שתף קטע נבחר

מדענים זיהו מים בכוכב לכת הנמצא 110 שנות אור מאיתנו

בכוכב הלכת, שנמצא באזור המוגדר "ישיב" התגלו עדויות לאדי מים באטמוספירה. החוקרים אומרים כי בכוכב הלכת הזה הטמפרטורה תואמת פוטנציאל לנוכחות חיים

 

 

 

סימן לחיים? אסטרונומים זיהו אדי מים ואולי אפילו מים באטמוספירה בכוכב הלכת K2-18b, הנמצא במרחק של כ-110 שנות אור מכדור הארץ. זו הפעם הראשונה שהתגלו עדויות למים בכוכב לכת במערכת שמש אחרת. מדובר בתגלית מרכזית בחיפוש אחר חיים אחרים, כיוון שכוכב הלכת שבו זוהו המים מגודר באזור "ישיב". המחקר פורסם הערב (יום ד') ב-Nature Astronomy.

 

הדמיה של כוכב הלכת K2-18b (הדמיה: ESA/Hubble, M. Kornmesser)
הדמיה של כוכב הלכת K2-18b(הדמיה: ESA/Hubble, M. Kornmesser)

 ,

פרופ 'ג'ובאנה טינטי מהקולג' האוניברסיטאי של לונדון, העומדת בראש קבוצת החוקרים, אמרה כי התגלית היא "מדהימה". היא הוסיפה: "זו הפעם הראשונה שגילינו מים על כוכב לכת באזור 'הישיב' סביב כוכב, שבו הטמפרטורה תואמת פוטנציאל לנוכחות החיים".

 

בריאיון לסוכנות הידיעות הצרפתית, אמרה פרופ' טינטי: "כוכב הלכת הזה הוא המועמד הטוב ביותר שיש לנו מחוץ למערכת השמש שלנו, בחיפוש אחר סימני חיים". לדבריה, "איננו יכולים להניח שיש בו אוקיינוסים על פני השטח, אך זו אפשרות אמיתית".

 

טלסקופ החלל האבל (צילום: איי אף פי) (צילום: איי אף פי)
טלסקופ החלל האבל(צילום: איי אף פי)

 

החוקר ד"ר אנג'לו ציאראס, שגם היה ממובילי המחקר, הוסיף: "למצוא מים בעולם שעשוי להיות מיושב, שאינו כדור הארץ, זה דבר מרגש להפליא". הוא הוסיף כי "K2-18b אינו 'כדור הארץ 2.0'. עם זאת, זה מקרב אותנו לענות על השאלה המהותית: האם כדור הארץ הוא ייחודי?"

 

החוקרים הסתמכו על תצפיות של טלסקופ החלל האבל, שצולמו בין 2016 ל-2017. בבדיקת הנתונים של תנועת כוכבי הלכת סביב הכוכב שלהם, רק K2-18b חשף חתימה מולקולרית של מים, תנאי לחיים על כדור הארץ. החתימה זוהתה באמצעות אלגוריתם שבדק את אור הכוכב בזמן שכוכבי הלכת "מסננים" את אורו. האלגוריתם נתן תוצאה של בין 0.1 ל-50, כש-50 הוא סיכוי טוב להימצאות מים. 

 

 

K2-18b, או בשמו האחר EPIC 201912552 b, מקיף את הכוכב שלו פעם ב-33 ימים. המסה שלו היא פי 8 מזה של כדור הארץ, גודלו פי 2 והטמפרטורות, כך לפי החוקרים, מאפשרות קיום חיים. הוא התגלה בשנת 2015 על ידי טלסקופ החלל קפלר והוא אחד ממאות כוכבי הלכת, המכונים "סופר ארץ".

 

החוקרים אמרו כי טלסקופים חדשים, שישוגרו לחלל בעשר השנים הקרובות, יוכלו לקבוע אם האטמוספירה של K2-18b מכילה גזים נוספים, שיכולים להפיק רק על ידי אורגניזמים חיים.

 

למחקר:

https://www.nature.com/articles/s41550-019-0878-9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה: ESA/Hubble, M. Kornmesser
הדמיה של כוכב הלכת
הדמיה: ESA/Hubble, M. Kornmesser
מומלצים