שתף קטע נבחר

אחרי 18 שנות התעלמות: אב ישלם חוב מזונות

אישה גידלה את בנה לבד משום שאביו התנכר לילד והתעלם מחובתו עפ"י הסכם הגירושים. בתום סאגה משפטית ייאלץ האב לשלם מאות אלפי שקלים

בית הדין הרבני הגדול בירושלים חייב לאחרונה גבר לשלם מזונות בסכום שעשוי להגיע לרבע מיליון שקל, אחרי 18 שנים שבהן התעלם מבנו והתחמק מהחוב שנצבר בהתאם להסכם הגירושים. בכך התקבל ערעור שהגישה האם על החלטה קודמת של בית הדין האזורי, שלא רק פטר את האב מתשלום – אלא אף הטיל קנס דווקא עליה.

 

בני הזוג לשעבר מנהלים הליכים שונים במשך כ-18 שנה. תחילת הסכסוך כאשר בעודה האישה בהריון ברח הבעל מהארץ למקסיקו ועיגן אותה. לאחר שהגישה תביעת גירושין הוא שלח לה משם גט, וכעבור כשנתיים חזר לארץ. לאחר משא-ומתן הם חתמו על הסכם גירושין שלפיו האב ישלם מזונות בסך 1,150 שקל לחודש. מאז התחתן כל אחד מההורים בשנית והביא ילדים נוספים לעולם.

 

למרות ההתחייבות בהסכם הגירושין, האב לא רק שלא שילם מזונות, אלא גם לא התראה עם בנו, ובפועל גידלה אותו האם לבדה וללא עזה כספית מאביו. היא ניסתה לגבות את המזונות בהוצאה לפועל, אך ללא הצלחה.

 

במסגרת ההליכים המתמשכים טענה האם כי האב מעולם לא היה מעוניין להיפגש עם בנו, ואילו האב ועדים מטעמו טענו כי האם ומשפחתה מנעו ממנו לראות את הילד.

 

בפסק דינו האחרון של בית הדין הרבני האזורי – שעליו הוגש הערעור הנוכחי של האם – נקבע שמכיוון שאין אפשרות להגיע להכרעה בעובדות, ולכן גם לא בהיבטים ההלכתיים, יש לפטור את האב מהמזונות שחויב בהם בעבר, לנוכח הניכור שבינו לבין הבן. בנוסף הוחלט לחייב את האם בקנס בסך 12,500 שקל מאחר שמנעה מהאב לבקר את בנו.

 

אולם הערעור הפך כאמור את ההחלטה. פסק הדין של הדיין שלמה שפירא ביטא כאב על מצב הבן והביע תמיהה על מסקנות בית הדין האזורי. הוא שוכנע שהאב מעולם לא באמת רצה בקשר עם בנו ולא עשה מאמץ אמיתי בנושא, כשאפילו לבר המצווה שלו הוא לא הגיע.

 

"אין אנו יכולים להימנע מלחשוב מה קורה לנפשו של הילד היודע שאביו הגר בסמוך לו מתעלם ממנו, לא מנסה לפוגשו ואינו משלם מזונות", כתב, והבהיר שאין כאן בן מרדן אלא אב שאינו מעוניין בבנו. "התנהלות שכזו פוצעת את נפש הילד פצעים שלא ברור אם יש להם מרפא".

 

בנסיבות אלה סבר הדיין כי "לא הגיוני ולא הלכתי" לפטור את האב מתשלום המזונות שאותם התחמק מלשלם במשך שנים, בבחינת "יצא חוטא נשכר".

 

לבסוף נקבע כי האחריות על הניכור ההורי מוטלת על האב. משכך, האב חויב בכל המזונות שלא שילם במשך השנים (סכום שיכול להגיע ליותר מ-240 אלף שקל). עוד נקבע כי "האם אינה חייבת לשלם פיצוי כלשהו לאב בגין אי-קיום הסדרי השהות מכיוון שהאב לא היה מעוניין בהם, ולכן לא פגש את בנו במשך השנים".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד אברהם אלטלף
מומלצים