שתף קטע נבחר

אישום נדיר: מחדל במצ"ח הוביל להתאבדות לוחם גבעתי

רב"ט נ' גויס כמקור כדי להעיד על עבירות סמים של חבריו. הוא ביקש לחזור בו, אותת על מצוקה נפשית - ומשלא נענה ירה בעצמו. כתב האישום, שהגיע לידי ynet, מייחס לרכזי מודיעין במצ"ח אי דיווח למפקדיהם על מצב הלוחם. משפחתו זועמת: "אילו הנאשמים היו קשובים - הוא היה עכשיו בחיים"

 

החייל ()
רב"ט נ'

הטרגדיה שהובילה לכתב אישום חריג - מול זעם משפחת הלוחם ששם קץ לחייו: בבית הדין הצבאי בקריה הוגש הבוקר (יום ה') כתב אישום נגד שני רכזי מודיעין במשטרה הצבאית החוקרת. לפי כתב האישום, השניים לא דיווחו למפקדיהם על סימני מצוקה ואזהרת התאבדות שקיבלו מלוחם בחטיבת גבעתי, לאחר שניסו לגייסו כמקור נגד חבריו ליחידה.

 

רב-טוראי נ' ז"ל, לוחם מצטיין שהיה באותה תקופה בקורס מפקדי כיתות, שם קץ לחייו יממה אחרי שהזהיר את אחד משני הרכזים כי הוא עתיד לפגוע בעצמו ונמצא במצוקה נפשית קשה.

 

מדובר באחד המקרים הבודדים בעשורים האחרונים, שהתאבדות של חייל מסתיימת בכתב אישום פלילי נגד גורם צבאי בגין חלקו בתוצאה הקשה. בפרקליטות הצבאית נוהגים לסגור את מרבית תיקי החקירה שנפתחים באופן אוטומטי לאחר התאבדות חיילים. על הכוונה להגיש כתב אישום נגד שני רכזי המודיעין דווח לפני כמה חודשים בערוץ כאן 11.

החייל ()
הלוחם עם בני משפחתו. בתחילה נמסר לו כי הוא מעיד על אובדן אמצעים לראיית לילה

האירוע הטרגי אירע בינואר השנה סמוך לבסיס ביסל"ח 17 באזור ירוחם, שבו מוכשרים מפקדי כיתות החי"ר של צה"ל. יומיים לפני כן פנו שני רכזי המודיעין לרב"ט נ', וביקשו ממנו להגיע לבסיס מצ"ח בבאר שבע כדי למסור עדות כחלק מחקירת אובדן אמצעים לראיית לילה. אחר כך התברר כי המטרה הייתה להפתיעו וכי הסיבה האמיתית לזימונו הייתה ניסיון של השניים לשכנע את הלוחם להעיד על עבירות סמים מצד חיילים ששירתו עמו.

 

רב"ט נ' לא נחשד בשום שלב בעבירה כלשהי, אך לאחר שעתיים של שכנועים כבדים ומסע לחצים מצד רכז המודיעין הצעיר מבין השניים - הוא חתם על מסמך שיתוף הפעולה עם מצ"ח. רכז המודיעין אף איים עליו כי חבריו ייכלאו אם הוא לא ימסור את עדותו. במרבית שיחת השכנוע היה נוכח רק הרכז הצעיר, שהיה תחת חפיפה של הרכז הוותיק יותר. הוותיק העדיף לשהות מחוץ לחדר ברוב הזמן, בניגוד לנוהלי מצ"ח.

 

"הרכז הוותיק הגיב בזלזול" 

ביממה הבאה יצר רב"ט נ' קשר כמה פעמים עם הרכז שהחתים אותו על טופס שיתוף הפעולה, הביע חרטה על כך ואותת בפניו מפורשות על סימני מצוקה נפשית. לפי כתב האישום, שפרטיו הגיעו לידי ynet, רכז המודיעין ניסה להרגיע את הלוחם והודיע לו שהסכמתו להעיד מתבטלת. הוא אף עדכן בנושא את הרכז הוותיק יותר, אך זה "הגיב בזלזול".

 

בשיחה האחרונה עם רב"ט נ', שאותה הקליט הרכז הצעיר, נשמע הלוחם מקווה שמצ"ח תשנה את דרך פעילותה. ההקלטה נשלחה אז על ידי הרכז הצעיר לרכז הוותיק, ויחד סיכמו השניים שהיא לא תועבר לגורמים אחרים. בניגוד לפקודות מטכ"ל, הם לא דיווחו לאף גורם פיקודי כמו מפקדיו של רב"ט נ' או מפקדיהם שלהם במצ"ח, על אמירותיו של הלוחם באותה יממה גורלית שלפיהן הוא מתכוון לשים קץ לחייו.

החייל ()
רכזי המודיעין סיכמו שההקלטה לא תועבר לגורמים אחרים

"ביום 11 בינואר 2019, זמן קצר לאחר חצות, התקבל דיווח במצ"ח באר שבע לפיו המנוח נעדר מבסיסו כשהוא נושא נשק. מפקדי הנאשמים ושוטרים ששירתו עמם השתתפו בחיפושים", צוין בכתב האישום.

 

עוד נאמר בכתב האישום כי "הרכז הצעיר מבין השניים שלח לרכז הוותיק את שלוש הקלטות השיחות עם רב"ט נ' והם שוחחו על כך לאורך הלילה ואמרו כי שגו שלא דיווחו על המצוקה הנפשית שאחד מהם זיהה אצל המנוח ועל החששות שרב"ט נ' יפגע בעצמו. החיפושים נמשכו שעות ארוכות, ובשום שלב השניים לא עדכנו את מפקדיהם על המצוקה הנפשית של המנוח שנעדר. ב-10:15 בבוקר נמצא המנוח בשטח הררי ליד בסיסו, ללא רוח חיים".

החייל ()
הרכז הצעיר אף נמנע מלדווח על מצבו של רב"ט נ' גם במהלך החיפושים אחריו

שני הרכזים מואשמים בעבירות של ידיעות כוזבות, אי קיום פקודה והתנהגות שאינה הולמת. בפרקליטות הצבאית התלבטו אם להאשימם בעבירות חמורות יותר כמו גרימת מוות ברשלנות, אך ההחלטה הסופית נבעה מהקושי המשפטי ליצור זיקה ישירה וממשית בין נטילה עצמית של החיים לבין הסיבה לגרימת המוות.

 

בכתב האישום נגד הרכז הצעיר יותר אף נטען כי הוא נמנע מלדווח על סימני המצוקה של רב"ט נ' גם לאורך ליל ובוקר החיפושים, כאשר קצינים מיחידתו שאלו אותו שוב ושוב האם הלוחם שניסה לגייס כמקור גילה סימני מצוקה.

עו
עורכי הדין קוזניץ ופסח

פרקליטי משפחת רב"ט נ', עורכי הדין עידן פסח ובני קוזניץ, מסרו בתגובה: "משפחת המנוח מזועזעת ומאוכזבת מהעובדה שהפרקליטות הצבאית הסתפקה בהגשת כתב אישום המייחס לרכזי המודיעין במצ"ח עבירות שוליות של 'ידיעות כוזבות', 'אי קיום פקודה' ו'התנהגות שאינה הולמת' ובכך הסירה אחריות מרצף הסיבות הקשות האמיתיות שהובילו לסיום חייו.

 

"המשפחה סבורה כי המוות נגרם בשל מעשיהם הפושעים של רכזי המודיעין במצ"ח מרגע זימונו לחדר רכזי המודיעין ועד למותו הטרגי וכי יש להאשימם במותו של המנוח. שכן, ברור כי אלמלא פעלו לשבור את רוחו בניגוד לרצונו, אילו היו קשובים למצוקה אותה הביע מפורשות בטלפון בהקשר זה מספר פעמים ולא היו מסתירים הכול ממפקדיו אף בשעות החיפושים המאוחרות - היה המנוח עודנו בחיים".

 

דובר צה"ל מסר כי "היום הוגשו לבית הדין הצבאי כתבי אישום נגד שני חיילים שהשתחררו לאחרונה מצה"ל. כתבי האישום מייחסים לשניים, אשר שירתו במשטרה הצבאית החוקרת והשתחררו לאחרונה, עבירות של ידיעות כוזבות, אי-קיום פקודה והתנהגות שאינה הולמת. מכתב האישום עולה כי השניים לא דיווחו על מצוקה נפשית שזיהו אצל חייל אותו ביקשו לגייס כמקור עבור מצ"ח. החייל נמצא ירוי מחוץ ליחידתו מספר ימים לאחר פגישתו עם הנאשמים. כתבי האישום הוגשו לאחר שהתקיים שימוע בעניינם של הנאשמים. משפחתו של המנוח עודכנה בהחלטה. מעבר להגשת כתבי האישום, היבטים פיקודיים וארגוניים מסוימים עודם מצויים בבחינה. צה"ל משתתף בצער המשפחה וימשיך ללוותה".

 

מהסנגוריה הצבאית, שמייצגת את הנאשמים, נמסר: "צר לנו על החלטת התביעה הצבאית להגיש כתב אישום נגד החיילים. אין ספק שמדובר באירוע טראגי וקשה, אך אין בכך כדי להצדיק הגשת כתב האישום לבית הדין הצבאי.

 

"הדבר ברור גם מסעיפי האישום שהתביעה הצבאית בחרה לייחס לחיילים, שכלל אינם מייחסים אחריות מצד החיילים למותו של המנוח. החיילים מבקשים להביע צער עמוק על מותו של המנוח, ושולחים תנחומים למשפחה. הסנגוריה הצבאית תלמד את פרטי האישום ותגיב להאשמות בבית הדין הצבאי". 

 

במקרה שאדם בסביבתכם נמצא במשבר ועלול להיות אובדני, אל תהססו - עודדו אותו לפנות לעזרה מקצועית והדגישו את חשיבות פנייה זו. נסו לסייע לו לפנות לאנשי מקצוע בקהילה או לגורמי תמיכה ארציים כגון ער"ן בטלפון 1201 או באתר סה"ר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים