שתף קטע נבחר

ה"הצהרה הדרמטית" של נתניהו: אם אבחר אספח את בקעת הירדן וצפון ים המלח

שבוע בדיוק לפני הבחירות, ראש הממשלה אמר בדומה להצהרות עבר כי בכוונתו להחיל את הריבונות הישראלית בבקעת הירדן ובצפון ים המלח. ראשי המתנחלים שיבחו, במערכת הפוליטית תקפו מימין ומשמאל

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח "הודעה דרמטית" וכינס הערב (יום ג') עיתונאים בכפר המכביה ברמת גן בנוכחות חברי כנסת ופוליטיקאים נוספים מהליכוד. בסופו של דבר ההצהרה התבררה כהבטחת בחירות דומה לכאלה שהשמיע בעבר - לספח יישובים יהודיים ביהודה ושומרון, ובאופן מיוחד את בקעת הירדן וצפון ים המלח.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים (צילום: AFP)
בנימין נתניהו (צילום: AFP)

"הנשיא טראמפ אמר שאחרי הבחירות הוא יציג את תוכנית המאה להסדר הקבע בין ישראל לפלסטינים. בסבירות גבוהה מאוד התוכנית הזאת תוצג מיד אחרי הבחירות, זה ממש מעבר לפינה", אמר נתניהו. "זאת הזדמנות היסטורית, שעת כושר חד-פעמית להחיל את הריבונות הישראלית על יהודה ושומרון, ועל אזורים אחרים בעלי חשיבות לביטחוננו, למורשתנו ולעתידנו".

 

"ככל שניתן הדבר, בכוונתי להחיל את הריבונות בישובים ובאזורים חיוניים אחרים בתיאום מרבי עם ארה"ב. כמובן שהדבר יחייב הקמת קואליציה שמחויבת למדיניות ולעקרונות הללו, וזה יחייב הערכות ביטחונית מתאימה. אבל יש מקום אחד שבו ניתן להחיל את הריבונות הישראלית מיד לאחר הבחירות, אם אקבל מנדט ברור לעשות זאת. היום אני מודיע על כוונתי להחיל עם הקמת הממשלה הבאה את הריבונות הישראלית על בקעת הירדן וצפון ים המלח".

 

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הבהיר לנתניהו לאחר דבריו כי ממשלת מעבר לא יכולה לקבל הכרעות מדיניות כמו סיפוח בקעת הירדן וצפון ים המלח.

 

ראש מועצת בקעת הירדן, דויד אלחייני, בירך את ראש הממשלה ואמר כי "ב-11 שנות כהונתי, שהיו רוויות דאגה לעתידה של הבקעה שלנו, אני מודה שהרגע הזה הוא אחד החשובים והמרגשים ביותר שחוויתי כראש המועצה. אני מודה מעומק ליבי לראש הממשלה בנימין נתניהו שהפך את הרגע הזה ללא פחות מאשר רגע היסטורי למדינת ישראל".

 

בכיר בבית הלבן אמר בעקבות ההצהרה של נתניהו כי אין שום שינוי במדיניות האמריקנית בעניין בקעת הירדן ויהודה ושומרון. "נפרסם את תוכנית השלום אחרי הבחירות בישראל, ונפעל להגיע למסקנה מהי הדרך הטובה ביותר להמשיך קדימה".

 

כלי התקשורת האמריקניים דיווחו כי הערב, סמוך לשעה 20:30, גם הבית הלבן יערוך תדרוך לכתבים בנוכחות מזכיר המדינה מייק פומפאו, היועץ בולטון ושר האוצר סטיבן מנוצ'ין – אך תוכנו עדיין לא ידוע.

 

בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים (צילום: AFP)
בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים(צילום: AFP)

עוד בפברואר 2018 אמר נתניהו בישיבת סיעתו כי הוא מנהל מגעים מול ארה"ב על סיפוח חלקים מיו"ש. בהמשך בשל זעם אמריקני כנראה נמסר כי רק הועברו הצעות בנושא.

 

ראשי המתנחלים שיבחו, ליברמן צחק

לאחר ההצהרה של נתניהו תקפו במערכת הפוליטית את נתניהו משמאל ומימין. כחול לבן אמרה בתגובה כי "תושבי בקעת הירדן אינם ניצבים בסרט תעמולה של נתניהו. כחול לבן הצהירה כי בקעת הירדן היא חלק ממדינת ישראל לעד, ונתניהו הוא זה שרקם תכנית לוויתור על בקעת הירדן ב-2014. 

 

היו"ר בני גנץ אמר: "אחרי 10 שנים, שמח שנתניהו נזכר שגם הבקעה היא חבל ארץ חשוב. אין לי ספק שגם ההבטחה הזו תסתיים בלא כלום, כי אין כלום. נתניהו הפעיל צבע אדום בשביל ספין שכל מטרתו להסיח את הדעת מילדי הדרום שישנים במקלטים. בעוד שבוע נחליף את הספינים במעשים". 

 

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הגיב בציוץ בטוויטר שבו לגלג על הגדרת ההצהרה כ"דרמטית".  

 

 

נפתלי בנט מ"ימינה" אמר כי ההצרה של נתניהו היא "מילים בלבד". לדבריו, ניתן להחיל את הריבונות כבר מחר במקום חוק המצלמות. "בגין עשה זאת. הוא לא הבטיח, הוא פשוט העביר חוק ביממה אחת. לפני בחירות נתניהו הבטיח בנייה ב-E1 במעלה אדומים, אחרי בחירות זה לא קרה. לפני בחירות נתניהו הבטיח עונש מוות למחבלים, אחרי בחירות זה לא קרה. לפני בחירות נתניהו הבטיח חיסול חמאס, אחרי בחירות זה לא קרה".

 

יו"ר העבודה-גשר עמיר פרץ אמר כי "אנחנו מחכים ליום שבו ביבי יעשה ספין בנושא מצב החירום החברתי ביוקר המחיה. אנחנו מציעים להחיל את הריבונות על מעמד הבניים הקורס ועל מאות אלפי ילדים מתחת לקו העוני. ביבי אחוז פחד להפסיד בבחירות, כי הוא יודע שבני בגין היה הסימפטום לעזיבתם של עשרות אלפי מצבעי ליכוד בשבועות האחרונים אל העבודה-גשר".

 

במחנה הדמוקרטי אמרו כי "כל מהלך חד-צדדי של סיפוח פוגע בביטחון המדינה ומונע את חידוש המו"מ להסדר. מוזר שחשוד בשוחד, מרמה והפרת אמונים נזכר במהלך כל כך דרמטי פחות משבוע לפני הבחירות".

 

ראש הממשלה לשעבר וחבר הרשימה אהוד ברק הוסיף כי "ראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות, אין לו מנדט ציבורי ומוסרי לקבוע דברים כל כך גורליים במדינת ישראל. קיים חשש שהוא יכריע הכרעות על בסיס האינטרס האישי של ההישרדות הפוליטית שלו ולא על פי האינטרס הלאומי. כך אמר, בצדק, נתניהו עצמו. בזמנו, על אולמרט".

 

 

בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מנגד, ראשי המועצות האזוריות ביהודה ושומרון התומכים בראש הממשלה שיגרו הודעות תמיכה וברכות. "ראש המועצה המקומית אפרת, עודד רביבי, המחזיק את "תיק החוץ" במועצת יש"ע, אמר כי "לאחר 52 שנים של ריקוד במעגלים וחזרה בעיקר על טעויות, טוב שנתקבלה החלטה שתביא למציאות טובה יותר וברורה יותר. בקעת הירדן זוכה לקונצנזוס מצד שתי המפלגות הגדולות ואין ספק שנכון לאמץ את חגורת הביטחון של ישראל".

 

גם תנועת הריבונות בירכה את נתניהו ואמרה: "זהו מהלך שמניח את הגולל על רעיון העוועים של הקמת מדינה ערבית נוספת בלב הארץ, ומוכיח כי נתניהו מודע לכובד המשא ההיסטורי המונח על כתפיו ואת יכולותיו לזהות שעת כושר היסטורית-מדינית".

 

תנועת רגבים, ששר התחבורה בצלאל סמוטריץ' (ימינה) היה בין פעיליה הבולטים, שיבחה את נתניהו ואמרה כי רה"מ קבע "אבן דרך היסטורית להחלת הריבונות של מדינת ישראל ועם ישראל בנחלת אבותיו".

 

יוחאי דמרי, ראש מועצת הר חברון קרא לנתניהו שלא להסתפק בבקעת הירדן ואמר: "אני קורא לתקף את אמירתו מלפני שבוע כי יחיל את החוק הישראלי גם על יתר חבלי התנ"ך - שטחי יהודה ושומרון הנמצאים באותו המעמד".

 

גם החרדים הצטרפו לברכות לנתניהו. ראש העיר ביתר עילית, מאיר רובינשטיין, אמר כי "המפלגות החרדיות נאבקות זמן רב למען הסרת החסמים להתפתחות של ביתר עילית. ההצבעה עבורן היא הערובה להמשך הדאגה לשלושת השלימויות, שלמות התורה, העם והארץ, הנשמרות באמצעות שגרירים נאמנים אלו".

 

ראש מועצת בנימין, ישראל גנץ, כינה את ההצרה "רגע מכונן בעצמאות ישראל". לדבריו, "החלת הריבונות בבקעת הירדן היא צעד היסטורי. זה חייב להיות הצעד הראשון שאחריו יבואו צעדים אמיצים נוספים, ואנו מצפים שהם ימומשו מיד לאחר הבחירות".

 

שי אלון, ראש מועצת בית אל, הוסיף כי "אחרי עשרות שנים, אנחנו יכולים לראות אור בקצה המנהרה. החיים ביהודה ושומרון הפכו למציאות בשטח שאין חזרה ממנה ולכן ראוי מאוד לספח ולהחיל ריבונות כאן. אני רוצה לברך את ראש הממשלה שהחליט להעלות את הנושא שלנו לסדר היום הציבורי. זהו יום חג ביהודה ושומרון".

  

"מיוחדת" או "דרמטית"

מוקדם יותר היום עתרו כחול לבן והמחנה הדמוקרטי ליו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר, נגד העברת ההצהרה בשידור חי בטענה לתעמולת בחירות במסווה של הודעה ביטחונית, אך מלצר דחה אותן. הליכוד השיב למלצר כי דברי ראש הממשלה יהיו בעלי ערך חדשותי ואינפורמטיבי ולא מדובר בתעמולת בחירות אסורה.

 

השופט קבע כי גופי התקשורת יוכלו לבדוק את תוכן הדברים בזמן אמת וציין כי אם אכן תהיה תעמולה - יוכלו להפסיק את השידור ביוזמתן לצורך עריכתו מחדש ללא מסרים תעמולתיים.

 

בליכוד סירבו במהלך היום להתייחס לשאלות על תוכן ההצהרה, שבהודעה לכלי התקשורת מטעם נתניהו כונתה "דרמטית", אולם בחשבונותיו ברשתות החברתיות נכתב כי מדובר בהצהרה "מיוחדת" לאזרחי המדינה.

 

 

 

יובל קרני ואיתמר אייכנר השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי חי
בנימין נתניהו
צילום: אבי חי
מומלצים