שתף קטע נבחר

הלך לעולמו מזכ"ל ההסתדרות המיתולוגי, ישראל קיסר

קיסר, שכיהן כמזכ"ל ההסתדרות במשך 8 שנים ואחר כך שימש כסגן ראש הממשלה של רבין וכשר התחבורה, נפטר בגיל 88 בעקבות דלקת ריאות שהסתבכה. הנשיא ריבלין: "פועלו רב השנים למען העם והמדינה ייחתם בלבנו"

ישראל קיסר 1994 (צילום: סער יעקב, לע
ישראל קיסר ב-1994, אז שימש כסגן ראש הממשלה(צילום: סער יעקב, לע"מ)

מזכ"ל ההסתדרות לשעבר, ישראל קיסר, הלך לעולמו בגיל 88. קיסר, שכיהן כחבר כנסת מטעם מפלגת העבודה, שימש כיו"ר ההסתדרות במשך שמונה שנים בין 1984 ל-1992. לאחר מכן הוא מונה לסגן ראש הממשלה של יצחק רבין וכיהן במקביל כשר התחבורה.

 

קיסר נפטר בבית החולים וולפסון בחולון, שם היה מאושפז בשבוע האחרון כתוצאה מדלקת ריאות שהסתבכה. הוא הותיר אחריו שני ילדים (אבישי וראומה) וחמישה נכדים. קיסר יובא למנוחות ביום שני בבית העלמין גני אסתר בראשון לציון, בשעה 16:00.

 


ישראל קיסר מזכ
קיסר עם הזמר יזהר כהן(צילום: שאול גולן)

ישראל קיסר ושושנה ארבלי אלמוזלינו 1988 (צילום: שלום בר טל)
לצד שושנה ארבלי אלמוזלינו ב-1988(צילום: שלום בר טל)

קיסר נולד ב-1931 בעיר צנעא בתימן וכשהיה בן שנתיים עלה לארץ עם משפחתו. לפני מלחמת העצמאות ואחריה למד ועבד במרכז נוער לעולים חדשים. את שירותו הצבאי סיים כקצין בדרגת סרן. לאחר שסיים לימודי תואר ראשון באוניברסיטה העברית הוא פנה לשירות הציבורי. תפקידו הראשון היה בשנת 1960, כשמונה לעוזר ויועץ לשר העבודה גיורא יוספטל. לאחר מכן שירת כיועץ תעסוקה ראשי במשרד העבודה.

 

בשנת 1966 החל קיסר לעבוד בהסתדרות. עד שנת 1971 היה יו"ר מחלקת הנוער והספורט ואף כיהן כיו"ר מחלקת כוח אדם. בשנים 1972–1977 כיהן כגזבר ההסתדרות. בשנים 1977–1984 עמד בראש האגף לאיגוד מקצועי וכיהן כסגנו של מזכ”ל ההסתדרות דאז, ירוחם משל. לאחר מכן, כאמור, החליף אותו בתפקיד המזכ"ל.

 

בכנסת ה-11, בתקופת כהונתם של שמעון פרס כראש הממשלה ויצחק מודעי כשר האוצר, תמך בתוכנית הממשלה לייצוב הכלכלה, אך נאבק למניעת ירידה תלולה של המשכורות והגדלת שיעור האבטלה. בשנת 1992 התמודד על הנהגת מפלגת העבודה, קיבל קרוב ל-20% מהקולות והפסיד לרבין. בממשלתו הוא כיהן כאמור כשר התחבורה, תפקיד שבו המשיך לכהן לאחר הרצח, בממשלתו של שמעון פרס. בשנת 1996, לאחר 12 שנים במשכן, הוא פרש מהכנסת. קיסר פרש מהחיים הפוליטיים בעקבות מחלת אשתו מזל, שנפטרה שנה לאחר מכן.

מזכ
בסופרמרקט ב-1986(צילום: שאול גולן)

ישראל קיסר מזכ
במפגש עם תושבים ערבים(צילום: צביקה טישלר)

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ספד לקיסר ואמר: "קיסר, מאחרוני דור הנפילים, היה ויישאר מורה דרך למנהיגי עובדים רבים. הוא צמח מלמטה ותמיד הרגיש את הלמות ליבו של הציבור הישראלי. המורשת הערכית שהותיר אחריו ופירות המאבקים שהוביל להגנה על כבוד האדם העובד, ימשיכו להאיר את דרכה של ההסתדרות ולהדהד בעשייתה למען החברה הישראלית".

 

ח”כ עמיר פרץ, יו”ר העבודה-גשר שכיהן אף הוא בעבר כיו"ר ההסתדרות, ספד לקיסר: "קיבלתי בצער עמוק את ההודעה על לכתו של חברינו, ישראל קיסר ז”ל, מנהיג עובדים ואבן יסוד בתנועת העבודה, שבפועלו הביא בשורה לעובדים ולחם על הזכות לעבוד בכבוד ולהזדקן בכבוד. כסגן ראש הממשלה, בכהונתו השנייה של יצחק רבין, היה קיסר מהמיישמים הגדולים של מדיניות רבין לפיתוח מאסיבי של תשתיות תחבורה בפריפריה במדינת ישראל, ובכך תרם רבות לצמצום פערים. ישראל היה מנהיג אותנטי שידע להלך בחצרות של מפעלים ולייצג אותנו בכבוד רב בחצרות מלכים".

ישראל קיסר מזכ
מקבל צמיג ב-1988(צילום: שאול גולן)

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, מסר: "אני מרכין ראש בלכתו של חבר הכנסת ושר התחבורה לשעבר ישראל קיסר. פועלו רב השנים למען העם והמדינה ושיעור קומתו יחתמו בליבנו ויהוו השראה למשרתי ציבור באשר הם".

 

ח"כ איציק שמולי (העבודה-גשר) כתב בטוויטר: "התעצבתי מאוד לקבל את הבשורה המרה על לכתו של אחד מענקי מפלגתי, ישראל קיסר ז"ל. קיסר, מגן העובדים והגמלאים בהסתדרות, שר פעלתן וממנהיגי מפא"י, היה סמל למנהיגות חברתית שפרצה מלמטה ולעולם לא שכחה את ייעודה. חשתי תמיד כבוד עצום על שאדם גדול כזה עוקב ומעודד אותי מרחוק. נוח בשלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סער יעקב, לע"מ
ישראל קיסר
צילום: סער יעקב, לע"מ
מומלצים