שתף קטע נבחר

סקר: 33 לליכוד, 32 לכחול לבן, עוצמה יהודית בפנים וימינה נחלשת

סקר שערכה HOT בשיתוף מכון "שווקים פנורמה" בוצע בטכנולוגיה חדשה באמצעות ממירים חכמים. איך בדיוק?

אפליקציה של חברת HOT, המאפשרת לערוך סקרים בקרב מנוייה, מנפקת תחזית מנדטים לקראת הבחירות שייערכו בשבוע הבא.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

על פי מדגם מייצג של 3,636 איש, מקרב מאות אלפי מנויי HOT, אם הבחירות לכנסת היו מתקיימות כעת, אלו היו התוצאות: 33 מנדטים לליכוד, 32 לכחול לבן, 10 מנדטים לרשימה המשותפת, 9 לישראל ביתנו, 7 מנדטים לימינה, יהדות התורה עם 7 מנדטים, כך גם ש"ס. המחנה הדמוקרטי מקבל בסקר 6 מנדטים, עבודה-גשר 5, ועוצמה יהודית עוברת את אחוז החסימה ומגיעה ל-4 מנדטים.

 

 

את הסקר ערך עבור HOT הסוקר יוסי ודנה ממכון "שווקים"פנורמה", בין התאריכים 6 בספטמבר בשעה 12:00 ועד 9 בספטמבר בשעה 17:00. המשתתפים הצביעו באופן אנונימי דרך אפליקציית "מה דעתך" שמשמשת לעריכת מחקרי שוק וסקרי דעת קהל על מסך הטלוויזיה ובאפליקציות הצפייה. המנויים יכולים להשיב לסקר (אם ברצונם להשתתף) באמצעות השלט, בזמן הנוח להם.

 

האפליקציה פותחה על ידי חטיבת התוכן והחדשנות ב-HOT בהובלתו של סמנכ"ל התוכן והחדשנות נדב חנין, והיא זמינה בכ-800 אלף ממירים (בפלטפורמת HOT multi) מתוך 3 מיליון ממירים של HOT.

 

מתוך עשרות אלפי משתתפים, השלימו את הסקר יותר מ-4,000 משתמשים, מהם סוננו 3,636 מנויים מעל גיל 18 המהווים מדגם מייצג של האוכולוסייה. לדברי הסוקר יוסי ודנה, שאלוני הסקר נעשו תוך הקפדה על יישום שיטות מחקר ומודלים חישוביים וחתירה למהימנות ותוקף סטטיסטי.

 

 

ודנה מספר כי הנסקרים נשאלו מספר שאלות בקרה בטרם השיבות על שאלת ההצבעה, במטרה לסנן מצביעים הרוצים להוליך שולל את המערכת באמצעות בחירה מטעה, או הצהרה על נתונים אישיים לא מהימנים. כמו כן בוצעה השלמה סטטיסטית באשר לחלקם באוכלוסייה של מגזרים שאינם נמנים על מנויי HOT במספרים גדולים, כמו חרדים וערבים.

 

ודנה טוען כי מהימנות סקר חדשני מסוג זה גבוהה יותר מסקרי פאנל-אינטרנט "רגילים", שעליהם מבוססים הסקרים שכולנו מכירים, לדבריו מכמה סיבות עיקריות: גודל מדגם של אלפי אנשים במקום כמה מאות בסקרים אחרים, גודל האוכלוסייה שממנה נלקח המדגם, טעות הדגימה (1.6%+- לעומת 4.4%+-) והעובדה כי כל בית אב יכול להשיב רק פעם אחת (לעומת מספר תשובות אפשריות לכל בית אב בסקר "רגיל").

 

"מן הסתם תמיד יהיו משיבים אשר ינסו לרמות במענה לסקרים", אומר ודנה, "אולם מדובר בתופעה שולית, וכזו שאינה משבשת באופן מהותי את תוצאות המודלים החישוביים. רוב האנשים אשר מחליטים להשתתף בסקר של HOT עושים זאת באופן התנדבותי, מתוך עיניין או מעורבות חברתית/פוליטית. על אף זאת, השקענו מאמץ גדול בפיתוח של כ-100 צמתי בקרה, על מנת לאתר משיבים אשר לא ניתן לעשות בתשובותיהם שימוש סטטיסטי, משום שנתגו בהן סתירות לוגיות וסתירות מסוגים שונים. ואכן, רובם מאותרים ונזרקים מהמדגם. יחד עם זאת אדגיש, סקר אינו גלאי שקר המוצמד לגופם של המשתתפים, ולכן סקר עשוי להכיל בתוכו קומץ של תשובות המתחזות לאמיתיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן, יריב כץ
נתניהו וגנץ
צילום: אמיל סלמן, יריב כץ
מומלצים