שתף קטע נבחר

ליברמן: "אין חינוך בלי ליבה". הורה חרדי: "לא יגיד לי איך לחנך"

ילדים חרדים והוריהם הפגינו במעלה אדומים בטענה שהעירייה לא מקצה מבנים לבתי ספר חרדיים בצורה מכוונת: "לא יכול להיות שאין פה תלמוד תורה". ליברמן שהגיע למקום במהלך סיור בחירות: "העירייה פעלה נכון, אין סיבה להקים פה בית ספר של ש"ס"

 

 

 

עשרות ילדים חרדים והוריהם הפגינו הבוקר (יום א') מול עיריית מעלה אדומים במחאה על כך שלטענתם העירייה לא מקצה מבנים למוסדות חינוך חרדיים בעיר באופן מכוון, והילדים נאלצים לסוע למוסדות בירושלים. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הגיע לסיור במקום לקראת הבחירות והצדיק את העירייה.

 

ליברמן אמר כי: "אני חושב שראש העירייה והמועצה פעלו נכון מאוד כשלא הסכימו לאפשר הקמת בית ספר של רשת 'אל המעיין' של ש"ס. מעלה אדומים עיר גדולה, עם אופי פלורליסטי, רוב האוכלוסיה חילונית ואין שום סיבה להקים פה בית ספר של אל המעיין".

אביגדור ליברמן סיור בחירות ב מעלה אדומים (צילום: אוהד צויגנברג)
הפגנת הילדים במעלה אדומים. "גם לנו מגיע בית ספר"(צילום: אוהד צויגנברג)

אביגדור ליברמן סיור בחירות ב מעלה אדומים (צילום: אוהד צויגנברג)
ליברמן במעלה אדומים. "לא ניתן תמיכה בלי לימודי ליבה"(צילום: אוהד צויגנברג)

הוא הוסיף: "ברור שהדרישה הראשונה של ישראל ביתנו תהיה התנייה של לימודי ליבה בכל המסגרות של החינוך החרדי. לא ניתן תמיכה ממשלתית לחינוך עצמאי בלי שיכניסו לימודי ליבה".

  

"הילדים נוסעים שעה וחצי כל כיוון"

במהלך ההפגנה קראו הילדים "אין ברירה רוצים תלמוד תורה", והחזיקו שלטים שעליהם היה כתוב בין היתר: "שר החינוך תעזור לנו", "די לאפליה" ו-"גם לי מגיע בית ספר". 

 

שחר שמיר, אביו של אחד הילדים שנכח בהפגנה אמר: "יש מבנים ריקים אך העיריה מסרבת לתת מקום למקומות חינוך חרדים. לאביגדור ליברמן אין שום זכות להגיד לי איך לחנך את בני. לנו יש את הזכות במדינה דמוקרטית ללמד את ילדנו בחינוך לגיטימי. לא יכול להיות שבמעלה אדומים אין תלמוד תורה. יש פה במעלה אדומים הסתה נגד חרדים".

אביגדור ליברמן סיור בחירות ב מעלה אדומים (צילום: נינה פוקס)
ההפגנה היום(צילום: נינה פוקס)

אביגדור ליברמן סיור בחירות ב מעלה אדומים (צילום: נינה פוקס)
(צילום: נינה פוקס)

אחד מנציגי ההורים הוסיף: "מדובר ב-82 ילדים מכיתות א' עד ה' ושחלק מהמשפחות דור שלישי בעיר. ראש העיר מזה 20 שנה מדיר בשקט מגזר שלם מהעיר וטוען בפני חברי מועצת העיר שלא תהיה פה בית שמש. לצערנו הרב אם היה מדובר בסוג אחר של אוכלוסייה כנראה שהיה נמצא פיתרון לעניין".

 

ניסים זאב, ח"כ לשעבר מטעם ש"ס שנכח גם הוא בהפגנה טען: "הילדים האלה בכיתה א׳ נוסעים כל יום שעה ורבע הלוך ושעה ורבע חזור. איזה עוול הם עשו לראש העיר? מה הם מבקשים? יש לו פה מאות כיתות ריקות הוא לא מוכן להכניס פה ילד חרדי. השנאה פה היא תהומית. באירופה יכולים ללמוד מאיתנו מה זה שנאת חרדים. אנחנו פראיירים לידם".

 

העירייה: "אין אפשרות לספק בית ספר לכל פיצול בתוך המגזר"

אברהם נגר חבר מועצת העיר מטעם ש"ס אמר: "מדובר בילדים קטנים שאין להם מקום ללמוד. ליברמן טועה. יש פה לימודי ליבה כמו בכל מגזר. מרגישים את השנאה בעיריה. ראש העיר אמר שפה לא יהיה לא ערבים ולא חרדים. פרשנו מהקואליציה, פנינו למשרד החינוך ולחברי כנסת ואני מקווה שמישהו יבין שיש פה ילדים שלא לומדים".

 

נגר תקף את ליברמן: "ליברמן זה הקרקס הנודד. כל מקום שיש בו משהו שיכול למנף לו את המנדטים, הוא שם. היום זה טרנד לתקוף חרדים ושנאה תהומית נגד חרדים שלומדים תורה".

 

מעיריית מעלה אדומים נמסר בתגובה לטענות: "חדשות לבקרים מגיעים לעירייה פניות להקמת מוסדות חינוך שונים למגזר החרדי. מגזר זה מגוון מאוד והמשנה החינוכית של כל ארגון בתוך המגזר היא ייחודית רק לו והארגונים והעמותות השונים אינם מוכנים ללמוד באותו מוסד עם חרדים מתנועה אחרת. עיריית מעלה אדומים סייעה בהקמת בית ספר מוכר שאינו רשמי לטובת התושבים - ביה"ס תורני יצחקי הפועל במבנה ביה"ס ענבלים לשעבר, שמספר התלמידים בו נמוך וניתן להוסיף לו למעלה מ-200 תלמידים. אין אפשרות לעירייה לספק מבנים לכל פיצול ופיצול אידאולוגי בתוך המגזר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
אביגדור ליברמן במעלה אדומים
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים