שתף קטע נבחר

בית אבות יפצה יורשי קשישה שנפגעה ומתה

בת 88 סבלה פונתה לבית חולים עם שבר ביד והיפותרמיה שנגרמו בנסיבות לא ברורות. 11 יום לאחר מכן היא מתה, והמוסד חויב לשלם 110 אלף ש'

בית משפט השלום בחיפה קיבל לאחרונה תביעה שהגישו יורשיה של בת 88 שהלכה לעולמה 11 יום לאחר שפונתה מבית אבות "בית עדנה" בקריית טבעון, כשהיא סובלת משבר ביד והיפותרמיה. השופט יואב פרידמן קבע שגרסת המוסד לאירועים שקדמו לפינוי לוקה בחסר, והוא ישלם כ-110 אלף שקל.

 

המנוחה התגוררה בבית האבות כ-23 שנה. בתביעה סיפר בנה שביום האירוע התקשרה אליו האחות התורנית והודיעה לו שלאמו יש ירידה בלחץ דם, דופק נמוך, חיוורון וסימן כחול קטן ביד. היא פונתה על ידי מד"א למרכז הרפואי "העמק".

 

היא עברה בדיקות עקב מצבה המתדרדר וסימני התעללות שאובחנו על ידי הרופא במיון. הבן הגיע למקום בתוך שעה וחצי וראה את אמו שוכבת על המיטה, מכוסה בשמיכה טרמית ושמיכה נוספת, כשחום גופה 34 מעלות בלבד. בשעות הערב גם אובחן שבר בידה הימנית והיא נזקקה לשלוש מנות דם. בהמשך החמיר מצבה, היא לקתה בזיהום ודלקת בדרכי השתן, בצקת ריאות, אנמיה ואיבוד דם, והלכה לעולמה כעבור 11 יום.

 

בית האבות טען שלא הוכח מה גרם למותה ואין ראיות לרשלנות מצידו. לדבריו, טרם פינויה לא התרחש אירוע חריג כמו נפילה. הוא הוסיף כי יש להניח שהיא קיבלה מכה ממעקה המיטה או נחבלה במהלך תנועתה במיטה. עוד הועלתה ההשערה כי היא הורידה בעצמה את מעקה המיטה. עובדי בית האבות אישרו בעדותם שחדרה כלל דיירת נוספת, אך טענו כי לא היה עימות בין השתיים.

 

אבל השופט יואב פרידמן קבע שגרסת בית החולים לוקה בחסר, ולפחות חלק מהעדים לא גילו את כל הידוע להם, וייתכן שעד נוסף שיודע מה ארע לא זומן לעדות. "לא ברור כיצד נגרם השבר ביד וממה נגרמה בנוסף ההיפותרמיה שסיכנה את חייה, עד כדי כך שמצבה נצרך לייצוב בבית חולים העמק על ידי חימום וטיפול בנוזלים, עוד בטרם תשלח לצילום היד", כתב.

 

הוא ציין כי בהיעדר הסבר אחר מצד בית האבות, יש להניח שהנזקים נגרמו בשל אותם גורמים. כמו כן ניכר כי במשך כמה שעות המנוחה לא הייתה מכוסה בשמיכות ולא הייתה בחדר מחומם.

 

בפק הדין צוין כי לא סביר שהקשישה, שהייתה במצב רפואי שברירי, הורידה את מעקה המיטה בעצמה וגם לא הגיוני שהשבר נגרם ממכה במעקה. במצבה הדמנטי היא גם לא יכלה לספר בעצמה מה הסיבות לנזקים ובוודאי שילדיה אינם יודעים זאת.

 

השופט סיכם כי מדובר במצב של "עמימות ראייתית קלאסית", והמקרה מתיישב יותר עם המסקנה שבית האבות התרשל מאשר עם המסקנה ההפוכה.

 

בנסיבות אלה נפסק שעל בית האבות לפצות את היורשים על כאב וסבל ב-100 אלף שקל. עוד נפסקו לטובתם הוצאות קבורה ומצבה בסכום של 10,000 שקל ושכר טרחת עו"ד בסך 22,374 שקל והחזר אגרה בסך 705 שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים