שתף קטע נבחר

מנכ"לית ועדת הבחירות: "אולי רק שתי קלפיות זויפו"

בעקבות ההאשמות בעניין אי-סדרים במגזר הערבי, מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית אורלי עדס אמרה באולפן ynet כי "בדוגמאות של הליכוד לא נמצאו ראיות". בחקירת המשטרה, לדבריה, נמצאו רק שתי קלפיות עם חשד לזיופים - לטובת ש"ס והליכוד

 

 

מנכ"לית ועדת הבחירות אורלי עדס התייחסה הבוקר (יום א') בראיון לאולפן ynet לטענות בקרב חברי הליכוד לזיופים בבחירות האחרונות, שהובילו להצעת חוק המצלמות שאישרה הממשלה. עדס, באמצעות דובר ועדת הבחירות, אמרה בהמשך לריאיון כי בחקירת המשטרה עלה כי החשד לזיופים בשתי קלפיות במגזר הערבי, היה דווקא לטובת הליכוד וש"ס.

 

"היו חמישה מקרים שוועדת הבחירות המרכזית מצאה והביאה לחקירת המשטרה", סיפרה עדס לאחר דבריו של שר התקשורת דוד אמסלם. "שני מקרים בקלפיות שהוצבו במגזר הערבי, ובעניינן ככל הנראה יוגשו כתבי אישום. סיעת הליכוד התייחסה ל-140 קלפיות שבעניינן לא מצאה המשטרה ראיות ממשיות", אמרה עדס.

 

- שר התקשורת טוען לזיופים, הוא משקר?

"אני לא אומרת שהוא משקר, אבל אני לא יכולה להתייחס לכל הדעות של כל הפוליטיקאים. השאלה היא על מה מדברים כזיוף, קלפי בודדת, כמה קלפיות? ואם מדברים על תופעה של מאות אלפי קלפיות, אין ראיות לדברים כאלה. יש ערעור בחירות שנידון כעת בבית המשפט המחוזי. העותר מטעם הליכוד בודק את כל הקלפיות, למרות שגם מהממצאים שלו עלו רק שתי הקלפיות המדוברות".

אורלי עדס (צילום: עמית שאבי)
עדס לצד יו"ר ועדת הבחירות מלצר(צילום: עמית שאבי)

אורלי עדס (צילום: עמית שאבי)
מנכ"לית ועדת הבחירות עדס: "למעט מקרה אחד, אין ממצאים שמעידים על זיופים"(צילום: עמית שאבי)

- הם טוענים שהמשטרה לא חקרה וגם אתם לא חקרתם.

"תפקידה של ועדת הבחירות הוא לא לחקור. זוהי אחריותה שלה המשטרה. למיטב הבנתי לא נמצאו ממצאים שמעידים על זיופים למעט מקרה אחד".

 

- מבחינתכם יש אפשרות פרקטית להכניס מצלמות ביום הבחירות?

"אנחנו נערכים למבצע רחב היקף מכיוון שאנחנו נמצאים ממש לפני הבחירות. אנו מגייסים כ-3,000 מפקחים ורכשנו חלק ניכר מהמצלמות. המפקחים יסיירו במהלך היום בכל הקלפיות במדינת ישראל, במקרה של אירועים חריגים יידרשו לתעד ויצלמו את כל מהלך ספירת הקולות".

 

- למה בעצם השופט מלצר כל כך מתנגד להעברת חוק?

"אחת הבעיות העיקריות היא שמדובר על צילום על ידי כל אחד מהנוכחים בחדר הקלפי. בחדר נוכחים מזכיר ועדת הקלפי, שלושה חברי ועדת קלפי שהם נציגים של שלוש סיעות שונות מהכנסת, בנוסף כל רשימת מועמדים שאין לה ייצוג בקלפי רשאית לשלוח משקיף. זה אומר שתיאורטית יכולים להיות בחדר הקלפי 32 נציגים של סיעות שונות. לפי הצעת החוק הנוכחית כל אחד מהם יכול לצלם, אני חושבת שאני לא צריכה לפרט מעבר לזה מה עלול לקרות בקלפי באותו יום, איזה אי סדרים ומהומות".

 

- מתי נדע את תוצאות האמת? משהו שונה בבחירות האלה?

"במערכת הבחירות הזאת הכנסנו הליכי בקרה שונים, כאלו הפועלים בכל הקלפיות ובוועדות הקליטה האזוריות. תוצאות האמת יתחילו להתפרסם במהלך הלילה לפי הכמות שתגיע לוועדת הבחירות לאחר כל תהליכי הבקרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה מזרחי
אורלי עדס
צילום: משה מזרחי
מומלצים