שתף קטע נבחר

נחשף מעבר סודי של שחקנים בתיאטרון הרומי בתל אפק

המעבר, שמכונה על ידי הארכיאולוגים בשם "מדרגות כארון", נחשב לייחודי מסוגו בעולם. בעבר עלתה סברה שהמעבר שימש כתעלה לניקוז מים

מעבר תת קרקעי, שהתגלה לפני כמה שנים בחפירות ארכיאולוגיות במבנה התיאטרון הרומי באנטיפטריס בגן הלאומי ירקון ליד ראש העין, שימש ככל הנראה למעבר שחקני תיאטרון מחדר ההלבשה אל מרכז הבמה - כך עולה ממחקר חדש שפרסם היום (ג') ד"ר צביקה צוק מרשות הטבע והגנים. בעבר עלתה סברה שהמעבר שימש כתעלה לניקוז מים.

 

המעבר שיועד לשחקנים (צילום: ד
המעבר שיועד לשחקנים(צילום: ד"ר צביקה צוק, רשות הטבע והגנים)

המעבר שיועד לשחקנים (צילום: ד
המעבר(צילום: ד"ר צביקה צוק, רשות הטבע והגנים)

 

המעבר, שמכונה על ידי הארכיאולוגים בשם "מדרגות כארון", נחשב לייחודי מסוגו בעולם. ככל הידוע, יש עוד שתי מערכות דומות בעולם לזו שנמצאה בישראל, ביוון ובאיטליה, לצד מערכת דומה שהתגלתה בקיסריה.

 

המעבר הוא תעלה באורך של כ-6 מטרים מתחת לבמה אל מתחת לאורכסטרה ברוחב של כ-60 ס"מ ובגובה של 60 ס"מ. התעלה מבצעת תפנית של 90 מעלות מתחת לבמה ופונה צפונה מתחת ללוחות אבן ענקיים - אזור שטרם נחפר.

המעבר שיועד לשחקנים (צילום: ד
השחקנים הופיעו פתאום על הבמה(צילום: ד"ר צביקה צוק, רשות הטבע והגנים)

המעבר שיועד לשחקנים (צילום: ד
פתח צר בתיאטרון הרומי(צילום: ד"ר צביקה צוק, רשות הטבע והגנים)

 

מידותיה מאפשרות לשחקן להיכנס בזחילה ולהופיע לפתע לפני הקהל במרכז האורכסטרה. ד"ר צוק: "המתקן התגלה בחפירות שקיימתי עם חגי יוחנן לפני עשור ועתה עם השלמת המחקר ושלילת המתקן כמערכת לניקוז מים נראה כי מדובר במדרגות כארון ייחודיות בארץ ובעולם".

 

כארון היה במיתולוגיה היוונית הספן שהוביל את המתים דרך נהר הסטיקס אל השאול, מוטיב שחזר על עצמו גם בהקשרים התרבותיים באותם הימים. "המיתולוגיה מספרת שכארון העביר מתים לצידו השני של הנהר אכרון או נהר הסטיקס רק אם היה ברשותם מטבע לתשלום עבור הנסיעה", הסביר ד"ר צוק. "לכן היוונים הקדמונים נהגו לקבור את מתיהם כשמטבע מתחת ללשונם, כדי שלא יאלצו לנדוד לנצח לאורך גדות הנהר".

 

המחקר התפרסם במסגרת כנס מחקרי מגדל צדק של רשות הטבע והגנים, עיריית ראש העין והחברה העירונית מקום בלב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ד"ר צביקה צוק, רשות הטבע והגנים
המעבר של השחקנים
צילום: ד"ר צביקה צוק, רשות הטבע והגנים
מומלצים