שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  לפיד: "סופית, לא נוותר על הרוטציה. היא מביאה לנו מנדטים"

  מס' 2 בכחול לבן טען באולפן ynet שביטול המהלך יחליש את המפלגה. הוא החל ב"קמפיין געוואלד" בשמאל-מרכז: "חייבים להיות המפלגה הגדולה. מי שרוצה להפיל את ביבי צריך לוותר על מספר 8 או 9 במחנה הדמוקרטי ובעבודה". האם יתמוך בפינוי יישובים? "השמאל תמיד הצהיר מראש על מה הוא יוותר"

   

  לפיד: "סופית, לא אוותר על הרוטציה"    (צילום: אלי סגל)

  לפיד: "סופית, לא אוותר על הרוטציה"    (צילום: אלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  על רקע הקריאות לביטול ההצהרה על רוטציה בכחול לבן, ובעקבות השיח הער בנושא במערכת הפוליטית, מצהיר הבוקר (יום ה') מספר 2 ברשימה, ח"כ יאיר לפיד, כי הדבר לא יקרה וכלל לא עומד על הפרק. "לא אוותר על הרוטציה. סופית", אמר בראיון לאולפן ynet, חמישה ימים לפני הבחירות. "אם אנחנו מוותרים על הרוטציה אנחנו מיד מאבדים שני מנדטים, רובם לליברמן, קצת לעבודה. בגלל זה נתניהו דוחף את הנושא. הוא יודע שאנחנו במרוץ למפלגה הגדולה, אז כל דבר שגורם לנו נזק הוא מציף ברשתות החברתיות".

   

   

  על סוגיית המפלגה הגדולה, והסיכוי שמפלגות אחרות בגוש המרכז-שמאל עלולות לשלם את המחיר במקרה של הצלחה של כחול לבן, אמר לפיד: "לא חשוב אם מספר 8 במחנה הדמוקרטי ייכנס לכנסת. מי שרוצה להפיל את ביבי צריך להבין שהוא יצטרך לוותר כנראה על מספר 8 או 9 במחנה הדמוקרטי או בעבודה, כי אם כחול לבן לא תהייה המפלגה הגדולה ביותר, ביבי ירכיב את הממשלה הבאה".

   

  - אבל אתם תהיו המפלגה הגדולה ביותר, השאלה אם יהיה לכם גוש, ונכון לעכשיו, לפי המספרים, אין לכם גוש.

  "ישבנו פה לפני כמה חודשים ואף אחד לא העלה שיהיו בחירות חוזרות. אתה לא יודע איך זה ייגמר. אבל ברגע שליברמן אמר 'אני אמליץ לנשיא על המפלגה שמוכנה ללכת לממשלת אחדות', כל חוקי המשחק השתנו. אנחנו ננסה להקים ממשלת אחדות עם הליכוד ועם ליברמן, שתוכל לעשות את כל המהלכים האזרחיים והכלכליים שהמדינה הזאת זקוקה להם.

   

  - אתה אומר המפלגות הקטנות בגוש המרכז-שמאל מיותרות?

  "אין מצב שהמחנה הדמוקרטי והעבודה לא יעברו את אחוז החסימה. כל הסקרים, גם שלנו וגם החיצוניים, מראים שאין מצב שהן לא יעברו את אחוז החסימה. אבל יש חשש גדול שהליכוד תהיה המפלגה הגדולה".

  יאיר לפיד באולפן ynet בחירות 2019  (צילום: אבי מועלם)
  יאיר לפיד באולפן ynet. "חשש שהליכוד תהיה המפלגה הגדולה"(צילום: אבי מועלם)

  בנימין נתניהו מליאת הכנסת בחירות 2019 הצבעה על חוק המצלמות (צילום: יואב דודקביץ)
  לפיד: "נתניהו והליכוד נפרדו"(צילום: יואב דודקביץ)

  - אתם כל הזמן אומרים שתקימו ממשלה עם הליכוד, ואז המצביע הממוצע אומר לעצמו, "אז אני כבר אצביע ליכוד".

  "כי זה ממשלה עם הליכוד לא עם נתניהו. הליכוד ונתניהו נפרדו. זה לא מקרה שכל מיני בכירי ליכוד כמו מיקי איתן, בני בגין ודן מרידור אומרים 'אני לא אצביע ליכוד בבחירות האלה'. נתניהו מוביל את הליכוד למקום שבו הליכוד עוסק רק בחסינות שלו, בבעיות המשפטיות שלו, בכתבי האישום שלו".

   

  - אבל הוא נבחר באופן דמוקרטי גם בפריימריז וגם בבחירות כלליות. אתה אומר שהעם בחר לא טוב, בוא נחליף את העם?

  "הוא זה עתה ניסה להחליף את ראשת ימינה בכל דרך אפשרית. אנחנו רוצים להחליף אותו. היות ששניכם מדברים עם אנשי ליכוד, אתם יודעים שלא מעט אנשים יושבים שם ואומרים שאם הוא לא יצליח - אנחנו נהיה הראשונים שנחליף אותו".

   

  "הטעות של השמאל לדורותיו"

  אחרי חודשים ארוכים, לאורך שתי מערכות בחירות, הושתק הנושא הפלסטיני, עד שהשבוע הצהיר נתניהו על כוונתו לספח את בקעת הירדן ובבת אחת החזיר את הדיון לכיוון המדיני.

   

  - ח"כ לפיד, אמרת ששמירה על הגושים זה עניין שאתה מאמין בו, ומה שמחוץ – לא. אתה תפנה ישובים?

  "כרגע אין משא ומתן על השולחן, אבל אני אסביר. אף ישראלי אחראי לא יתבטא בנושאים האלה יותר מדי בבירור לפני שהנשיא טראמפ יציג את התוכנית המדינית, כי זה לא אחראי ואני אדם אחראי. מה שאנחנו אמרנו הוא שבקעת הירדן היא שלנו, היא גבול הביטחון המזרחי שלנו, ואנחנו לא נוותר עליה לעולם. ובוודאי שירושלים לא תחולק לעולם".

   

  - האם יפונו ישובים?

  "כרגע אין בכלל משא ומתן על פינוי יישובים".

  ארכיון כביש ב בקעת הירדן (צילום: רויטרס)
  בקעת הירדן. לפיד: "היא שלנו, לא נוותר עליה"(צילום: רויטרס)

  - האם על פי האידאולוגיה שלך ושל גנץ, ניתן לפנות יישובים במסגרת מדינית כזו או אחרת?

  "תראו, מה הטעות הגדולה של השמאל הישראלי לדורותיו? שהוא תמיד עמד על הגבעה והסביר על מה שהוא הולך לוותר. ככה לא מנהלים משא ומתן במזרח התיכון. המזרח התיכון מבין רק כוח ורק אנשים שמדברים בכוח".

   

  - בעבר אמרת שתפנה יישובים.

  "אני אומר שוב, אנחנו צריכים להיפרד מהפלסטינים. כשאני שומע את ההזיות של סמוטריץ' על סיפוח שני מיליון פלסטינים, אני חושב על הילדים שלכם: מערכת החינוך קורסת כבר עכשיו, אז הם רוצים לצרף מיליון וחצי ילדים פלסטינים וגם לתת להם חינוך בחינם? זה אבסורד".

   

  - בעודנו מדברים, פייסבוק הודיעה שהיא משהה את הבוט של הליכוד בשל הסתה נגד הציבור הערבי. אתם לא יצאם להגנת הציבור הערבי בשבועות האחרונים. קצת רכבתם על הגל הגזעני שהיה.

  "אני לא חושב שרכבנו על הגל הגזעני כי אנחנו לא גזענים. האזרחים הערבים הם 20% מאוכלוסיית המדינה ומגיעות להם זכויות".

   

  - אבל כשאיימן עודה אמר שהוא מוכן לשקול להמליץ עליכם, דחיתם אותו.

  "מה שאמרנו שלא נשב איתו בממשלה כי יש לו בתוך הרשימה המשותפת את בל"ד, שלא מאמנים ברעיון של מדינה יהודית, אפילו של דו-קיום, ולפיכך אי אפשר לשבת איתם. יש הבדל בין הייצוג הפוליטי שלהם לבין אזרחי ישראל הערבים. לאזרחי ישראל הערבים מגיעות תשתיות, לחימה אמיתית בפשיעה בחברה הישראלית, פתרון בנושא דיור, תוכניות מתאר, חינוך לילדים ברמה של כל ילד אחר".

  איימן עודה (צילום: אבי מועלם)
  ח"כ איימן עודה. "לא ימליצו על ציונים"(צילום: אבי מועלם)

  - אתה קורא לאיימן עודה להמליץ עליכם אחרי הבחירות?

  "אני מחכה לתוצאות הבחירות ואז נראה מה כל מפלגה תעשה. מסורתית, הרשימה המשותפת לא ממליצה על מפלגות ציוניות, ואנחנו מפלגה ציונית גאה".

   

  טראמפ יהיה חבר של כל ראש ממשלה

  הנסיבות הבינלאומיות זימנו מיני-סערה גיאו-פוליטית שבוע בלבד לפני הבחירות: גאוותו הגדולה של נתניהו על המאבק שלו נגד איראן בזירה בעולמית, קיבלה מכה על רקע הניסיונות של הנשיא דונלד טראמפ להיפגש עם הנשיא חסן רוחאני ואולי אף להקל בסנקציות על איראן.

   

  - ח"כ לפיד, אם תהיה ראש הממשלה, תוכל להגיד לטראמפ עם מי להיפגש ועם מי לא?

  "אני יודע לבנות את היחסים כך שברגע המכריע, בנושא הכי חשוב, לא ילכו לנו על הראש. שזה מה שקורה עכשיו. במקביל ולדימיר פוטין שאיתו נתניהו נפגש בסוצ'י, מאפשר לאיראנים להתבסס בסוריה ומכור מערכות נשק מתקדמות לצבא הסורי. כל האנשים שנתניהו הצטלם איתם לשלטי חוצות הולכים לנו על הראש".

   

  - נתניהו לא משפיע לא על טראמפ ולא על פוטין?

  "לא. אני אומר לך: אם מחר יהיה ראש ממשלה אחר, טראמפ יהיה חבר שלו בדיוק באותה מידה. ככה זה עובד".

   

  - אם אתה ראש ממשלה, אתה יודע להרים טלפון לטראמפ ולהגיד לו "אדוני, אל תלך לרוחאני" והוא לא יעשה את זה?

  "כן, אני רץ לבחירות מפני שאנחנו נעשה עבודה יותר טובה מביבי גם בנושא המדיני, גם בנושא הביטחוני וגם בנושא הכלכלי, על זה הבחירות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים