שתף קטע נבחר

היום שבו רובוטים יחליפו אותנו גם בכנסת

מפלגת "בינה לישראל" חרטה על דגלה עקרונות שנוצרו על-ידי בינה מלאכותית, ומתמודדים בה אנשים שלא קיימים במציאות. בריאיון באולפן ynet היוזם שלה מספר מה עומד מאחורי הניסוי החברתי-טכנולוגי הזה

אין זירה פוליטית יותר ראויה למפלגה הראשונה בעולם המבוססת בינה-מלאכותית, מאשר זו של הסטארט-אפ ניישן: אם גם אתם קצת מאסתם בשיח הפוליטי הרדוד, במערכות הבחירות החוזרות וכמו כולם - גם אתם קצת מרגישים שכל הפוליטיקאים הם אותו דבר, ייתכן שזו הרשימה בשבילכם. מפלגת "בינה לישראל" היא פרויקט טכנולוגי-חברתי סאטירי ומעניין, שנוצר כולו על ידי אלגוריתמים של בינה מלאכותית - מהאנשים והדמויות המתמודדות ברשימה, ועד למצע. צפו בריאיון המלא באולפן ynet:

 

 

מפלגת "בינה לישראל", בראשות הראל שרביט, מיוצגת בקלפי לא באמצעות אותיות אלא באמצעות הספרות 01 המייצגות שפה בינארית. הסלוגן הקליט שלהם - "לא ימין. לא שמאל. לא אנשים אמיתיים", מתנוסס על גבי כרזה פוליטית שנראית ממש כמו הדבר האמיתי.

 

"שוב בחירות, שוב פייק ניוז, שוב בוטים, אז החלטנו ללכת עם זה עד הסוף", מסביר אדי גולדנברג, שיזם את הרעיון. "השתמשנו באלגוריתמים של בינה מלאכותית כדי ליצור מפלגה שכולה פייק". גולדנברג הסביר כי ערכת הנתונים שעליה התבססו האלגוריתמים כללה יותר מ-100 פוליטיקאים, אהובים יותר או פחות, מהזירה הישראלית. האלגוריתם שפיתח יחד עם שותפיו, ד"ר אייל גרוס, מתי מריאנסקי ורועי רוקח, יצר שמות ופרצופים לא אמיתיים, שמובילים את רשימת "בינה לישראל".

 

יחליפו אותנו בכנסת? "בינה לישראל" (צילום מסך)
יחליפו אותנו בכנסת? "בינה לישראל"(צילום מסך)

 

"זה גימיק טכנולוגי סאטירי, אבל אנחנו גם מציעים כאן איזושהי מחשבה פילוסופית לגבי העתיד. העולם נמצא צעד לפני רכבים אוטונומים שמחליטים בעצמם מתי לנסוע ומתי לעצור, וזה לא כלכך הזוי שביום מן הימים אנחנו ניתן את כוחנו למחשב, לאלגוריתם שנראה ממש טוב כמו פה, ושהוא ייצג אותנו וייצג החלטות על בסיס נתונים ועל פי הסטטיסטיקה שלו. אולי הוא יעשה את זה אפילו יותר טוב מאיתנו".

 

בראש רשימת "בינה לישראל" הוצב הפוליטיקאי המזוייף לחלוטין, "הראל שרביט", שנראה כמו דמות שהיינו שמחים להצביע לה בבחירות. "נגד הראל שרביט אין בינתיים כתבי אישום", צוחק גולדנברג, "ככה שזה כבר נותן לו איזשהו יתרון". ואם תהיתם מי השותפים הטבעיים להקמת ממשלה בראשות "בינה לישראל", התשובה היא - מתמטיקה וקוד. "אלגוריתמים שיימצאו מתאימים מבחינת אחוזים לאלה של המפלגה שלנו, יהיו השותפים הטבעיים שלה".

 

מתוך קבוצת הפייסבוק "עליית המכונות" (צילום מסך)
מתוך קבוצת הפייסבוק "עליית המכונות"(צילום מסך)

 

הרשימה לא מתביישת לעסוק גם בנושאים כבדים יותר מבחינה פוליטית. האלגוריתם ייבחן לעומק נושאים רציניים כמו אסטרטגיה מול שלטון החמאס. "הצבא האמריקאי למשל, משתמש במערכת שמנתחת כמעט כל פעולה צבאית משמעותית שנעשית. כשאנחנו מזינים למחשב נתונים בכמויות מאוד גדולות, אנחנו יכולים לקבל ניתוח ברמה שלא חשבנו עליה. בהתאם, גם קבלת ההחלטות והסקת המסקנות יכולה להציע כיווני מחשבה חדשים".

 

אז עד כמה אנחנו קרובים ליום שבו מכונות יחליפו אותנו גם במסדרונות הכנסת? "ברכבים אנחנו כבר רואים את זה, זו מהפכה משמעותית שקורית היום עם הרכב האוטונומי, ורואים שמרחב הטעות האנושית הוא הרבה יותר גדול מזה של הרכב. בעתיד, לבני אדם יהיה אסור לנהוג, זה משהו שכבר מדברים עליו. אנחנו ניתן את השליטה לרכבים".

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים