שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אלה דרישות הרשימה המשותפת שתמורתן תשמש גוש חוסם

  במפלגה גיבשו מסמך שלפיו יסכימו לתמוך מבחוץ בממשלת גנץ, אם תקום. בין היתר: ראשות ועדות הכספים והפנים ורפורמות שנוגעות לציבור הערבי

   

  אחמד טיבי במליאה שמתכנסת לקראת הצעת החוק של פיזור הכנסת (צילום: אלכס קולומויסקי)
  ח"כ אחמד טיבי (צילום: אלכס קולומויסקי)

   

  הציבור טרם נהר לקלפי, ספירת הקולות רחוקה מלהתחיל, אבל במערכת הפוליטית כבר נערכים ליום שאחרי הבחירות. לפני כשלושה שבועות נחשפה ב"ידיעות אחרונות" רשימת הדרישות של יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, שאם יתקבלו הוא יסכים להצטרף לממשלת מרכז-שמאל. עם זאת, הצהרתו של עודה על הבעת נכונות להיות חבר בממשלת ישראל - תקדים, בהתאם לגישה ההיסטורית של המפלגות הערביות - הייתה ברובה על דעתו בלבד.

   

   

  כעת, לעומת זאת, גיבשו כל ראשי המפלגות המרכיבות את הרשימה הערבית המשותפת, בהובלת יו"ר תע"ל אחמד טיבי, מסמך דרישות המקובל על כולן - למעט בל"ד הקיצונית - עבור הסכמתן לשמש כגוש חוסם.

  הדרישות הבולטות של הרשימה המשותפת ()

   

  ח"כ טיבי על חוק המצלמות    (צילום: אלכס גמבורג, שמוליק דודפור)

  ח"כ טיבי על חוק המצלמות    (צילום: אלכס גמבורג, שמוליק דודפור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  רשימת דרישות זו צפויה להיות מוגשת לכחול לבן לאחר הבחירות, ואם היא תיענה בחיוב במלואה או ברובה, חברי הרשימה המשותפת יסכימו לתמוך מבחוץ בממשלת בני גנץ , כפי שעשתה חד"ש ב־1992 כאשר תמכה מבחוץ בממשלתו של יצחק רבין - וכך לשמש כגוש חוסם מול מפלגות הימין ולהעניק לגוש המרכז־שמאל רוב בכנסת, הלכה למעשה. בבל"ד אמנם מסרבים לתמוך בדרישות הללו כעת, אך הם הסכימו לקיים על כך דיון והצבעה דמוקרטיים לאחר הבחירות, במידה שהנושא אכן יהיה רלוונטי, ואמרו כי אם רוב חברי הרשימה המשותפת יתמכו ביצירת הגוש החוסם, גם הם יקחו בו חלק. 

   

  הרשימה מורכבת מדרישה לתפקידים בכנסת - ראשות ועדות הכספים והפנים - וכן דרישות לרפורמות בשורה של נושאים שנוגעים לציבור הערבי בישראל (לסעיפים הבולטים ברשימה - ראו מסגרת). "לא מדובר בהצטרפות לממשלה בראשות גנץ, אלא רק בתמיכה בהקמת גוש חוסם נגד נתניהו", אמר אמש טיבי. "אין כאן את נטל החברות בממשלה ואת האחריות הקולקטיבית על החלטותיה, אבל יש כאן רצון עז להשפיע ולהביא הישגים לציבור שלנו ולגרום לשינוי. אנחנו חייבים ליצור יש מאין כדי להבקיע את חומת הסרבנות והדרת הציבור הערבי ונציגיו. הדרישות שלנו הן אזרחיות ופוליטיות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים