שתף קטע נבחר

האם הפסידה: הבת תתחנך במסגרת חילונית

אישה דתייה העלילה על בעלה לשעבר החילוני שפגע מינית בבתם. לאחר שהתבררה האמת והילדה הורחק מהאם, התעוררה המחלוקת לגבי אופי ביה"ס

בית המשפט למשפחה בראשון לציון קבע לאחרונה כי ילדה שהוצאה מחזקת אמה לאחר שהעלילה על האב שפגע בה מינית, תתחנך במסגרת חילונית-פלורליסטית ולא במסגרת דתית, כפי שדרשה האם. השופטת מירה רום פלאי קבעה כי החינוך הדתי, על איסוריו, עשוי לשמש את האם ככלי לניכור הורי ולהוביל לפגיעה נוספת במערכת היחסים העדינה שנרקמה בין הילדה לבין אביה בחודשים האחרונים.

 

הסכסוך הסבוך בין ההורים החריף לאחר שהאם טענה שהאב פגע מינית בבתם וברחה עמה למקלט לנשים מוכות. הילדה לא נפגשה עם אביה במשך כמה חודשים ובינתיים בירור שנערך בבית המשפט לגבי התלונות הקשות, העלה כי לאישומים נגד האב לא היה כל בסיס.

 

מאחר שבית המשפט התרשם כי האם השתמשה בעלילות שווא כדי לחבל בקשר בין האב לבין בתו, הוחלט להוציא את הילדה מרשותה למרכז חירום ולשקם את הקשר בינה לבין אביה באמצעות קיום מפגשים תחת השגחה.

 

האם סירבה להשלים עם המצב והמשיכה לפרסם את תלונותיה ולהיאבק באב ובגורמים המטפלים באמצעות כלי התקשורת - מעשים שהיוו הפרה בוטה של הוראת בית המשפט שלא לחשוף כל אינפורמציה על התיק. בין לבין דווח לבית המשפט שהמפגשים עם האב מתקיימים כסדרם ומיטיבים עם הילדה.

 

אך בכך לא נגמרה הסאגה, שכן כעת ההורים לא הצליחו לגבש הסכמה בנוגע לפנימייה שבה תתחנך הילדה. האם - המנהלת אורח חיים דתי - טענה שהילדה התרגלה לשמירת מצוות ועליה להתחנך במסגרת דתית. ואילו האב - חילוני גמור - טען שהילדה נולדה לעולם חילוני והחינוך הדתי לא ישרת את טובתה.

 

גם גורמי המקצוע המעורבים נחלקו בדעתם: בעוד העובדת הסוציאלית שמטפלת במשפחה הציעה פנימייה ממלכתית-דתית, האפוטרופסית שמונתה לייצג את הילדה בהליך טענה כי שליחתה למסגרת דתית עלולה לחבל בקשר עם אביה.

 

השופטת מירה רום פלאי הסכימה עם עמדת האפוטרופסית וציינה כי לנוכח התנהלות האם עד עכשיו, בהחלט אפשר לצפות שתנסה להשתמש באורח החיים החילוני של האב ככלי לניכור הורי. מכאן שאם הילדה תתחנך במסגרת דתית, שבה תהיה כפופה לאיסורים שונים כמו שמירת שבת וכשרות, תוכל האם להשתמש בהם כסיבות למנוע מבתה שהייה במחיצת האב.

 

היא הוסיפה כי להתרשמותה, אחרי תקופה ארוכה שבה נמצאת הילדה "בין הפטיש לסדן, בין אמא לאבא, בין חילוניות לדתיות", היא זקוקה למסגרת שתסייע לה "למצוא את הגשר שבין שני עולמות הערכים על פיהם חי כל אחד מהוריה". דבר זה, לטעמה, יכול לקרות רק במסגרת חינוך חילונית-פלורליסטית עם פתיחות לאורח החיים הדתי.

 

לפיכך נקבע כי הילדה תשולב במסגרת חינוך ממלכתית שתיבחר על ידי שני ההורים בשיתוף עם גורמי הרווחה והטיפול.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: רמי זרנגר
עו"ד סיגלית יפה
צילום: רמי זרנגר
מומלצים