שאני עומד עליהם ואלה העקרונות וזו הדרך של הליכוד, ואם יש אישור של שר העבודה מבצעים את העבודות. המדינה מתנהלת, עשר שנים עשינו מהפכה עצומה. אין שאיפה שזה יתנהל בשבת כי זו מדינה יהודית, ואם אפשר אז צריך להקפיד ולשמור. אני אביא דוגמה עם מוניות השירות שהבאנו, הקו הראשון יצא למכרז, אדם יוכל באמצע השבוע לנסוע במוניות שירות מסובסדת עם רב קו, בסוף השבוע היא לא מסובסדת אבל יהיה שפע של מוניות".

 

- ליצמן וגפני מדברים על כך שאחרי הבחירות הבאת כל זה נגמר, מה אתה אומר להם?

"כל אחד משמיע סיסמאות לבוחרים שלו ואחרי זה בא ומתכנס לתוך המציאות. כל אחד רוצה את הבוחרים. הליכוד נבחו בעשיה ואנחנו מראים מה עשינו. כחול לבן וליברמן מחליפים סיסמאות כמו גרביים, ליברמן היה צריך לברך על הודעת בני גנץ שהוא בעד ממשלה חילונית אבל הוא פוחד שיקח לו חזרה את המנדטים של רמת השרון".

 

- רק ברמת השרון אנשים רוצים לנסוע בשבת?

"ליברמן עשה כמה חוגי בית והתקבל באהדה וזה הדאיג את כחול לבן. כל ישראלי רוצה חופש לפרט ואנחנו ניתן לו אותו, זו מדינה ליברלית".

 

- לחרדים יש את קלף החסינות, אומרים שרה"מ יהיה מוכן לתת הכל תמורת החסינות.

"הדבר הזה כבר נגמר, זה היה דיבורים על רקע המו"מ הקודם, וראש הממשלה הבהיר שלא תהיה שום חקיקה. יש בחוקים הקיימים, הוא הולך לשימוע ואני מאחל לו שיצליח, זה בכלל לא דבר שצריך זללז באפשרות, מעבר לזה כל ר"מ כשיר משפטית, הוא מקבל את אמון הציבור הוא כשיר להיות ר"מ. כל שאר הדברים זה ספינים".

גשר יהודית (צילום: מוטי קמחי)
עבודות גשר יהודית בנתיבי איילון בשבת. "החרדים דרשו לפטר אותי"(צילום: מוטי קמחי)
 

- אז לא תתנו לחרדים לסחוט אתכם?

"אותנו הם לא יכולים לסחוט, הם יכולים לסחוט את השמאל. איך אמרו פעם - 'אני מוכן ללבוש שטריימל בשביל השלום'. אמרו את זה מהשמאל. החרדים לא יכולים לסחוט את הליכוד. ראש הממשלה אומר שלא תהיה כאן מדינת הלכה ולא יהיו דברים אחרים, העמדה שלנו מאוד ברורה והם צריכים לבוא לתוך העמדה הזו".

 

- תמשיכו בעבודות חיוניות בשבת גם אחרי הבחירות?

"יש חוק שאומר שזה צריך להיות כפוף לשיקולים של מסורת ישראל".

 

"אני וגנץ דומים ב-70 אחוז"

- את מי אתה מעדיך כשותף בכיר בממשלה, איילת שקד או בני גנץ?

"איילת שקד, ברור. אנחנו רוצים ממשלה ימנית שהליכוד במרכזה".

 

- נראה שאתם לא סומכים עליה, בנו של רה"מ שואל אם הם יתמכו באבא שלו?

"היו דברים בעבר, הייתה ברית עם לפיד, מבחינת הליכוד כל השותפים הטבעיים של הליכוד יהיו בקואליציה, אנחנו רוצים ממשלת ימין".

איילת שקד  (צילום: אלכס קולומויסקי)
איילת שקד. מעדיף אותה על גנץ(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

- בהשקפות שלך נראה כי בני גנץ, חוסן לישראל, כן מתאיימים לממשלה הזו שאתה רואה מול עיניך.

"גדלנו באותו מקום, ב-70 אחוז זה דומה. אנחנו בנים לניצולי שואה, אנחנו מחוברים לאדמה".

 

- יותר מהאחוזים שאתה חולק עם דרעי.

"ב-30 אחוז זה שונה. דעות שונות, התייחסות שונה".

 

- אתה דומה יותר בהשקפות שלך לאריה דרעי מלבני גנץ?

"אריה דרעי, כמי שיושב איתו בקבינט, הוא לא עוסק רק בעיניי דת, יש לו דעה ומקשיבים לו בכובד ראש בדיונים. לא הייתי מקל ראש בדעה שלו".

 

- התקשורת סופגת מתקפות מכיוונו של רה"מ, אתה אוהב את זה?

"בואי תשאלי מי התחיל".

 

- מי התחיל? מה זה, גן ילדים?

"לא גן ילדים, אבל יש פרשנים שיש תחושה לחלקים בציבור שיש גורמים בתקשורת שמנהלים מתקפה חד צדדית נגד ראש הממשלה ועל הרקע הזה מתנהל השיח וכל הוויכוח. אני מאמין ומייחל שאחרי הבחירות כשזה ייגמר, תקום ממשלה, פעם שעברה ליברמן הפתיע אותנו".

 

- הסטת את הדיון, הוצמד מאבטח לעיתונאי.

"בגלל הבחירות זה הוקצן".

 

- ראש הממשלה צריך להיות ממלכתי.

"ראש הממשלה הוא סופר ממלכתי, אני אומר לך מהחדרים הכי סגורים - בנושאים שבליבת הביטחון הוא לא עושה שיקול של פוליטיקה. גם מול עזה, גם מול הצפון, גם בתחום הכלכלי".

 

- רק מול התקשורת הוא לא ממלכתי?

"יש קרבות של בחירות והצד השני עושה כאן דבר חמור. ראש ממשלה שלא נפסל משפטית ויש לו תמיכה ציבורית ופוסל אותו. ואז פורסם על החקירה של ליצמן ובני גנץ אמר שליצמן זה משהו אחר. למה? כי אאז הוא חשב לעשות קואליציה".

 

- לא הייתה לכם בעיה אם התקשורת הייתה מפרסמת הדלפות בזמנו כשזה היה אולמרט.

"מתן אינפורמציה זה חלק מעבודות התקשורת אבל המתקפות והמיקוד... המנהיג הכי פופולרי במדינה ופופולרי בעולם, הם לא אומרים שהם מקווים שלא יהיה לו רוב, זה בסדר, אבל אם יהיה לו רוב והוא כשיר משפטית אז למה לפסול אותו?"

 

- חקיקת בזק בעניין המצלמות ביום הבחירות, אתה בעד?

"אני לא מכיר את זה. מי שעסק בזה, אם מתברר שהיו זיופים במגזר מסוים. מצלמה היא לא בתוך הקלפי, היא בכל המרחב הציבורי, למה שלא יהיו מצלמות? אני מבין שהוויכוח הוא אם בפרק הזמן אפשר לחוקק, אם יו"ר הכנסת והמשפטנים יגיעו למסקנה שניתן לחוקק אז שיחוקקו את החוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
השר ישראל כץ באולפן ynet
צילום: אבי מועלם
מומלצים