שתף קטע נבחר

למה עכשיו ולמה לאשדוד? סימני שאלה מעל עזה

הפלגים הצבאיים בעזה כבר יודעים שבישראל לא ששים להסלמה ערב בחירות. ייתכן שהג'יהאד האיסלאמי ירה, וממש לא בטוח שההוראות הגיעו מאיראן

נתחיל מהסוף - היחידים שאולי יודעים מה גרם למי לירות הערב רקטות לאשדוד ולאשקלון הם אנשי המודיעין וגם זה לא בטוח.

שיגור רקטות מרצועת עזה. ארכיון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שיגור רקטות מרצועת עזה. ארכיון(צילום: EPA)

אם בוחנים את הימים האחרונים ברצועת עזה הרי שהירי לא אמור להפתיע לכאורה: בשישי - שני הרוגים פלסטינים בעימותים על הגדר וירי של חמש רקטות בתגובה. בשבת - רחפן מטיל מטען חבלה על כלי רכב של צה"ל שנע ליד הגדר וצה"ל תוקף בתגובה יעדים של חמאס ברצועה. בראשון - בכירי המודיעין המצרי מקדימים את הגעתם לאזור ונכנסים לרצועת עזה כדי לצנן את האווירה המתחממת. בשני - המצרים עוזבים את הרצועה ללא תוצאות משמעותיות. בשלישי - חמאס מפיל במהלך הלילה רחפן של צה"ל בשטח הרצועה ומקבל אחריות לכך ובשעות הערב נורות רקטות לאשקלון ולאשדוד בעת שראש הממשלה נמצא בכנס בחירות בעיר.

הג'יהאד האיסלאמי מפקד החטיבה הצפונית של הג'יהאד האיסלאמי ()
מצב נפיץ. בהא אבו אל-עטא (חמישי משמאל), מפקד החטיבה הצפונית בג'יהאד האיסלאמי
 

 

 

ובכל זאת, למה עכשיו? ולמה לשם? ישנן כמה אפשרויות בעלות היתכנות מסוימת, אבל לא כדאי להיות נחרצים מדי לגביהן.

 

1. ייתכן כי מדובר בתגובה להכרזתו של נתניהו מוקדם יותר על כוונתו לספח את בקעת הירדן אם ירכיב את הממשלה הבאה. חמאס בתגובתו לכך הכריז כי ישראל מבינה רק את כוח הזרוע. האם זה היה התרגום המעשי לאיום?

2. ייתכן שהג'יהאד האיסלאמי הוא שירה. הרקטות נורו מצפון הרצועה ומפקד החטיבה הצפונית של הארגון, בהא אבו אל-עטא, ידוע כגורם קיצוני שלא סר למרותם של ראשי הג'יהאד האיסלאמי ובוודאי שלא למרותו של חמאס. אבו אל-עטא כבר בעל ניסיון של ירי בהפתעה לאשדוד. בסוף חודש אפריל אנשיו ירו רקטה לכיוון אשדוד אולם היא נפלה בים. אמש, אחרי ירי הרקטות, השתתף אבו אל-עטא בכנס שארגן הג'יהאד האיסלאמי לכבוד אסיריו הכלואים בישראל.

3. ייתכן כי מדובר במסר חד במיוחד מרצועת עזה לראש הממשלה בנימין נתניהו שהימצאותו באשדוד הייתה ידועה לכל משום שנאום הבחירות שלו משם הועבר בשידור חי בדף הפייסבוק שלו.

4. אפרופו בחירות, הפלגים בעזה כבר הפנימו אחרי שתי מערכות בחירות כי ממשלת ישראל מאותתת בכל צורה שהיא אינה מעוניינת להגיע להסלמה צבאית נרחבת או מוגבלת בעזה בימים הללו מחשש לאובדן תמיכה ציבורית שעלול לעלות לליכוד בניצחונו. המציאות הזאת יוצרת תחושת ביטחון עצמי מוגדל בקרב אותם גורמים והם אינם מהססים להפיל רחפנים או לשגר רקטות.

5. ואגב רחפנים - כאשר חמאס חוזה בתגובה הישראלית הרפה בזירה הצפונית להפלת רחפנים על-ידי חיזבאללה, הוא מפנים שגם הוא יכול להציב כללי משחק חדשים בנוגע לריבונות האווירית ברצועה. זה מה שקרה הלילה וזה גם הצליח. ישראל הכילה את הפלתו. כל תקיפה של צה"ל הלילה תהיה תגובה לירי הרקטות ולא להפלת הרחפן.

 

למרות שזה לעיתים יכול להישמע הגיוני, כדאי להימנע מלמהר ולקשור בין המתיחות בצפון והתקיפות העלומות נגד המיליציות השיעיות הנאמנות לאיראן בגבול סוריה-עיראק לבין הירי מהרצועה. הג'יהאד האיסלאמי אמנם נהנה מתמיכה כספית איראנית משמעותית, אך הוא אינו שליח איראני ויש לו דעות משלו, אינטרסים משלו ורצונות משלו. הוא אינו מקבל הוראות ישירות מטהרן לפעול נגד ישראל. הפעילות הצבאית שלו עצמאית – ואולי דווקא עצמאותו המחשבתית היא זו שמהווה אתגר גדול יותר עבור ישראל מאשר אם היה ארגון שכפוף לגורם מדינתי זה או אחר.

 

וישנה אפשרות נוספת - לעיתים הניסיון לאתר היגיון או רציונל כלשהו פשוט לא נכון. רצועת עזה מלאה בשחקנים בעלי אמצעים צבאיים שמושכים לכיוונים שונים. כל מי שרוצה להוכיח משהו, יכול לעשות זאת והרבה פעמים באמצעות הפניית האש לישראל. לפעמים אלה הסלפים ("הסוררים" בפי הגורמים הביטחוניים), לפעמים זה הג'יהאד האיסלאמי ומדי פעם זה גם חמאס או גרורותיו. תלוי ביום, בשעה ובכיוון הרוח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
שיגור רקטות מרצועת עזה. ארכיון
צילום: AFP
מומלצים