שתף קטע נבחר

ההתחייבות של גנץ: לא תהיה רוטציה עם נתניהו

יו"ר כחול לבן מתכוון לדרוש מהליכוד לתמוך בהצעת חוק שתמנע מראש ממשלה לכהן תחת כתב אישום. המשמעות: גנץ מתחייב שלא יכהן ברוטציה עם נתניהו כנאשם, ללא קשר לתוצאות הבחירות. גורמים במפלגה מבהירים שהוא אינו פוסל רוטציה עם מועמד אחר שיעמוד בראש הליכוד

בני גנץ בועידת המשפיעים של חדשות 12 ()
לא פוסל מועמד אחר מהליכוד. בני גנץ

המהלך החוסם: יו"ר כחול לבן בני גנץ החליט לקדם חקיקה שלא תאפשר לראש ממשלה לכהן תחת כתב אישום. במסגרת המהלך, כחול לבן תדרוש כי כל הסכם קואליציוני יחייב חתימה של השותפות על הסעיף הזה, לצד סעיף המעגן את האיסור על כהונת שרים תחת כתב אישום.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

גורמים בכחול לבן הסבירו כי מדובר למעשה בהתחייבות של גנץ שלא תהיה רוטציה עם נתניהו כל עוד מרחף מעל ראשו כתב אישום. עם זאת, הבהירו הגורמים, גנץ אינו פוסל אפשרות של רוטציה עם מועמד אחר מהליכוד. לדברי אותם גורמים, במפלגה החליטו להחריף את הטון "נגד השחיתות ונגד נתניהו".

 

  

 

בהצעת החוק, שנוסחה בסיעת כחול לבן ואושרה על ידי גנץ, נכתב כי "ראש ממשלה שהוגש נגדו כתב אישום פלילי בעבירות חמורות לא יוכל לכהן בתפקידו". הדבר אינו מעוגן כיום בחקיקה, כך שראש ממשלה שהוגש נגדו כתב אישום יכול להמשיך לכהן עד שניתן בעניינו פסק דין חלוט, לאחר כל ערכאות הערעור. על פי ההצעה, גם שרים יצטרכו להשעות את עצמם או להתפטר במקרה של הגשת כתב אישום, דבר שמעוגן כיום בפסיקת בג"ץ אך לא בחקיקה ראשית.

 

בכירים בכחול לבן אמרו אמש כי משמעות החקיקה שאותה מוביל גנץ היא ברורה: "כחול לבן לא תשב עם נתניהו, גם לא ברוטציה, כל עוד התהליכים המשפטיים נגדו מתקיימים". במפלגה ציינו כי נתניהו בעצמו היה חתום על הצעת חוק דומה והצביע בעדה לפני יותר מעשור, עוד בהיותו יו"ר האופוזיציה, וכי המהלך נועד להשלים שתי הצעות חקיקה שנתניהו תמך בהן בעבר: החוק הנוכחי וכן חוק הגבלת הכהונה לשתי קדנציות, שאותו הגיש גנץ כבר בכנסת הקודמת.

 

בשבוע שעבר נחשפה ב"ידיעות אחרונות" כוונתו של גנץ לפעול להקמתה של ממשלת אחדות חילונית ליברלית בשיתוף הליכוד וישראל ביתנו. "אקים ממשלה ללא סחטנות", אמר.

 

ראש הממשלה לשעבר ומספר 10 ברשימת "המחנה הדמוקרטי", אהוד ברק, אמר בתגובה לפרסום כי "יצא המרצע מן השק. יעלון וגנץ חותרים להקמת ממשלת מוטציה עם הליכוד. זה לא שינוי. זו כניעה. כניעה לגזענות, כניעה לקיצוניות, כניעה לשחיתות. רק קול ל'מחנה הדמוקרטי' יילחם על מה שחשוב לך באמת. בלי ליכוד, זה בטוח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים