שתף קטע נבחר

חשמלאי מצא להב פגיון וכלים מלפני 4,500 שנה

במהלך עבודות ליד עראבה גילה אחמד נסאר יאסין את הלהב יחד עם קנקני איחסון ואגירה, וכלי מזיגה. הוא העביר את הכלים העתיקים לרשות העתיקות

תושב עראבה שבגליל, מצא על צלע הר - להב של פגיון מנחושת וכלים עתיקים בני 4,500 שנה, במהלך עבודות חשמל שביצע ביישוב. הממציאים הנדירים הועברו לידי רשות העתיקות, שתעניק לו תעודת הוקרה אזרחותו הטובה.

 

 

אחמד נסאר יאסין, חשמלאי במקצועו, עבר בסוף השבוע האחרון בסמוך לבתי התושבים בדרך עפר ולהפתעתו גילה חפץ משונה על צלע ההר. "כשזיהיתי משהו חריג על ההר שצמודה לדרך, עצרתי לבדוק. נגעתי בזה ואז הסלע התפורר, ולנגד עיני נחשפו כלים בעלי מראה עתיק", הוא שחזר.

 

מחשש שהכלים עלולים להינזק כשהם חשופים בשטח, אסף אותם יאסין לביתו בזהירות ויצר קשר עם רשות העתיקות. ניר דיסטלפלד, מהיחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, קיבל מידיו של יאסין את הממצאים והודה לו שגילה אזרחות טובה. לדברי דיסטלפלד, "נראה שהכלים נחשפו כתוצאה מפגיעה ישנה של כלי מכאני במערת קבורה עתיקה. מדובר בלי מנחה מתקופת הברונזה הביינימית, מלפני כ- 4,500 שנה, שהוכנסו לתוך מערת הקבורה ביחד עם המתים שנטמנו בה, במטרה שילוו וישמשו את המת בעולם הבא, דבר שהיה אופייני בהליך הקבורה בתקופה זו".

 

הכלים נמצאו במהלך עבודות חשמל (צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות)
הכלים נמצאו במהלך עבודות חשמל(צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות)

קנקני איחסון ואגירה, וכלי מזיגה (צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות)
קנקני איחסון ואגירה, וכלי מזיגה(צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות)

 

הכלים שמצא יאסין הינם קנקני איחסון ואגירה, וכלי מזיגה. מתאר הכלים עגלגל, דבר המאפיין את כלי החרס הצפוניים של התקופה. ביחד עם כלי החרס, נמצא גם להב של פגיון מנחושת, שהיה מחובר בעבר לידית עץ בעזרת מסמרות. לדברי דיסטלפלד, "זהו כלי הנשק האופייני לתקופה ולרוב, היה מקובל לצרף את כלי הלחימה לקברם של בעליו המתים".

 

דיסטלפלד הוסיף כי "אחמד הפגין אזרחות טובה מהמעלה הראשונה כאשר מסר את הממצאים לרשות העתיקות, והוא יקבל מאיתנו תעודת הוקרה על כך. הוא סיפר לי שהיו שאמרו עליו שהוא פראייר בכך שמסר את הכלים למדינה, אך הוא בחר ללכת בדרך הנכונה והמצופה מכל אזרח שומר חוק. אחמד הבין שזה אינו רכוש פרטי שלו, אלא מורשת ששייכת לכלל הציבור, שצריכה להגיע לגורמים המקצועיים שאמונים על הטיפול בעתיקות". לדברי דיסטלפלד, "מערת הקבורה שמצא אחמד במקרה, גילתה לנו תקופה שלא היתה מוכרת במחקר של אזור זה, ובהחלטתו האחראית, הוא תרם לפאזל הארכיאולוגי של ארץ ישראל. אם ראש המועצה יהיה מעוניין להקים תצוגה ארכיאולוגית בכפר, נשמח להציג את הכלים בעראבה, על מנת שכלל הציבור יוכל להכיר וללמוד על ההיסטוריה של המקום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות
יאסין עם הכלים
צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות
מומלצים