שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אילת: נאשמת הודתה בהתעללות בכלבה ולא הורשעה

  תושבת אילת שהודתה בהתעללות בכלבתה סטלה, לאחר ששיספה את גרונה וגרמה לה לפציעות קשות, לא הורשעה ע"י בית המשפט השלום בב"ש ותרצה 100 שעות שירות לציבור ואלף שקלים פיצוי לעמותה למען בע"ח. "מאוכזבים מחוסר ההתייחסות של מערכת המשפט למעשה האכזרי", אומרת דניאלה אורטנר מעמותת "אילת אנימלס". "הכלבה סובלת מחרדות קשות"

   

   

  בית משפט השלום בבאר שבע גזר על כרמן פלורז (36) מאילת, שהודתה בעבירת התעללות בבעל חיים, 100 שעות שירות לציבור שיתקיימו במועדון לגילאי ה-60 בסיוע בעבודות מטבח וללא הרשעה.

   

  בנוסף, תשלם הנאשמת פיצוי כספי בסך אלף שקלים לעמותה למען בעלי חיים.

   

  הנאשמת שיספה בסוף השנה שעברה את גרונה של סטלה, כלבתה בת הארבע וגרמה לה לפציעות קשות ומסכנות חיים.

   

  סטלה בביתה החדש (צילום: אילת אנימלס)
  סטלה בביתה החדש(צילום: אילת אנימלס)

   

  סכנת חיים ממשית לכלבה

  הכלבה הובהלה לקבלת טיפול רפואי כשהיא מדממת, תוך סכנה ממשית לחייה. הכלבה עברה ניתוח חירום במהלכו נתפר גרונה והיא אושפזה.

   

  לשכת התביעות אילת הגישה נגד פלורז כתב אישום חמור בגין התעללות בבעל חיים, לאחר שגרמה לכלבה פציעה קשה.

   

  בגזר הדין עלה כי לדבריה, היא פגעה בכלבה עקב החמרה במצבה הנפשי. היא מסרה כי היא מתקשה להסביר את התנהגותה ומעולם לא פגעה בבעל חיים אלא להיפך, היא מחוייבת לבעלי חיים ואף גדלה עמם בכפר בו נולדה באקוודור.

   

  פלורז נשלחה לתסקיר שירות מבחן, שסבר כי הרשעה פלילית עלולה לגרום להפסקת הליך הסדרת מעמדה שלה ושל בנה הקטין בארץ ולגירושם, כמו גם לפרידה מבן זוגה.

   

  המשטרה ביקשה להטיל עליה עונש של 12 חודשי מאסר בפועל וייגזר עליה קנס או פיצוי לטובת עמותה למען בעלי חיים.

   

  "במקרה הנדון מדובר בזילות חיי הכלבה, נטילת סכין ופגיעה קשה בה. הכלבה חסרת ישע ואינה יכולה להגן על עצמה ולא ניתן לברר אצלה מה הסבל והטראומה שעברה", טענו בלשכת התביעות.

   

  סטלה ודניאלה אורטנר (צילום: אילת אנימלס)
  סטלה ודניאלה אורטנר מעמותת אילת אנימלס לאחר הניתוח הראשון(צילום: אילת אנימלס)

   

  בנוסף, הציגו בפני ביהמ"ש מספר מקרים בהם הורשעו מתעללים בבעלי חיים ונידונו לעונשי מאסר. במקרה בו השליך נאשם חומצה על גורי כלבים נידון ל- 11 חודשי מאסר. במקרה נוסף בו דקר גבר את הכלב של שכנו הוא נידון ל- 7 חודשי מאסר בפועל.

   

  השופטת ליאורה אדלשטיין ציינה כי "אין ספק שמעשיה מעוררים דחייה". יחד עם זאת ציינה כי הנאשמת נעדרת עבר פלילי, ובניגוד למקרים שהמשטרה הציגה בפניה, כאן "מדובר במי שהתעללה בכלבתה שלה, תוך איבוד שליטה, ולא בבעל חיים שכלפיו אין לה כל יחס".

   

  לטענת השופטת, לאחר מעשה ההתעללות המחריד התייחסה הנאשמת אל הכלבה ביחס אוהב ודואג.

   

  "המסר השלילי לציבור לעומת הנזק לנאשמת אינו שקול"

   

  "אני ערה למסר, שעלול הציבור לקבל מצעד זה, במיוחד לאור העובדה שהמקרה התפרסם ברבים וקיים מעקב ציבורי לגבי תוצאותיו. חלילה אם יסבור מאן דהוא שלאור תוצאות ההליך, הקל בית המשפט ראש במעשי הנאשמת וכי מעתה דמם של בעלי החיים יהיה מותר. ההיפך הוא הנכון".

   

  השופטת החליטה לאור הנסיבות שציינה שלא להרשיע את הנאשמת וקבעה כי המסר השלילי לציבור לעומת הנזק הקשה לנאשמת אינו שקול.

   

  עו"ד בן מעוז, פרקליטה של הנאשמת ציין לאחר החלטת בית המשפט כי "מרשתי אינה מקלה ראש בחומרת מעשיה ואף הביעה צער וחרטה על אשר אירע. לצד האמור, מדובר בנאשמת בעלת מאפיינים אישיותיים ייחודיים ונסיבות חיים קשות שניתן להם משקל מכריע בגזירת העונש. אני מברך את בית המשפט שבהחלטתו אפשר לנאשמת להמשיך לשקם את חייה".

   

  ל-ynet נודע כי בכוונת לשכת התביעות אילת להגיש המלצה לערער על קלות העונש בפני הפרקליטות.  

   

  סטלה בביתה החדש (צילום: אילת אנימלס)
  סטלה בביתה החדש(צילום: אילת אנימלס)

   

  דניאלה אורטנר, מנהלת עמותת "אילת אנימלס" שלקחה לידיה את הטיפול בכלבה לאחר המקרה, מספרת כי הכלבה סטלה השתקמה מבחינה פיזית, אך עדיין נתונה למעקב צמוד עקב הפגיעה הקשה באזור הגרון ובלוטת התריס, שעלולה לגרום לסיבוכים עתידיים.

   

  "בניתוח המסובך חיברו לה את כלי הנשימה והוורידים והיא קיבלה מזון רך מיוחד למשך זמן רב", היא מגלה. "מצבה הנפשי של הכלבה עדיין קשה, יש לה חרדות מכלי מטבח וממקלות. כשהיא רואה אנשים ברחוב היא מנסה לברוח וחרדתית לגבי כל אדם שהיא לא מכירה", היא מתארת את הליך השיקום הממושך של הכלבה.

   

  "גזר הדין הוא בדיחה גרועה"

  לדבריה, "מצבה הנפשי בהחלט כמו של אדם שהותקף קשה וזה לא משהו שיעבור בקרוב. בהתחלה היא הייתה עושה פיפי מרוב פחד כשמי שהיה נכנס למטבח ומזיז כלים במטבח, או היה מגיע אליה עם ידיים למעלה והיו לא תגובות של פחד וחרדה".

   

  בעמותה מדגישים כי הכלבה סטלה קיבלה מאז המקרה תרופות שונות להרגעה ולאחר שלושה חודשי שיקום, בן זוגה של הנאשמת ויתר על עליה והיא הועברה לחסות העמותה.

   

  לפני כחודשיים הצליחו למצוא לסטלה בית מאמץ בו היא מתאקלמת באיטיות. "הם עדיין מדווחים לי על מצבים קשים איתה ואנחנו נקווה שהאימוץ יצליח כי זה לא פשוט לטפל בה עד שהיא תתחיל לסמוך על אנשים, למרות כל מה שהיא עברה". בעמותה הביעו אכזבה קשה נוכח אי ההרשעה של הנאשמת ומתן עונש בדמות עבודות שירות וקנס כספי.

   

  "למרות שהוכח מספר פעמים שאדם שתוקף בעל חיים, מהווה גם סכנה לאנשים. למרות שהיא הודתה, גזר הדין שכולל עבודות שירות במטבח עם סכינים הוא פשוט בדיחה גרועה", מדגישה אורטנר.

   

  לטענתה, העמותה שילמה מכיסה כ-5,000 שקלים לשיקום ולטיפול הווטרינרי בכלבה סטלה. "אנחנו דורשים צדק עבור הכלבה וצדק שסוף סוף גזר הדין ישקף עונש מאסר וקנס כבד. לא מבינה למה מערכת המשפט לא נותנת עונש ראוי".

   

  בכוונת לשכת התביעות אילת להגיש המלצה לערער על קלות העונש בפני הפרקליטות.

   

   

  בעמותה מבקשים מהציבור לסייע במימון הטיפולים של הכלבה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אילת אנימלס
  סטלה כלבה התעללות אילת
  צילום: אילת אנימלס
  מומלצים