שתף קטע נבחר

איראן לוקחת קרדיט: "בולטון סולק בגלל המדיניות נגדנו"

בכירים באיראן אמרו שפיטורי היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב מעידים על כישלון אסטרטגיית הלחץ המקסימלי שוושינגטון נוקטת נגד טהרן. "אנחנו עדיין פה והוא איננו. לבית הלבן יהיו עכשיו פחות מכשולים"

באיראן טענו אמש (יום ג') שהיועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ון בולטון פוטר על ידי הנשיא דונלד טראמפ בגלל המדיניות נגד טהרן. לבולטון ולטראמפ היו חילוקי דעות רבות בנוגע למדיניות הממשל, כולל התנהלותו מול איראן.

 

עוד סיפורים מעניינים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

ארכיון ג'ון בולטון  (צילום: AFP)
בולטון. "אנחנו עדיין פה והוא איננו"(צילום: AFP)

"דחיקתו של בולטון והדחתו לאחר מכן לא קרו במקרה. זה סימן מכריע לכישלון אסטרטגיית הלחץ המקסימלי של ארה"ב לנוכח ההתנגדות הקונסטרוקטיבית של איראן", אמר חסאמדין אשנה יועצו של נשיא איראן חסן רוחאני. הוא הוסיף שהמהלך מוכיח שטהרן מסוגלת "לנהל" את מדיניות וושינגטון נגדה.

 

דובר ממשלת איראן, עלי רביי, מסר כי "ג'ון בולטון הבטיח לפני חודשים שאיראן תחזיק מעמד עוד שלושה חודשים. אנחנו עדיין פה והוא איננו. עם סילוקו של התומך הגדול ביותר במלחמה ובטרור כלכלי, הבית הלבן יעמוד בפני פחות מכשולים בהבנת מציאות איראן".

ארכיון ג'ון בולטון  עם דונלד טראמפ (צילום: MCT)
"לא הסכמתי עם רבות מהצעותיו". בולטון וטראמפ(צילום: MCT)

אמש כתב טראמפ בטוויטר: "הודעתי אמש לג'ון בולטון כי שירותיו אינם נחוצים עוד בבית הלבן. לא הסכמתי עם רבות מהצעותיו, כמו גם אחרים בממשל. לכן ביקשתי שיגיש את התפטרותו, והיא ניתנה לי הבוקר". כלי תקשורת בארה"ב דיווחו שטראמפ החליט לפטר בולטון בשל מחלוקות קשות בנוגע למדיניות בנושא איראן, צפון קוריאה והמשא ומתן עם ארגון טליבאן.

 

הודעת טראמפ הגיעה זמן קצר לפני שבולטון היה אמור לשאת הצהרה לצד מזכיר המדינה מייק פומפאו ושר האוצר סטיבן מנוצ'ין על הטלת סנקציות חדשות על ארגוני טרור ותומכיהם, כולל משמרות המהפכה של איראן. מנוצ'ין הבהיר כי ארה"ב "דבקה בקמפיין הלחץ המקסימלי. הטלנו על איראן יותר סנקציות מכל אחד אחר. וזה בהחלט עובד".

 

פומפאו גיבה את טראמפ ואמר כי "לנשיא טראמפ יש את הזכות לקבוע מי האנשים שיעבדו עבורו". מזכיר המדינה הוסיף שלא הופתע מהפיטורים. "כל נשיא רוצה להקיף את עצמו באנשים ששותפים לתפיסת העולם שלו".

 

 

בולטון נהג לדחוף את טראמפ לנקוט מדיניות אגרסיבית. עמדותיו של בולטון הנצי עלו על חברי הקבינט, ואופיו, השש אלי קרב, פגע ביחסיו עם עמיתיו. בשבועות האחרונים רמת ההשפעה של בולטון על הנשיא עמדה בסימן שאלה. טראמפ מגיב בסלחנות לשיגורי הטילים בצפון קוריאה ולא שולל פגישה עם נשיא איראן חסן רוחאני, בניגוד לעמדתו של בולטון.

 

פיטוריו של בולטון הגיעו כשבוע וחצי אחרי דיווחים ולפיהם טראמפ הדיר את יועצו הבכיר מדיונים. גורמים בצמרת הממשל האמריקני אמרו ל"וושינגטון פוסט" כי הנשיא לא שיתף את היועץ לביטחון לאומי בפגישות על מדיניות החוץ של ארה"ב בשל עמדותיו הנציות. "לבולטון יש מוניטין של מדליף", טען אחד הגורמים.

נשיא איראן חסן רוחאני (צילום: AFP)
"לבית הלבן יהיו פחות מכשולים". רוחאני(צילום: AFP)

לפי הדיווח, בולטון לא הוזמן לפגישה שנערכה בתחילת החודש שעבר, בהשתתפות בכירי הבית הלבן, כדי לדון בכוחות האמריקניים שמוצבים באפגניסטן. בולטון הצליח בסופו של דבר לשריין לעצמו כיסא בישיבה.

 

לפי ה"וושינגטון פוסט", בולטון ביקש לאחרונה את טיוטת הסכם הפסקת האש עם טליבאן, אך הפקיד שמוביל את המשא ומתן אמר שיסכים להעביר לו אך ורק בנוכחות של בכיר נוסף. אחד הגורמים שהתראיין אמר כי הדבר הרתיח את בולטון, אך גורם אחר אמר כי לבסוף הטיוטה נשלחה לכל אנשי המועצה.

מזכיר המדינה מייק פומפאו היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון הבית הלבן לאחר ש איראן הפילה מל
"לטראמפ מותר לקבוע מי האנשים שיעבדו עבורו". בולטון ופומפאו(צילום: MCT)

גיבוש ההסכם עם אפגניסטן אינו היחיד שבולטון התנגד אליו נחרצות בכל הנוגע למדיניות של טראמפ. בשנים האחרונות קרא בולטון להחלפת השלטון האיראני ודחף להטלת סנקציות חדשות גם במחיר של עימות צבאי. לפני כשבועיים הודיע טראמפ, בניגוד לעמדת בולטון, כי הוא מוכן להיפגש עם נשיא איראן רוחאני ושלל כל אפשרות להתערבות במבנה המשטר באיראן.

 

עם זאת, בולטון עדיין הצליח להוציא לפועל מהלכים התואמים את עמדותיו. למרות חילוקי הדעות בקבינט, בולטון הצליח לשכנע את טראמפ לסגת מהסכמים בינלאומיים שבעיניו פוגעים בעליונות האמריקנית, כמו ההסכם לפירוק נשק גרעיני לטווח בינוני. אנשיו של בולטון טענו כי גם החלטתו של טראמפ לקצר את הפסגה עם שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און בהאנוי ברגע האחרון קשורה לבולטון, המתנגד לניסיון לפרק את צפון קוריאה מגרעין רק באופן חלקי.

פורסם לראשונה 10/09/2019 23:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
בולטון. "פחות מכשולים לבית הלבן"
צילום: AFP
מומלצים