שתף קטע נבחר

טראמפ הודיע: "מבטל את שיחות השלום עם הטליבאן"

נשיא ארה"ב הודיע על ביטול פגישה חשאית שאמורה הייתה להתקיים עם מנהיגי הארגון ועם נשיא אפגניסטן, בעקבות לקיחת אחריות של הטליבאן על פיגוע בקאבול. "מי הורג כדי לחזק את עמדת המיקוח שלו למראית עין?"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע הלילה (בין שבת לראשון) כי הוא מבטל את המשא ומתן על הסכם השלום עם ארגון הטליבאן באפגניסטן. טראמפ נימק את ההחלטה בכך שהארגון קיבל על עצמו אחריות לפיגוע בבירת אפגניסטן, קאבול, שבו נהרגו 12 בני אדם, בהם חייל אמריקני.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

נשיא ארה
"אין להם יכולת לדון בהסכם משמעותי". טראמפ(צילום: AP)

בסדרת ציוצים בחשבון הטוויטר שלו, חשף הנשיא כי מנהיגי הטליבאן הבכירים היו אמורים להיפגש איתו היום באופן חשאי בקמפ דייוויד, במקביל לפגישה נפרדת שאמורה הייתה להיערך עם נשיא אפגניסטן. "הם הגיעו לארצות הברית הלילה, אך למרבה הצער, כדי ליצור מינוף שגוי הם לקחו אחריות על הפיגוע", כתב טראמפ. "ביטלתי את הפגישה מיד וביטלתי גם את המשא ומתן לשלום. איזה סוג של אנשים הורגים כל כך הרבה בני אדם כדי לחזק את עמדת המיקוח שלהם למראית עין?".

 

"הם הפכו את הדברים לגרועים יותר", הוסיף טראמפ. "אם הם לא יכולים להסכים על הפסקת אש במהלך שיחות השלום החשובות הללו, ואף הורגים 12 חפים מפשע, אז כנראה שאין להם את היכולת לדון בהסכם משמעותי בכל מקרה. כמה עשורים הם מתכוונים עוד להילחם?".

 

סוף למלחמה הארוכה ביותר? טיוטת הסכם בין ארה"ב לטליבאן

 

ההחלטה של טראמפ באה לאחר שביום חמישי האחרון התפוצצה מכונית תופת של הטליבאן באזור השגרירות האמריקנית בקאבול, בירת אפגניסטן. כתוצאה מהפיצוץ נהרגו חייל אמריקני, איש ביטחון רומני ועוד עשרה אזרחים. הפיצוץ היה אחד מתוך כמה פיגועים של הטליבאן במהלך הימים האחרונים, כשבמקביל התנהלו השיחות בין ארצות הברית לארגון.

 

לפי משרד ההגנה האמריקני, החייל נהרג לאחר שמטען התפוצץ ליד מכוניתו. הוא היה איש שירותי הביטחון האמריקניים הרביעי שנהרג בשבועיים האחרונים באפגניסטן.

זירת פיגוע בקאבול (צילום: AP)
זירת הפיגוע בקאבול ביום חמישי האחרון(צילום: AP)

זירת פיגוע בקאבול (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

בשבוע שעבר הציג השליח האמריקני לשיחות עם הטליבאן את טיוטת ההסכם בין ארה"ב לארגון בפני נשיא אפגניסטן. השליח, זלמאי חלילזאד, סיפר כי ארה"ב "על סף הסכם" עם הטליבאן. "הגענו להסכם עקרוני, אבל בוודאי שעד שנשיא ארה"ב לא מסכים על זה הוא לא סופי", אמר השליח האמריקני.

 

במסגרת ההסכם, 5,000 חיילים אמורים לעזוב בשלב הראשון את אפגניסטן בתוך פחות מחמישה חודשים. "הסכמנו שאם התנאים ימשיכו לפי ההסכם, נעזוב בתוך 135 ימים חמישה בסיסים שבהם אנחנו נמצאים כרגע", אמר חלילזאד. נכון להיום נמצאים באפגניסטן בין 13 ל-14 אלף חיילים אמריקנים.

חיילים של צבא ארה
5,000 יעזבו בקרוב? חיילי צבא ארה"ב באפגניסטן(צילום: AFP)

חיילים של צבא ארה
(צילום: AFP)

ההסכם קובע ששני הצדדים יכריזו על הפסקת אש ונסיגה הדרגתית של ארה"ב, בתמורה להתחייבות של הטליבאן שהיא לא תאפשר שאפגניסטן תשמש מקום מקלט לג'יהאדיסטים שיתכננו פיגועים נגד ארה"ב ובנות בריתה. ההסכם לא שם קץ לקרבות בין הטליבאן לממשלת אפגניסטן, וקובע שבין הצדדים יתקיימו שיחות "בין-אפגניות" שיפתרו את הסכסוך.

 

ארה"ב, נזכיר, פלשה לאפגניסטן ב-2001 ופתחה במערכה נגד הטליבאן אחרי מתקפת הטרור ב-11 בספטמבר. שלטון הטליבאן נפל, אך מאז הגדיל הארגון את כוחו וכיום הוא שולט כמעט בחצי משטח אפגניסטן.

 

טראמפ לא הסתיר את רצונו להחזיר את החיילים האמריקנים הביתה עד הבחירות בשנה הבאה. הוא אמר לפני כשבועיים ל"פוקס ניוז" שהוא מתכנן בשלב הראשון להוריד את מספר החיילים ל-8,600 ומשם להמשיך הלאה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים