שתף קטע נבחר

"שיבינו שהם לא לבד": יום כיף לאלפי בני ובנות מצווה יתומים

את אחד מהאירועים השמחים בחייהם, בר ובת המצווה, יחגגו נערים ונערות רבים ללא אבא או אמא. המוסד לביטוח לאומי מנסה להמתיק במעט את הגלולה המרה, ומקיים להם יום כיף חסר תקדים בגודלו בסופרלנד

התאומים איתי ועדו דבח ()
"יש קושי וחוסר". התאומים איתי ועדו דבח

אלפי יתומים שיגיעו השנה לגיל בר ובת מצווה, יחגגו את האירוע השמח ללא אחד מהוריהם. המוסד לביטוח לאומי יקיים היום (שלישי) אירוע חסר תקדים בגודלו עבור אותם ילדים, שהוזמנו ליום כיף בסופרלנד בראשון לציון, שיסתיים בהופעה של סטטיק ובן אל.

 

בין 2,100 החוגגים שהוזמנו יהיה גם טוב-רואי בורובסקי, בנו הבכור של אביתר בורובסקי, שנרצח בפיגוע דקירה בצומת תפוח בשנת 2013. כשאמו של רואי, צופיה, התאלמנה, היא הפסיקה לעבוד בגן ילדים והחליטה להיות נהגת אמבולנס, כדי להעניק חיים. אביתר וצופיה הביאו לעולם ארבעה ילדים מלבד רואי, והם יגיעו לחגוג ביחד איתו. רואי קיבל את התפילין של אביו כשחגג בר מצווה בכ"ו בניסן, 1 במאי 2019, יום לאחר התאריך הלועזי שבו התרחש הפיגוע.

טוב רואי בורובסקי וצופיה אימו (צילום: גור אריה יהודה בורובסקי)
"ילד בר המצווה הראשון שלנו". טוב-רואי בורובסקי ואימו צופיה(צילום: גור אריה יהודה בורובסקי)

אביתר בורובסקי, שנרצח בפיגוע ב-2013 ()
אביתר בורובסקי, שנרצח בפיגוע ב-2013

"זהו ילד בר המצווה הראשון שלנו", סיפרה צופיה. "רואי מאוד מתרגש וסופר את הימים לקראת האירוע. הוא חולם להיות כמו אבא שלו, עם לב טוב ולעזור לאחרים. אני מקווה לא להתרגש יותר מדי, אני לא עומדת בזה". צופיה הוסיפה כי "השמחה לא תהיה שלמה. זה תמיד מעורבב, במיוחד ברגעים האלה. זה אף פעם לא יהיה שלם אבל אנחנו מנסים להמשיך את החיים". לפני שלוש שנים צופיה התחתנה בשנית לאלישיב טנא ולהם עוד שני ילדים. ראם אביתר, בנם הקטן בן השנה וחודשיים, נקרא על שם בעלה שנרצח בפיגוע.

 

"אני מאוד מתרגש", סיפר טוב-רואי. "אני מחכה לאירוע בסופרלנד כדי להיפגש עם כל הילדים שיש להם סיפור דומה לשלי. זה נותן לי כוח. חגיגות בר המצווה שלי זה דבר מרגש וטוב אבל התחושה לא שלמה. הגעגועים והקושי גדלים אצלי במיוחד ברגעים השמחים - שם אני חושב הרבה על אבא שלי שכל כך חסר לי".

 

יחד עם רואי יחגגו בר מצווה התאומים איתי ועדו דבח, שהתייתמו משני הוריהם לפני כחמש שנים, כשאימם אתי נפטרה ממחלת הסרטן וחודשיים לאחר מכן אביהם קובי נפטר מדום לב. לאחותה של אתי, אריאלה, לא היה ספק מה לעשות והיא מגדלת אותם כילדיה לכל דבר. "זה הזוי ולא נתפס שהם כבר חוגגים בר מצווה וזה כאב בטן אחד גדול", אמרה. "זה משהו מאוד אמוציונלי מבחינתנו וגם מבחינת הילדים, אני בטוחה שאימא ואבא שלהם חסרים להם. אני תמיד אומרת שהם הולכים עם מסיכה על הפרצוף ועד כמה שהם מחייכים - זה לא באמת. הם ביקשו שבחגיגת בר המצווה לא נזכיר בברכות את ההורים כי זה יום שמח ואם נתחיל להזכיר יהיה להם גם עצוב והם רוצים לחגוג. זה קשה, אמוציונלי ולא פשוט אבל אנחנו עוטפים אותם, כולנו מנסים להיות שם בשבילם ביום הזה. זה טוב שיפגשו עוד ילדים שהם יתומים, שיבינו שהם לא לבד ושיש עוד ילדים שנמצאים במצב הזה שהוא לא פשוט. אפשר לראות את המשפחות ולשוחח, לראות את הקשיים וגם את הדברים הטובים שהילדים חווים".

התאומים איתי ועדו דבח (צילום: עידן הפקות )
התאומים איתי ועדו דבח(צילום: עידן הפקות )

"יש הבדל אם ההורים בחיים או שהדודים עושים את הבר מצווה ונמצאים שם", מסבירים איתי ועדו. "יש פה קושי וחוסר ואנחנו עסוקים בזה גם כשאנחנו הולכים לישון וגם כשאנחנו קמים, כי בסוף לאמא אפשר להגיד הכל ועל אבא אפשר להתעצבן ועל דודה זה לפעמים אחרת. גם אם מרגישים הכי בנוח זה שונה".

 

רחלי רוטמן, שתחגוג באירוע בת מצווה, איבדה בשנת 2015 את אביה יחיאל חיים רוטמן. הוא נדקר בראשו בזמן תפילת שחרית בפיגוע בבית הכנסת "קהילת בני תורה" בשכונת הר נוף בירושלים, נפצע באורח קשה מאוד ושקע בתרדמת למשך 11 חודשים עד שמת מפצעיו בגיל 55. אלמנתו ריסה מספרת שבמשך התקופה הזאת המשפחה האמינה שיוכל להתגבר על הפציעה. "כשדיווחו לי על הפיגוע לא האמנתי ואמרתי לעצמי שגם אם קרה משהו רע בעלי ייצא מזה", היא מספרת.

"הבת רחלי מאוד מתרגשת". הרב יחיאל חיים רוטמן שנרצח בפיגוע ב-2015 ()
"הבת רחלי מאוד מתרגשת". הרב יחיאל חיים רוטמן שנרצח בפיגוע ב-2015

"אחרי הפיגוע קיבלתי תמיכה רבה מהקהילה, ביטוח לאומי עזר לי גם הוא רבות, קיבלתי לאורך הדרך וגם עכשיו יחס מאוד חם ואכפתי", היא מוסיפה. "אני מרגישה שתמיד יש עם מי לדבר ואני גם נמצאת בקשר הדוק עם הדר, העובדת הסוציאלית שלי. הוצאתי גם ספר באנגלית שמספר על השנה שעברה עליי בזמן שבעלי שכב בבית חולים מחוסר הכרה. והיום אני עושה הרצאות שמספרות על הפיגוע והאמונה שלי. הבת שלי רחלי חוגגת השנה בת מצווה והיא מאוד מתרגשת מהאירוע הצפוי. אנחנו נבוא יחד עם שתיים מהאחיות שלה ואחד האחים".

 

במהלך האירוע ייפגשו עובדי אגף השיקום עם ההורים ויפרטו בפניהם את כל הזכויות אשר מגיעות להם. כהכנה לאירוע, סניפים בביטוח הלאומי קיימו סדנאות לגיבוש חברתי בין בעלי השמחה.

 

מאיר שפיגלר, מנכ"ל הביטוח הלאומי, אמר לקראת האירוע כי "אין כמו קשר ישיר ובלתי אמצעי. העובדה שעובדי הביטוח הלאומי מארגנים אירועים כאלה, בהזדהות עם המשפחות שאותן הם מלווים באופן שוטף, מוסיפה נדבך משמעותי לקשר שנרקם ביניהם. מיצוי זכויות וסיוע סוציאלי הם בליבת הפעילות שלנו וברוח זו אנו הופכים כל אבן בכדי לשפר ולקדם מדיניות זו. עצם העובדה שזכינו לשמח את המשפחות והילדים בהגיעם לגיל מצוות - דיינו. כל אירוע כזה מחזק ומדרבן אותנו להמשיך ולשרת, ככל שניתן, את הציבור במדינת ישראל".

 

המוסד לביטוח הלאומי יקיים אירוע נוסף ב-23 בספטמבר בכפר בלום. ליצירת קשר והרשמה לאירוע: 6050*.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים