שתף קטע נבחר

דיווח בסוריה: מטוסים תקפו יעדים של מיליציות פרו-איראניות

על פי דיווחים ברשת "אל-ערבייה" ובמרכז הסורי לזכויות אדם, כלי טיס תקפו מטרות איראניות בעיירה אל-בוכמאל שעל גבול עיראק. עוד דווח כי ישנם הרוגים בתקיפה וכי הותקפו גם מטרות של חיזבאללה

 

 

כלי טיס תקפו הלילה (שני) בסוריה מטרות של מיליציות המזוהות עם איראן ועם חיזבאללה באזור העיירה אל-בוכמאל שבגבול עם עיראק. כך דווח הלילה ברשת "אל-ערבייה" הסעודית וכן במרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם. על פי הדיווחים, יש הרוגים ופצועים בתקיפה.

 

על פי המרכז הסורי לזכויות אדם, ארגון היושב בבריטניה ומזוהה עם האופוזיציה הסורית, שלושה פיצוצים נשמעו בעיירה אל-בוכמאל שבאזור הכפרי במזרח דיר א-זור. מטוסי קרב שזהותם לא ידועה תקפו רכבים ועמדות של כוחות איראניים ושל מיליציות עיראקיות המזוהות עם איראן באזור הגבול בין סוריה ועיראק.

תיעוד של התקיפה בלילה בגבול עיראק סוריה ()
"יש הרוגים". תיעוד התקיפה בסוריה, סמוך לגבול עיראק

ב"אל-ערבייה" דווח כי הותקפו בין היתר מטרות של חיזבאללה. עוד דווח כי מספר חמושים נהרגו בתקיפה. על פי הפרסום, בחודשים האחרונים הגבירו המיליציות האיראניות את נוכחותן בגבול עיראק-סוריה, במיוחד בעיר אל-בוכמאל.

 

פרשננו לענייני צבא וביטחון רון בן ישי מוסיף כי מעבר הגבול אל-בוכמאל, ששמו בצד העיראקי הוא אל-קאים, נמצא סמוך לגשר חשוב על נהר הפרת. מדובר במקטע חשוב, אולי החשוב ביותר, במסדרון היבשתי מאיראן דרך עיראק לחופי לסוריה וללבנון.

 

דרך מסדרון זה אמורים לעבור האספקה הלוגיסטית והטילים המדויקים מאיראן לחיזבאללה ולחזית הנוספת נגד ישראל שמשמרות המהפכה של איראן בפיקוד קאסם סולימאני מקימים בסוריה באמצעות כוח רב לאומי של מיליציות שיעיות. לכן, האיראנים מקימים מעבר גבול חדש באל-בוכמאל ולא רחוק ממנו מחנה גדול עבור המיליציות השיעיות שאמורות להגן על מעבר הגבול ו"הסחורות" שיעברו דרכו ויאוחסנו זמנית במחנה שמוקם בסמוך לו, בצד הסורי של הגבול.

 

ההגנה על המעבר ומחנה המיליציות נחוצה מפני דאעש שעדיין פעיל מאוד באזור וכן מפני הכוחות הכורדים-הערבים הפועלים נגד דאעש והכוחות הסוריים בסיוע יועצים אמריקנים. בגלל החשיבות האסטרטגית של מעבר אל-בוכמאל והגשר הסמוך לו , האיראנים משתמשים באישור שנתן להם נשיא סוריה בשאר אסד לפעול באזור כדי להקים שם מובלעת צבאית הנשלטת על ידם ומשרתת את שתי החזיתות בלבנון ובסוריה.

 

קאסם סולימני ביקר לאחרונה במקום כדי לעקוב אחרי התקדמות העבודות. בצד העיראקי, מעבר הגבול מפוקח על ידי משטרה וצבא עיראק, ויש שם גם כוח גדול של מיליציות שיעיות עיראקיות מה"חשד א-שאעב" (גיוס עממי).

 

בשבוע שעבר דווח כי איראן מקימה בסיס צבאי חדש בסוריה ומתכננת העברת אלפי חיילים לשטחו. כך על פי גורמי מודיעין מערביים ששוחחו עם רשת "פוקס ניוז".

איראן בונה בסיס צבאי בסוריה (צילום: ISI ImageSat International )
הבסיס שנבנה בסוריה(צילום: ISI ImageSat International )
 

איראן בונה בסיס צבאי בסוריה (צילום: ISI ImageSat International )
(צילום: ISI ImageSat International )

איראן בונה בסיס צבאי בסוריה (צילום: ISI ImageSat International )
(צילום: ISI ImageSat International )

איראן בונה בסיס צבאי בסוריה (צילום: ISI ImageSat International )
(צילום: ISI ImageSat International )

על פי הדיווח, מדובר בפרויקט איראני חשאי בשם "אימאם עלי", שיצא לפועל באישור הצמרת השלטונית בטהרן - ומבוצע על-ידי כוח "קודס" של משמרות המהפכה. הבסיס אותר פחות מ-500 ק"מ מכוח אמריקני שמוצב באזור.

 

מומחי חברת הלוויינים "אימאג'סאט" שבחנו את צילומי הלוויין מהאזור, אמרו כי בבסיס מוקמים חמישה מבנים שונים המוקפים בסוללות עפר, וכי ניתן לאחסן בתוכם טילים מדויקים. לפי המומחים, הבסיס נראה בשלבי הקמה סופיים וכי בחודשים הקרובים הוא יהפוך למבצעי.  עוד נטען כי זה הפעם הראשונה שהאיראנים בונים בסיס בסדר גודל כזה בסוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים