שתף קטע נבחר

עודה: אהיה יו"ר האופוזיציה הערבי הראשון בהיסטוריה

יו"ר הרשימה המשותפת דיבר באולפן ynet על האפשרות לגוש חוסם עם גנץ: "אנחנו לא בכיס שלו, והוא כבר בחר בממשלת אחרות". על חוק המצלמות: "זה חוק 'הערבים נוהרים'. נשתמש בזה כדי להעלות את אחוז ההצבעה"

 

 

 

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה התייחס הבוקר (ב') לסערה סביב חוק המצלמות וכינה אותו "חוק 'הערבים נוהרים לקלפיות'". עודה טוען כי במפלגתו אף ינסו להשתמש בחוק, שמתנגדיו טוענים כי ירתיע מצביעים: "לא יאיימו עלינו, לא יפחידו אותנו, לא ירתיעו אותנו. אנחנו דווקא נשתמש בזה כדי להעלות את אחוז ההצבעה בקרב האזרחים הערבים, כי האזרחים הערבים מבינים כמה הקול שלהם חשוב ומכריע בבחירות האלו".

 

עודה טוען כי "אם יש מצלמות זה צריך להיות על ידי הוועדה (ועדת הבחירות המרכזית, מ"א) ולא על ידי מפלגות, זה צריך להיות לכולם ולא רק לציבור מסוים, זה צריך להיות בתקופה נורמלית, לא שבוע לפני הבחירות".

איימן עודה (צילום: אבי מועלם)
"הפכנו למיעוט נרדף, אין ראש ממשלה שהסית נגדנו כמו בנימין נתניהו". איימן עודה(צילום: אבי מועלם)
עוד אמר עודה כי כבר בבחירות הקודמות הגילוי של המצלמות על פעילי הליכוד בקלפיות במגזר הערבי הרתיעה אנשים מלהצביע: "אנשים פחדו, לא הבינו למה מצלמים אותם, ולמה רק נגד הערבים. הפכנו למיעוט נרדף, אין ראש ממשלה שהסית נגדנו כמו בנימין נתניהו. הוא מסית נגדנו כל הזמן, מדבר על מצלמות, על 'ערבים נוהרים', על איך לפגוע בעוצמה שלהם, על זה שיש בנגב קלפי שרחוק 50 קילומטר ממקום מגורים של אנשים. עושים את כל הדברים כדי שלא נצביע".

 

יו"ר הרשימה המשותפת אף התייחס לטענות של ראש הממשלה נתניהו בעד חוק המצלמות ואמר כי הן תקפות אם החוק היה מסודר ומגיע מטעם ועדת הבחירות, לא מטעם הליכוד נגד הציבור הערבי. עוד תקף את נתניהו ואמר: "מבחינת זיופים, יש חקירה רק על קלפי אחד. יש בו עלייה דרמטית של הליכוד, הליכוד מזייפים ובוכים". הוא טוען כי נתניהו: "הוא בונה לעצמו מפלט אחרי הבחירות אם הוא יפסיד".

בנימין נתניהו (צילום: AFP)
"מנסה לייצר מהומה בקלפיות במגזר". בנימין נתניהו(צילום: AFP)
 

עודה טוען כי נתניהו מבקש לייצר מהומה בקלפיות במגזר הערבי ואומר כי הוא חושש מהפרעה לבחירה החופשית בקרב האזרחים הערבים: "יעשו כל מיני חסמים בשביל שהאזרחים הערבים לא יגיעו לקלפי".

 

הוא דחה את הטענות על כך שהמפלגות הערביות שיתפו פעולה עם נתניהו בפיזור הכנסת: "הצבענו נגד המועמד שלו למבקר המדינה, וגם הצבענו בעד פיזור הכנסת כמו שמצביעה האופוזיציה משנת 49' עד עכשיו".

בני גנץ בועידת המשפיעים של חדשות 12 ()
"אנחנו לא בכיס שלו, הוא יצטרך לשבת ולדבר איתנו". בני גנץ

הוא טען כי לא יוקם גוש חוסם על כחול לבן אמר כי "בני גנץ כבר בחר ממשלת אחדות לאומית". הוא הוסיף: "בפעם הראשונה בהיסטוריה יהיה ערבי יו"ר האופוזיציה, זו עמדה מאוד מעניינת – ראש הממשלה ידבר עם יו"ר האופוזיציה, יבוא נשיא מדינה בעולם וידבר גם איתי, על חוק הלאום, על הכפרים בנגב, על חוקי האפרטהייד, וגם ישמע תדריך בטחוני פעם בחודש, אני אשמח".

 

על האפשרות שבכל זאת יהיה צורך בגוש חוסם עם כחול לבן, אמר עוד כי גנץ יצטרך לעמוד בכמה תנאים, בהם "משא ומתן רציני של שנה למען סיום הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל והזרמת כספים והנמכת השיח הגזעני במדינה".

 

יו"ר הרשימה המשותפת התייחס גם לסיכוי שימליץ על גנץ לנשיא ריבלין ואמר כי מפלגתו תשמע מגנץ ורק לאחר מכן תחליט. "אנחנו רוצים להפיל את נתניהו. אנחנו לא בכיס של גנץ, הוא יצטרך לשבת ולדבר איתנו, גם על המתווה המדיני, אבל גם על ביטול חוק הלאום, חוק קמיניץ, תכנית למיגור האלימות והפשיעה בקרב אזרחים ערבים, אזורי תעשייה. יכול להיות שזה יקרה, נשמע ממנו מה הכיוון שלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
איימן עודה
צילום: אבי מועלם
מומלצים