שתף קטע נבחר

הושגה שליטה על שריפת הענק במפעל שמן בחיפה

עשרות צוותי כיבוי פעלו כדי להשתלט על האש שהשתוללה במחסן עם 80 טונות שמן במשך שלוש וחצי שעות. לוחם אש נכווה ברגליו באורח קל מאוד. כביש 22 נחסם באזור השריפה. מפקד תחנת הכיבוי: "הצלחנו למנוע מעבר האש למחסן המרכזי שבו אלפי טונות שמן"

 

 

 

עשרות צוותי כיבוי אש הצליחו להשתלט על שריפת הענק שהשתוללה מאז הצהריים (יום ה') במחסן עם 80 טונות שמן במפעל "שמן" ליד שער מספר 1 בנמל חיפה. לוחם אש נכווה ברגליו באורח קל מאוד ופונה לטיפול בבית חולים. 

 

צוותי הכיבוי ממשיכים בפעילות במתכונת מלאה במקום, עד לכיבוי מוחלט של האש. במקום פעלו בשיא האירוע 60 צוותי כיבוי, וכן כוחות של המשרד להגנת הסביבה איגוד ערים לאיכות סביבה, חברת החשמל, עיריית חיפה ועוד. בכיבוי האש חוקרים את הנסיבות שהביאו לפרוץ שריפת הענק, ובין היתר נבדקת אפשרות שסמוך לאחד המחסנים הודלקה ערימה של פסולת נחושת.

 

בשל האש נחסם כביש 22 ממחלף חירם לכיוון רחוב אופיר בחיפה, ומאות משאיות תקועות בהמתנה לכניסה לנמל חיפה. הנמל מפעיל את כניסת המשאיות מהשער הסמוך לבית החולים רמב"ם, אך שם הכניסה איטית יותר.

שריפה במפעל שמן בחיפה (צילום: גיל נחושתן)
שריפה במפעל שמן בחיפה(צילום: גיל נחושתן)

שריפה במפעל שמן בחיפה (צילום: גיל נחושתן)
שריפה במפעל שמן בחיפה(צילום: גיל נחושתן)

שריפה במפעל שמן בחיפה (צילום: וויסאם רוסטום)
עשן סמיך מכסה את שמי מפרץ חיפה(צילום: וויסאם רוסטום)

שריפה במפעל שמן בחיפה (צילום: רובין תרביי)
שריפה במפעל שמן בחיפה(צילום: רובין תרביי)

במקום מצויים מכלים גדולים של שמן חמניות ושמן זית שנמצאים לפני הזיקוק האחרון והביקבוק. רוב הכבאיות שהשתתפו בכיבוי הן מסוג אשד שנושאות 12 טון מים וטון של חומר לייצור קצף.

 

מפקד תחנת הכיבוי בחיפה, טפסר משנה חזי לוי סיפר: "האש אחזה בשלושה מחסנים לאחר ששמן בוער התחיל לזרום בין המבנים. הצלחנו למנוע מעבר של האש למחסן המרכזי שבו היו עוד אלפי טונות של שמן. לאחר כיבוי האש נצטרך לנקות את השמן מהכבישים באזור ולסייע בפינוי האזבסט. כמובן שנצטרך גם לחקור כיצד פרצה השריפה וכיצד תפקדו אנשי המפעל". 

 

מוקדם יותר אמר: "מדובר באירוע בקנה מידה גדול מאוד. האירוע מחולק לשתי גזרות עבודה. הצוותים משתמשים בסולמות גבוהים, ובמקביל בוצע פינוי למפעלים סמוכים למפעל שמן".

 

מחברת שמן נמסר: "השריפה פרצה במחסן של סחורה ארוזה. השריפה מטופלת על ידי לוחמי האש. לשמחתנו אין חשש לנפגעים ולחיי אדם".

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי "צוותי השריפה נמצאים בחפ"ק שנפתח וכן מנטרים חלקיקים באזור המגורים בעיר ובקריות, ויעבירו הנחיות במידת הצורך, לפי ממצאי הניטור. בתחנות הניטור לא נמדדות בשעה זו חריגות.

 

"יצוין, כי גג המחסן עשוי מאסבסט, ולכן בסיום השריפה ולאחר כיבויה בידי כוחות כיבוי והצלה, כונני המשרד להגנת הסביבה יעבירו הנחיות לגבי פינוי המפגע ומניעת חשיפה לאוכלוסייה".

שריפה במפעל שמן בחיפה (צילום: אורי שאול)
שריפה במפעל שמן בחיפה(צילום: אורי שאול)

שריפה במפעל שמן בחיפה (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז חוף)
אש ועשן במפרץ חיפה(צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז חוף)

שלומי פדר, מתנדב איחוד הצלה בגזרת השריפה בחוף שמן, סיפר בצהריים: "הוזעקנו לשריפת ענק באחד המפעלים בחוף שמן. כרגע שומרים על מרחק בטיחות וצוותים גדולים של כיבוי פועלים במקום. אנחנו מבקשים מסקרנים ואזרחים לא להתקרב לאזור עקב חשש לשאיפות עשן רעיל. לתושבים באזור מומלץ בשלב זה לסגור חלונות עקב העשן הסמיך".

 

אלעזר איתן, עד לשריפה, סיפר: "השמיים היו מוקפים בעשן, ראו את העשן ממרחק של שני קילומטרים". מני חיים, תושב חיפה, סיפר: "העשן משקיף על כל העיר, זה מראה שלא ראיתי מעולם. לצערי זה מזכיר לי את אסון הכרמל".

 

איתי יהלום (17), מדריך בשבט צופי ים, סיפר: "עבדנו בשבט כמו בכל יום רגיל, ואז התקשרו להודיע לנו על השריפה. יצאנו מחוץ לשבט וראינו את ענן העשן. החלטנו שאנחנו מתפנים, וגם אחרי שעה אפשר היה לראות מרחוק את השריפה משתוללת".

שריפה במפעל שמן בחיפה (צילום: תומר בן חמו)
השריפה במפעל בחיפה(צילום: תומר בן חמו)

 

שריפה במפעל שמן בחיפה (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז חוף)
שריפה במפעל שמן בחיפה(צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז חוף)

שריפה במפעל שמן בחיפה (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז חוף)
שריפה במפעל שמן בחיפה(צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז חוף)

שריפה במפעל שמן בחיפה (צילום: עדן חיימוב)
שריפה במפעל שמן בחיפה(צילום: עדן חיימוב)

שריפה במפעל שמן בחיפה (צילום: עדן חיימוב)
שריפה במפעל שמן בחיפה(צילום: עדן חיימוב)
 

שריפה במפעל שמן בחיפה (צילום: אליעזר איתן)
שריפה במפעל שמן בחיפה(צילום: אליעזר איתן)

שריפה במפעל שמן בחיפה (צילום: אקי פלקסר)
שריפה במפעל שמן בחיפה(צילום: אקי פלקסר)

שריפה במפעל שמן בחיפה (צילום: אלכס טקס)
שריפה במפעל שמן בחיפה(צילום: אלכס טקס)
 

שריפה במפעל שמן בחיפה (צילום: איתי יהלום)
שריפה במפעל שמן בחיפה(צילום: איתי יהלום)

שריפה במפעל שמן בחיפה (צילום: איתי יהלום)
שריפה במפעל שמן בחיפה(צילום: איתי יהלום)

 

 

עו"ד שרית גולן, יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה, הנחתה את צוותי מחלקת אויר וצוותי מחלקת חומרים מסוכנים לצאת לשטח, לבדוק את הנתונים ולבחון את ההשפעות הסביבתיות והבטיחותיות הנתונים ייבדקו גם בשטח וגם בתחנות הניטור".


פורסם לראשונה 05/09/2019 14:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן
שריפת ענק במפעל שמן בחיפה
צילום: גיל נחושתן
מומלצים