שתף קטע נבחר

ח"כ עודה הצמיד את הטלפון הנייד לנתניהו: "חשבתי שהכול בסטורי"

מהומה בכנסת במהלך הדיון לפני ההצבעה בקריאה ראשונה על החוק של הליכוד שמאפשר הצבת מצלמות בקלפיות. עם תום דבריו של ראש הממשלה בעד החוק, התקרב לעברו חבר הכנסת מהרשימה המשותפת והצמיד לפניו את הטלפון הנייד. בעקבות התקרית: דיון בלשכת רה"מ מול היחידה לאבטחת אישים

למרות המפלה בוועדה המסדרת של הכנסת ביום שני, הועלתה היום (ד') להצבעה בקריאה ראשונה הצעת החוק של מפלגת הליכוד לאפשר למשקיפים מטעם המפלגות השונות להציב מצלמות בקלפיות ביום הבחירות. ח"כ איימן עודה (הרשימה המשותפת) התקרב לעברו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, והצמיד לפניו את הטלפון הנייד שלו. בעקבות התקרית, התקיים בירור בלשכת ראש הממשלה מול היחידה לאבטחת אישים. במסגרת הדיון עלתה האפשרות שמאבטח יעמוד ליד נתניהו גם בכנסת כדי לא לאפשר פרובוקציות. ynet העביר בשידור חי את הדיון וההצבעה מהאודיטוריום במשכן הכנסת.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

נתניהו בפייסבוק: "הערבים רוצים להשמיד את כולנו"

 

לפי הצעת החוק שקידם ראש הממשלה נתניהו, לחברי ועדת הקלפי יתאפשר לתעד באופן חזותי או קולי את הליך ההזדהות וספירת הקולות בנקודות ההצבעה. לאישור החוק נדרש רוב של 61 חברי כנסת לפחות.

 

 

נתניהו עצמו אמר בדיון: "החבר'ה של ליברמן כאן? אם ליברמן היה כאן, אם היה מביא את חברי הכנסת שלו להצביע, אם היה עומד בהתחייבות שהוא נתן לבוחר רק לפני כמה ימים, אם לא היה מזגזג שוב, היינו מעבירים את החוק הזה ברוב מוחץ, לא היה בכלל ויכוח ובוודאות היינו מונעים זיופים וגניבת בחירות".

 

ראש הממשלה הוסיף: "איך אפשר להתנגד לצילום בטלפון סלולרי כזה כשאנחנו משתמשים בו בכל מקום? כל המרחב הציבורי היום בארץ ובעולם מכוסה בטלפונים סלולריים. מה זה טוהר בחירות? זה שקיפות, ושקיפות זה מצלמות וזה כדי לאפשר את זיהום הבחירות".

 

חברי הכנסת הערבים התפרצו בצעקות לנאומו של נתניהו, וחבר הכנסת איימן עודה (הרשימה המשותפת) קרא לו "שקרן". עודה התקרב כאמור לנתניהו בתום נאומו בדיון, הצמיד לראש הממשלה את הטלפון הנייד שלו ואמר: "מה הבעיה? חשבתי שהכול בסטורי". כמה חברי כנסת מהליכוד, ובכללם מיקי זוהר, יואב קיש ומאי גולן נחלצו לעזרתו של נתניהו. בעקבות התקרית, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הוציא את ח"כ עודה מהאולם.

איימן עודה ו בנימין נתניהו מליאת הכנסת בחירות 2019 הצבעה על חוק המצלמות (צילום: יואב דודקביץ)
ח"כ עודה וראש הממשלה נתניהו, היום(צילום: יואב דודקביץ)
 

איימן עודה ו בנימין נתניהו מליאת הכנסת בחירות 2019 הצבעה על חוק המצלמות (צילום: יואב דודקביץ)
(צילום: יואב דודקביץ)

מליאת הכנסת בחירות 2019 הצבעה על חוק המצלמות  (צילום: יואב דודקביץ)
השר אוחנה בכנסת, היום(צילום: יואב דודקביץ)

ח"כ שרן השכל (הליכוד) הגישה תלונה נגד ח"כ עודה לוועדת האתיקה של הכנסת. לדבריה, "אנו עלולים למצוא עצמנו ביום שבו ח"כ פראי, שלא עובר בדיקות ביטחוניות בכניסה לכנסת מתוקף חסינותו, גם פוגע פיזית בראש הממשלה".

 

שר המשפטים אמיר אוחנה אמר בדברי הצגת הצעת החוק: "שקיפות מונעת שחיתות. אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר, תיעוד המתחולל הוא ערובה לטוהר הבחירות. מי שיוצא נגד הצעת החוק - יוצא נגד אזרחי ישראל. הצעת החוק אומרת: כל מה שמהפקח יכול לקלוט בחושיו, יוכל לתעד גם במאגר זיכרון דיגיטלי. הא ותו לא. לא תצלום רנטגן ולא הפרת פרטיות הבוחר מאחורי הפרגוד ולא פגיעה בחשאיות הבחירות. מצלמה רגילה, אפשר גם סלולרית, שתתעד את המתרחש".

 

לקראת הדיון, פנה ראש הממשלה נתניהו ליו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן בבקשה לתמוך בחוק: "אני קורא לליברמן להתעשת, לא לחבור ללפיד-גנץ אחמד טיבי ואיימן עודה, להגיע לכנסת ולהצביע בעד החוק החשוב הזה שימנע זיופים וגניבת בחירות.

 

"ליברמן, אם לא תגיע להצביע, זאת הוכחה נוספת לכך שחברת לממשלת השמאל של לפיד-גנץ והמפלגות הערביות. ההחלטה בידיך".

 

ליברמן הגיב: "אדוני ראש הממשלה, תפסיק לשקר, לזייף ולעבור על החוק. שני הגורמים היחידים שיש להם עניין בליבוי אש, באמצעות הצעת חוק זיוף הבחירות שהגשת לכנסת, הם הרשימה המשותפת ואתה. אין לך שום כוונה לפקח על הבחירות, יש לך עניין לפוצץ את הבחירות. אתה לא מתכוון להציב מצלמות, לא במאה שערים ולא בבני ברק, אלא לשבש את הבחירות בקלפיות שישראל ביתנו חזקה בהן, באמצעות מצלמות, באמצעות בריונים ובהפצת פייק ניוז ברשתות החברתיות".

בנימין נתניהו אביגדור ליברמן ()
נתניהו וליברמן

 

 

יו"ר ישראל ביתנו הודיע כבר לפני הדיון שנערך בוועדה המסדרת ביום שני כי מפלגתו תתנגד לחוק, ובכך הוביל למעשה להפלת החוק.

 

בתום הדיון הסוער ביום שני, דחתה הוועדה המסדרת את בקשת הממשלה להעניק לה פטור מחובת הנחה להעלות את הצעת החוק להצבעה כבר באותו היום לאחר שהושג תיקו 12 בין חברי הכנסת התומכים לחברי הכנסת המתנגדים. ח"כ רועי פולקמן (כולנו) נעדר מהדיון, ונציגת ישראל ביתנו הצביעה נגד החוק.

 

ראש הממשלה נתניהו מבקש לקדם את החוק עוד לפני הבחירות למרות התנגדות היועץ המשפטי לממשלה, היועץ המשפטי לכנסת ויו"ר ועדת הבחירות המרכזית. הדיון וההצבעה נערכים באודיטוריום של הכנסת בשל שיפוצים במליאה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ
עודה מצמיד את הטלפון הנייד לנתניהו
צילום: יואב דודקביץ
מומלצים