שתף קטע נבחר

רגע לפני הבחירות: 9 אתרים יוכרזו כשמורות טבע

הבחירות הקרובות מזרזות תהליכים: השר כחלון חתם ותשעה אתרים בצפון הארץ, בשטח כולל של 174 אלף דונם, יוכרזו כשמורות טבע

בזכות הבחירות לכנסת, שיערכו בשבוע הבא, בשורות טובות לארגונים הירוקים ובעיקר למטיילים - אחרי שנים רבות של המתנה: שר האוצר משה כחלון חתם על צווים להכרזה של שמורות טבע וגנים לאומיים. מדובר על תשעה אתרים בחלקה הצפוני של ישראל, שיוכרזו כשמורות טבע וכגנים לאומיים חדשים. שתי שמורות קיימות יורחבו. מדובר באישורים להם המתינו שנים. למשל, עבור שמורת הר שכניה המתינו 10 שנים להכרזה על המקום כשמורת טבע.

 

 

השמורות החדשות הן:

1. שמורת טבע וגן לאומי הר אביטל והר בנטל - השמורה והגן כוללים את הרי הגעש אביטל ובנטל שהם חלק מרכס התילים המרכזי ברמת הגולן. ייחודם הגיאולוגי של תילים אלו והימצאותם באזור קר ועתיר משקעים יוצר ייחוד בוטני, עשיר במינים אנדמיים לרמת הגולן, חלקם נדירים.

 

שמורת הר בנטל (צילום: עידו שקד, רשות הטבע והגנים)
שמורת הר בנטל(צילום: עידו שקד, רשות הטבע והגנים)

שמורת בנטל (צילום: עידו שקד, רשות הטבע והגנים)
שמורת בנטל(צילום: עידו שקד, רשות הטבע והגנים)

 

2. שמורת טבע ים ראש הנקרה אכזיב - שמורת הטבע משתרעת בים התיכון מקו החוף מערבה עד כ-15 ק"מ ממנו, בעומק של כ-1,000 מטרים ויותר. היא מתחילה מהגבול בין ישראל ללבנון בצפון ועד לגבול הדרומי של גן לאומי אכזיב בדרום. תכלית השמורה לשמור על אוכלוסיות החי והצומח שחיות בה ובעיקר לשמר שטח ייחודי המאגד בתוכו שילוב נדיר של מגוון מבנים מורפולוגיים וקשת של בתי גידול ימיים.

 

שמורת אכזיב (צילום: יניב כהן)
שמורת אכזיב(צילום: יניב כהן)

שמורת ראש הנקרה אכזיב (צילום: עמרי עומסי, רשות הטבע והגנים)
שמורת ראש הנקרה אכזיב(צילום: עמרי עומסי, רשות הטבע והגנים)

 

3. שמורת טבע הר יבנאל - שטח השמורה כולל את מצוק יבנאל החולש על סביבתו, ערוצי נחלים, מעיינות טבעיים ובית גידול לח. האזור מתאפיין במיני צמחיה נדירים ובסכנת הכחדה, ויש בו גם מיני יונקים מקומיים ומגוון ציפורי חורש ועופות דורסים. השטח מהווה מסדרון אקולוגי חשוב בין אזור הירדן לבין נחל יבנאל ובין שמורת רכס אדמי בצפון לשמורת נחל תבור בדרום.

 

4. שמורת הטבע הר שכניה - נמצאת במורדות הר שכניה, מצפון לישובים קורנית, שכניה ומנוף והיא מהשטחים האחרונים בגליל התחתון המזרחי בהם שרד חורש טבעי טיפוסי.

 

5. שמורת טבע מערת שכניה - נמצאת מדרום ובצמוד לכביש הגישה ליישוב שכניה, היא מערה קרסטית המשמשת משכן לעטלפים נדירים.

 

6. שמורת טבע נחל חגל - שמורת הטבע נמצאת בהמשך ומצפון לשמורת נחל תבור. בשמורה שני ערוצים עיקריים: נחל חגל ונחל אדמה שהם מיובליו של נחל תבור.

 

7. שמורת טבע נחל ירמוך - שמורת הטבע כוללת את תוואי נחל הירמוך בין חמת גדר לנהריים ומשמרת מרקם של שטחים טבעיים ששרדו בקרבת אפיק הנחל בין שטחי החקלאות המעובדים. נחל הירמוך הוא גדול יובליו של נהר הירדן. הוא מנקז את צפון הגלעד, הבשן, החורן ודרום הגולן. אגן ניקוז של כ-7,000 קמ"ר. בחלקה המזרחי של השמורה מצוקי גיר בגובה עשרות מטרים.

 

8. שמורת טבע נחל מיצר - נחל מיצר הינו אחד מיובליו של הירמוך. הוא מתחתר בסלעי הבזלת והקירטון לעבר חמת גדר בדרום רמת הגולן. בשטח יונקים גדולים כחזיר הבר וצבאים, כמו גם עופות דורסים כנשרים ועיט סלעים.

 

9. שמורת טבע נחל תבור (הרחבה) - נחל תבור נמצא בשקע קדום שנוצר מסלעי משקע ימיים שבהמשך הצטברו בו זרמי בזלת. במורדות הנחל צומח ספר ים-תיכוני. בחורף ובאביב שפע פריחה והשטח כולו מהווה בית גידול לבע"ח רבים, עופות דורסים וציפורים אחרות.

 

שמורת נחל תבור (צילום: יעקב שקולניק)
שמורת נחל תבור(צילום: יעקב שקולניק)

 

10. שמורת טבע אלונה - חלק מ"רמות מנשה", המשתרעת על שטחים שאינם חקלאיים בין כביש 70 (כביש 67) בצפון לבין נחל תנינים בדרום ובין כביש 6 וגבעת נילי במזרח לבין זיכרון יעקב במערב.

 

11. שמורת טבע נחל דליה (הרחבה) - נחל דליה הוא נחל איתן המנקז את רמות מנשה ומהלכו מערבה עד לשפכו בים התיכון. יובליו וחלקו המזרחי כבר מוכרזים וכך גם אזור השפך. התווך בין כביש 6 לבין זכרון יעקב, מוכרז עתה. לאורך הנחל ויובליו נובעים כל השנה מעיינות רבים המקיימים חי וצומח של בתי גידול לחים. בגבעות הסמוכות לנחלים נמצאים ריכוזי פריחה עשירים ויפים במיוחד של צומח עשבוני.

 

סך הכול היקף השטחים שהוכרזו כשמורות טבע עומד על כ-176 אלף דונם. יש לציין כי לאחר החתימה של שר האוצר יש צורך בהליכים נוספים טרם האישור הסופי על השמורות.

 

מנכ"ל רשות הטבע והגנים שאול גולדשטיין אמר כי "תהליך הכרזת שמורות וגנים בישראל הוא ארוך מאד. בתוך התהליך מעורבים כלל בעלי העניין הן בשלב התכנון והן בתהליך ההכרזה. אלה שטחים שנועדו לשימור לדורות הבאים. זו ראיה נכונה הרואה את האדם כחלק מסביבתו ולא רק כמשתלט עליה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יניב כהן
שקיעה בשמורת אכזיב
צילום: יניב כהן
צילום: ירון ברנר
אישר. שר האוצר כחלון
צילום: ירון ברנר
מומלצים