שתף קטע נבחר

פועל שנפל מפיגום יפוצה ב-200 אלף שקל

האחריות הוטלה על קבלנית המשנה ועל הקבלנית הראשית בפרויקט בפ"ת, משום שלא דאגו לנוהלי בטיחות אף שהיה ברור שתאונה היא עניין של זמן

בית משפט השלום בתל אביב פסק לאחרונה פיצויים של כ-200 אלף שקלים לפועל בניין שנפל מפיגום בגובה של כ-1.20 מטר, ונפצע ברגלו השמאלית. השופט משה תדמור-ברנשטיין מצא שחברת "שילר", המעסיקה של הפועל וקבלנית המשנה בפרויקט, וכן הקבלנית הראשית "סולל בונה", התרשלו והפרו את חובות הבטיחות בעבודה כשאפשרו לו לעמוד במשך שעות על פיגום צר שלא גודר במעקה.

 

בינואר 2005 שלחה "שילר" את הפועל לבצע חיפוי שיש בפרויקט של "סולל בונה" בפתח תקווה. ביום השלישי לעבודתו במקום, בזמן שעמד כשעתיים על פיגום והדביק כפתורי שיש, הוא איבד שיווי משקל ונפל לקרקע. אותר אצלו קרע במיניסקוס שמאל וכשלושה חודשים לאחר מכן הוא עבר ניתוח בבית החולים איכילוב.

 

כעבור קצת פחות משבע שנים, ממש על סף התיישנות, הוא הגיש תביעה נגד "שילר" בטענה שהתרשלה והפרה את חובות הבטיחות בעבודה כשאפשרה לו לעבוד על פיגום לא תקני, שלא גודר במעקה, ולא הקפידה שיעבור הדרכת בטיחות ראויה.

 

"שילר" התנערה מאחריות וטענה כי העובד פברק את הנפילה. לאחר שעומתה עם טופס ביטוח לאומי שעליו חתומים רואה החשבון שלה ומנהל העבודה מטעמה, ובמסגרתו אישרו את נסיבות התאונה, טענה החברה כי ייתכן שניסו ללכת לקראת העובד ולעזור לו. בנוסף, הגישה "שילר" בין היתר הודעת צד שלישי נגד "סולל בונה" שהתאונה אירעה "במשמרתה".

 

אבל השופט משה תדמור-ברנשטיין קבע שעדותו של התובע הייתה מהימנה ועקבית, והוא מעדיף את גרסתו לתאונה על פני זו של "שילר", שסתרה את הדיווח לביטוח לאומי.

 

נקבע ש"שילר" ו"סולל בונה" התרשלו והפרו את חובותיהן לפי חוקי הבטיחות בעבודה לנוכח העובדה שאפשרו לתובע לעמוד במשך שעות על פיגום צר ולא מגודר במעקה, בזמן שהוא נדרש לעבודה מאומצת הדורשת תזוזה והתכופפות להרמת כלי עבודה. נפילה, ציין השופט, הייתה רק שאלה של זמן. כמו כן נקבע כי השתיים לא הוכיחו שהתובע קיבל הדרכה מתאימה לעבודה ממשוכת על פיגום ולא הקפידו על פיקוח יעיל.

 

באשר לחלוקת האחריות נקבע כי הנטל העיקרי רובץ על המעסיקה, שהיא זו שיודעת מה דרוש מבחינה בטיחותית לעובד שמוצב לבצע משימות מטעמה. לפיכך נקבע כי האחריות של "שילר" היא בגובה 65% ואילו סולל בונה אחראית ל-35% מהנזק.

 

בצד זאת, השופט סבר שיש להטיל אשם תורם מינימלי של 10% על העובד, משום שהיה מודע לסיכון שבעבודתו ולא זכר מה גרם להסחת הדעת שהובילה לנפילתו.

 

סכום הפיצויים הכולל בהתאם לנזק שנגרם לתובע הועמד על 190 אלף שקל. לאחר הפחתת אשם תורם ותגמולי ביטוח לאומי, חויבה "שילר" לשלם לו 157,635 שקלים בנוסף להחזר הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד של 36,900 שקל. בהתאם לחלוקת האחריות, "סולל בונה" תחזיר לה 35% מהסכום הכולל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד מנחם דר
  • ב"כ הנתבעות: עו,ד צבי רפפורט, עורך דין תאונות עבודה
  • ב"כ הצד השלישי (סולל בונה וחברת הביטוח "הראל"): עו"ד א. אמודאי
  • הוגשו הודעות לצדדים רביעים וחמישיים - שמות עורכי הדין מצוינים בפסק הדין
  • עו"ד אסתר שלום עוסקת בנזיקין
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים