שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  בעל חברת בנייה במעצר: חשוד בגרימת מוות ברשלנות

  יום לאחר שעובד סיני נהרג בתאונת עבודה בהרצליה, נטען בביהמ"ש כי "מדובר באתר בנייה לקוי ורשלני". פרקליט החברה הביך את נציג המשטרה: "בביקורת לפני שבועיים אמרו שהאתר מדוגם". מעצר בעל החברה ועובדים הוארך

  בעל חברת בנייה ועוד ארבעה עובדים, בהם שני סינים, עצורים בחשד לגרימת מוות ברשלנות בעקבות תאונת העבודה שבה נהרג אתמול פועל באתר בנייה בהרצליה. בית משפט השלום בראשון לציון האריך בצהריים (יום ה') בהסכמה את מעצרם של החמישה למשך יממה. מחר יישלחו החשודים למעצר בית עד יום שני. ההרוג, עובד זר מסין בן 54, נפל אל מותו מגובה של כתשע קומות.

   

  במהלך הדיון היום בבית המשפט, טען נציג המשטרה כי "מהחקירה עולה שמדובר באתר בנייה שמתקיים בו אקלים בטיחותי לקוי ורשלני. לא התקיימו נוהלי בטיחות. זאת תופעה של מכת מדינה, אנו סבורים שהתגבשה תשתית ראייתית נגד כל המעורבים, חלקם מתחמקים מאחריות בעניין הבטיחות".

  פועל בניין נפל למותו מבניין בקיבוץ גליל ים ()
  זירת תאונת העבודה בהרצליה

  יו"ר לשכת עורכי הדין עו"ד אבי חימי, שמייצג את החברה, אמר בדיון כי "לפני שבועיים הייתה ביקורת של משרד העבודה באתר. חוקר של אחד החשודים אמר שהאתר מדוגם ודוגמה לקבלנים איך לעבוד. תחשפו בבקשה כעת את הביקורת, בדקו במשך ארבע שעות שלושה בניינים".

   

  החוקר הגיב: "דיברו על אלמנטים חיצוניים של הבנייה". השופט אילן בן דור התערב ופנה לנציג המשטרה: "אני מבקש שתבדקו את הביקורת". נציג המשטרה הגיב: "לא ראיתי את דו"ח הביקורת, אבל שמעתי שהיא טובה". עו"ד חימי הקשה: "באתר שישה בניינים בני 10 קומות, כאשר החברה בונה עוד פרויקטים. יש מנהלי אזור, האם חקרו את מנהל האזור?" נציג המשטרה סירב להשיב ואמר כי כל העובדות מונחות בפני בית המשפט.

   

  עו"ד חימי המשיך: "עדכנו אתכם שבאופן חריג החברה הזו מינתה מנהל בטיחות כללי לכל החברה, מכירים את זה? נציג המשטרה השיב: "הם אמרו את זה בחקירה, זה בבדיקה".

   

  אחר כך אמר עו"ד חימי: "מי שמבצע את העבודות באתר זו חברה סינית. נציג המשטרה אישר את זה. מדובר באחת מארבע חברות ששרי האוצר והשיכון הביאו ארצה במכרז מסודר לקדם את קצב הבנייה. החברות עמדו בכל הקרטיריונים שהמדינה קבעה". עו"ד חימי שאל את החוקר האם הוא מכיר את הסוגיה, אולם נציג המשטרה השיב בשלילה.

   

  מהיזם נמסר בתגובה: "ממהלכו של הדיון בבית המשפט ניתן לומר בוודאות שהחברה פעלה כדין, ומקפידה על בטיחות כל אתריה. החברה לא רק עומדת בכל תקני הבטיחות, אלא מחמירה והוסיפה תקנים – גם למנהלי בטיחות, וגם לעוזרי מנהלי הבטיחות בכלל אתריה ובפרט באתר זה, שעבר רק לאחרונה בדיקת מפקח של יחידת פלס, והאתר נמצא כעובד על פי הכללים המחמירים ביותר, וללא דופי. חשוב לציין, כי הפועל נכנס לאתר כשהוא היה סגור ובניגוד לכל הנהלים ולחוזה עליו חתומה החברה המעסיקה אותו. אנו מניחים שבתום החקירה, משטרת ישראל תסגור את התיק בהיעדר אשמה".

   

  ראובן בן שמעון, מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה, מסר בתגובה: "בפעם הראשונה בהיסטוריה מנהל בכיר הנושא באחריות כוללת משלם מחיר ונעצר. זוהי נקודת מפנה חשובה, שכן עד כה רק נושאי משרה זוטרים שילמו מחיר אישי על הרג פועלים. זהו מסר ברור לכלל הקבלנים והיזמים שמה שהיה לא יהיה ועליהם לדאוג לבטיחות העובדים כי חיי האדם קודמים לרווחים ולא בונים מגדלים על גופות של פועלים".

   

  הדיווח על פועל שנפל באתר הבנייה התקבל אתמול בשעה 6:53 בבוקר במוקד 101 של מד"א במרחב ירקון. חובשים ופרמדיקים של מד"א קבעו את מותו של הפועל, שסבל מפגיעה רב מערכתית ואותר ללא סימני חיים.

   

  ד"ר קובי שיף, רופא רכוב על אופנוע כבד של מד"א, סיפר: "כשהגעתי למקום ראיתי בחצר למרגלות אתר הבניה פועל שוכב מחוסר הכרה עם פגיעה רב מערכתית לאחר שנפל מגובה רב. ביצעתי בדיקות רפואיות, הוא היה ללא סימני חיים ולא נותר לי אלא לקבוע את מותו".

   

  59 עובדים נהרגו בתאונות עבודה מתחילת השנה, מהם 31 באתרי הבנייה והתשתיות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תאונת עבודה קטלנית באתר הבנייה בהרצליה
  מומלצים