שתף קטע נבחר

פשרה ללא חקיקה: דרעי מציע לצלם מחצית מהקלפיות

שר הפנים מקדם הצעת פשרה לחוק המצלמות שנועד לתעד את הנעשה בקלפיות, ומציע לצלם רק 5,000 קלפיות מבלי שדבר יעוגן בחוק

 

ישיבת ממשלה (צילום: נעם ריבקין פנטון,פלאש90)
אריה דרעי(צילום: נעם ריבקין פנטון,פלאש90)

שר הפנים אריה דרעי מנסה לקדם פשרה לתיעוד הנעשה בקלפיות מבלי שהדבר יאושר בחקיקה. לפי הצעת הפשרה, כמחצית מהקלפיות (5,000) יצולמו מהבוקר עד הלילה על-ידי פקח או מזכיר שיתעד את הקלפי.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

לקריאת חוות הדעת המלאה של היועמ"ש

 

בשבוע שעבר פרסם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט את חוות דעתו, לפיה קיימת מניעה משפטית לקדם את החוק, ואף ציין כי "קידום ההצעה יפגע ביכולת לקיים את יום הבחירות באופן תקין". לדבריו, "ראשיתה של ההצעה בהליך חקיקה חריג ופגום בשלב הממשלתי, והחמור מכל הוא בפגיעה, קרוב לוודאי, ביכולת לקיים את יום הבחירות לכנסת באופן תקין וסדיר כנדרש במשטרנו הדמוקרטי". 

 

מנדלבליט הדגיש כי בחקיקה שכזאת "יש כדי לפגוע הן במימוש של זכות היסוד לבחור והן בביצוע החובה החוקתית לקיים בחירות חופשיות, חשאיות ושוויוניות".

אביחי מנדלבליט  (צילום: AP)
מנדלבליט בישיבת הממשלה, היום(צילום: AP)

 

למרות ההצעה של דרעי, ראש הממשלה בנימין נתניהו מקדם את החוק כרגיל: "אנחנו מביאים היום לאישור את חוק המצלמות בקלפיות", אמר בפתח ישיבת הממשלה. :טוהר הבחירות הוא מיסודות הדמוקרטיה, וזו הדרך הטובה ביותר למנוע זיופים, להציב מצלמות ולאפשר פיקוח משקיפים ממפלגות יריבות. ביקורת הדדית של כל המפלגות זו מהות השקיפות בדמוקרטיה, ואחד היסודות החשובים לשמירת שלטון החוק".

 

ראש הממשלה הוסיף: "החוק המוצע קובע שהמצלמות יתעדו את אולם הקלפיות ולא מאחורי הפרגוד. חשאיות ההצבעה תישמר בקפדנות. ב-2013 אמר השופט אליקים רובינשטיין שיש צורך לחשוב על מצלמות. השופט מלצר אמר לגבי הבחירות האחרונות שתופעת הזיופים זו בעיה אמיתית. ובכן, בעיות צריך לפתור, ובעיות בבחירות צריך לפתור לפני הבחירות".

 

עם אישור הצעת החוק בממשלה, היא תובא ככל הנראה כבר מחר לאישור בשלוש קריאות בכנסת. על מנת להעביר את החוק יש צורך בתמיכה של לפחות 61 חברי כנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נעם ריבקין פנטון,פלאש90
אריה דרעי
צילום: נעם ריבקין פנטון,פלאש90
מומלצים