שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילומי צבי ים באילת יסייעו בהגנה על הזוחלים
  תוכנה לניתוח פנים של צבי הים מסייעת לזיהוי ושמירה עליהם. מנהל שמורת האלמוגים במפרץ אילת זיהה כבר שבעה צבי ים שהגיעו לראשונה למפרץ. הם נקראו על שם האחייניות שלו, הבת, אשתו ואימא שלו: מיקה, מיכל, איתי, איה, דרורה, טל ותמרי. ברשות הטבע והגנים קוראים לצוללים לסייע בתיעוד צבי הים

  כיום כל שבעת מיני צבי הים הקיימים בעולם נתונים בסכנת הכחדה. כדי לשמור על צבי הים יש ללמוד את האוכלוסייה המקומית, אזורי המחייה, ההזנה, הנדידה והרבייה שלה. לצורך כך מפעיל המרכז הארצי להצלת צבי ים פרויקט למיפוי ואפיון אוכלוסיית צבי הים במפרץ אילת. בשונית האלמוגים של מפרץ אילת חיים שני מיני צבי ים: צב הים הירוק וצב הים הקרני, המצוי בסכנת הכחדה חמורה.

   

  מתוך 17 צבי ים קרניים שזוהו, מנהל שמורת האלמוגים במפרץ, גולן רידר, זיהה שבעה מהם. הצבים שזיהה קרויים על שמות האחייניות שלו. הצבה מיקה קרויה על שם בתו בת ה-18. היא נחשבת לצבה שזוהתה מספר רב של פעמים על ידו ועל ידי צוללנים אחרים. "אני יודע באיזה שעות היא אוכלת ואיפה לפגוש אותה", סיפר גולן. הצבה מיכל קרויה על שם אשתו.


  צבי ים זיהוי פנים (צילום: גולן רידר ועומרי עומסי, רשות הטבע והגנים)
  צבי ים זיהוי פנים(צילום: גולן רידר ועומרי עומסי, רשות הטבע והגנים)

   

  התמונות יעזרו לגלות כמה צבים חיים במפרץ אילת

  "ראיתי אותה לראשונה באוקטובר 2015 ומאז לא נראתה", סיפר רידר. איתי זוהה פעמיים, הפעם האחרונה

  ביוני 2017. הצבה דרורה קרויה על של האימא וזוהתה באוגוסט 2017 ואילו תמרי נצפתה בפעם הראשונה באוגוסט 2019. "ככל הידוע לנו במפרץ אין רבייה. זה קורה בחופים אחרים. לכן כל צב שמגיע הנה מבחינתנו זה 'וואו'. בעולם הצב נחשב לנדיר. אפשר לראות את הצבים לכל אורך המפרץ, מטאבה ועד החופים הצפוניים".

   

  על ידי זיהוי צבים אינדיבידואליים מתצפיות שנערכו במקומות שונים ובתאריכים שונים ניתן להפיק מידע יקר ערך אודות האוכלוסייה. כיום ניתן לנתח תמונות פנים של צבי ים באמצעות תכנה ייעודית בשם P.I.T.M.A.R. התכנה פותחה על ידי קרן Neotropico הספרדית, והיא משווה את תבנית לוחיות הפנים של צב בתמונה לתבנית של צבים אחרים במאגר התמונות שהוזנו אליה. על ידי השוואת מגוון תמונות שצולמו בתאריכים שונים ובמיקומים שונים, ניתן יהיה להעריך את גודלה ואת שטח המחייה של האוכלוסיה, ואולי אף לזהות תבניות נדידה.

   

  צבי ים זיהוי פנים (צילום: גולן רידר ועומרי עומסי, רשות הטבע והגנים)
  צבי ים זיהוי פנים(צילום: גולן רידר ועומרי עומסי, רשות הטבע והגנים)

   

  ברשות הטבע והגנים מבקשים כעת מצוללנים וצלמים במפרץ אילת: "שילחו אלינו תמונות של צבי ים שצילמתם במהלך צלילה. כמי שחיים ונושמים א ת עולם החי התת -ימי, שנמצאים שם מידי יום, ויודעים לספר ממקור ראשון על השינויים המתרחשים בשונית האילתית, אתם יכולים לסייע לנו ללמוד את צבי הים של המפרץ – ולשמור עליהם". את התמונות ניתן לשלוח בהודעה פרטית בעמוד הפייסבוק של הפרויקט, או לפרסם אותן כפוסט בעמוד. בפייסבוק: Project See Turtle.  

   

  עד כה אספו 80 תצפיות של צבי ים במפרץ אילת. מדובר ב- 14 תצפיות של אותם חמישה צבי ים ירוקים, מתוכם שתי תצפיות של צבת ים ירוקה חדשה. בנוסף, ישנן 65 תצפיות של אותם 17 צבי ים קרניים, מתוכם צבת ים קרנית חדשה, ותצפית אחת של צב ים חום.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גולן רידר, רשות הטבע והגנים
  צבי ים זיהוי פנים
  צילום: גולן רידר, רשות הטבע והגנים
  מומלצים