שתף קטע נבחר

המודעות שהתגלו כתעמולה: "דרושה מנקה, לא ממוצא אתיופי"

מפלגת צדק בראשות אבי ילאו פרסמה שלל מודעות המדירות אוכלוסיות שונות בניסיון להאיר זרקור על הבעיה. המודעות עוררו זעם בקרב גולשים ברשתות החברתיות. ילאו: "אם מישהו נפגע, אנו מתנצלים"

מודעות דרושים גזעניות ומדירות שנתלו ברחבי הארץ בימים האחרונים עוררו זעם רב ברשתות החברתיות. אך עתה מתברר שמי שעומדת מאחורי המודעות הפוגעניות היא דווקא מפלגת צדק, בראשה עומד הפעיל החברתי אבי ילאו. באמצעות המודעות ביקשה המפלגה להציף לשיח הציבורי תופעות מכוערות של גזענות והדרה בהן המפלגה מנסה להילחם.

מודעות דרושים שפרסמה מפלגת צדק ()
מודעות דרושים שפרסמה מפלגת צדק
 

בין המודעות שנתלו: דירה שבעליה מסרב להשכיר לאזרחים ערבים ולאזרחים ממוצא אתיופי, מאמנת כושר שמדירה בעלי משקל עודף ומבוגרים, בייביסיטר שמסרבת לטפל במשפחות להט"ביות ובמשפחות חד-הוריות, משפחה שמבקשת לשכור מנקה ומבשלת שאינה ממוצא רוסי או אתיופי ומודעה הפונה לילדים בגילאי 3-6 בעלי עור ועיניים בהירות בלבד לטובת צילומי דוגמנות.

 

ספיר, גולשת שנתקלה באחת המודעות, פרסמה פוסט בפייסבוק והתרעמה על הנוסח הגזעני שלה: "רוצים עוד גזענות? תפתחו את המודעה. לא מתאים לרוסיות ואתיופיות - לא להאמין". הילה, גולשת נוספת, כתבה: "בכל מקום בעולם יש גזענות, אבל רק בישראל זה נחשב נורמלי ואנשים לא מתביישים להיות גזענים ומפרסמים את עצמם ככאלה בראש חוצות".

מודעות דרושים שפרסמה מפלגת צדק ()

פוסט שפורסם בעקבות המודעות ()

אבי ילאו יו
יו"ר מפלגת צדק אבי ילאו (צילום: ינאי יחיאל)

מבדיקת המודעות עולה כי לכולן יש מספר טלפון זהה וחיוג אליו מפנה למענה קולי מטעם מפלגת צדק בראשות אבי ילאו. הקול במענה האוטומטי בצדו השני של הקו מודה למתקשרים על הדאגה וקורא להם להצביע למפלגת צדק. "המודעה הכעיסה אתכם?", נאמר במענה, "כנראה שצדק חשוב לכם".

 

"לצערי הרב לא חידשנו ולא המצאנו דבר במודעות הללו", אמר אבי ילאו, יושב ראש מפלגת צדק. ילאו הוסיף כי "המודעות האלה משקפות מציאות יום-יומית של ציבורים גדולים שמדי יום חווים על בשרם הדרה ואי שוויון הזדמנויות בכל תחומי החיים בשל צבע עורם, מוצאם, משקלם או מגבלה שאיתה הם חיים. ציבורים שיותר מדי שנים משוועים לצדק וחיכו שהצדק יגיע להם מהכנסת. היום יש לציבורים הללו קול ויחד נביא את הצדק לכנסת".

 

ילאו התייחס גם לביקורת על השימוש בסגנון פוגעני במרחב הציבורי: "אם יש מישהו שראה את המודעות ונפגע בשמו או בשם כל מי שהמודעה לכאורה פוגעת בהם, אנו כמובן לוקחים אחריות ומתנצלים. אך עם זאת, חשוב לזכור כי מדובר במודעה פיקטיבית שמציגה את המקרים הרכים והעדינים ביחס למה שבאמת קורה, שנועדה לעורר מדעות לכך שלצערנו, יש מי שזו מציאות חייהם ואנו מתכוונים להילחם כדי לשנות עבורם את המציאות הזאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים