שתף קטע נבחר

"ארה"ב חושדת: ישראל שתלה מתקני ריגול ליד הבית הלבן"

בכירים לשעבר בממשל האמריקני אמרו לאתר "פוליטיקו" שארה"ב חושדת שישראל עומדת מאחורי מתקני ריגול סלולריים שאותרו ליד הבית הלבן וסמוך למתקנים רגישים אחרים בוושינגטון. נתניהו: "שקר מוחלט". בכיר ישראלי: "ריגול ישראלי בארה"ב? מישהו השתגע? לא היה דבר כזה"

הממשל האמריקני חושד שישראל אחראית להתקנת מכשירי מעקב סלולריים שנמצאו בסמוך לבית הלבן ובמקומות רגישים נוספים ברחבי הבירה וושינגטון. כך מסרו שלושה בכירים לשעבר בממשל האמריקני לאתר "פוליטיקו".

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

מכשירי הריגול הזעירים שאותרו מתחזים למגדלי תקשורת. הם עולים על שיחות ומלקטים מהן מידע רגיש, את מיקומן, ויכולים לאסוף גם מידע על המשתמשים. לפי הדיווח, אנשי המחלקה לביטחון המולדת מצאו כבר לפני יותר משנה ראיות להימצאות מכשירי המעקב בוושינגטון, אך לא הצליחו לייחס את המכשירים לגורמים ספציפיים. הם חלקו את ממצאיהם עם סוכנויות פדרליות רלוונטיות.

הבית הלבן וושינגטון הבירה ארצות הברית ארה
"ריגול ישראלי בארה"ב? מישהו השתגע". הבית הלבן(צילום: shutterstock)
 

לדברי הבכירים לשעבר, שחלקם שימשו בתפקידי מודיעין, ה-FBI וסוכנויות אחרות שחקרו את המקרה היו בטוחים שסוכנים ישראלים הם אלו שהציבו את מכשירי המעקב. "היה ברור שישראל אחראית לזה", אמר גורם מודיעני. לדבריהם, המכשירים נועדו לרגל אחר הנשיא דונלד טראמפ ואחר עוזריו הבכירים ומקורביו. הם הוסיפו שלא ברור אם ישראל אכן הצליחה להשיג מידע כלשהו.

 

אחד הבכירים אמר שאחרי שעלה החשד שישראל אחראית, טראמפ לא נזף בממשלת ישראל כפי שעשה במקרים אחרים של ריגול זר על אדמת ארה"ב. "לא היו כל השלכות למעשים שלהם", הוא אמר.

וושינגטון אנטנות סלולריות אנטנה סלולרית ישראל התקינה ב ארצות הברית  ריגול הבית הלבן (צילום: shutterstock)
"היה ברור שישראל אחראית". אנטנה סלולרית בוושינגטון(צילום: shutterstock)

בישראל הכחישו בתקיפות את הדיווח. מלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר: "שקר מוחלט. קיימת התחייבות רבת שנים והנחייה גורפת של ממשלת ישראל שלא לעסוק בפעילות מודיעינית בארה"ב. ההנחייה הזו מיושמת באופן מוחלט ללא יוצא מן הכלל". התגובה נמסרה ממטוסו של נתניהו שנמצא בדרכו לפגישה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בסוצ'י.

 

בהמשך נתניהו התייחס לכך גם בקולו, עם הנחיתה. "שקר וכזב, אבל מוחלט. יש לי הנחיה ברורה - לא אוספים מודיעין בארה"ב - וההנחיה הזו נאכפת לחלוטין".

 

גורם ביטחוני ישראלי בכיר אמר: "ריגול ישראלי בארה"ב? מישהו השתגע? לא היה דבר כזה. ממש ממש לא. מי שטוען טענה כזאת הוא ממש משוגע לגמרי". דובר שגרירות ישראל בארה"ב אלעד סטרומאייר צוטט בכתבה באומרו כי "הטענות הללו הן שטויות מוחלטות. ישראל לא מבצעת פעולות ריגול בארה"ב, נקודה".

 

גם שר החוץ והמודיעין ישראל כץ הכחיש את הדיווח. "ישראל אינה מנהלת שום מבצעי ריגול בארה"ב. ארה"ב וישראל חולקות בניהן מידע מודיעיני רב ופועלות ביחד למניעת איומים וחיזוק ביטחון שתי המדינות", אמר כץ.

 

 

בנימין נתניהו פגישה עם נשיא ארה
"ישראל לא מנהלת מבצעי ריגול בארה"ב". טראמפ ונתניהו(צילום: עמוס בן גרשום לע"מ)

בכיר אמריקני מסר שהממשל אינו "מגיב על נושאים הקשורים לביטחון או מודיעין". גם ב-FBI ובמחלקה לביטחון המולדת סירבו להגיב.

 

טראמפ ידוע כמי שאינו נוהג לציית לנהלי האבטחה בבית הלבן. בשנה שעברה דווח שהוא משתמש בטלפון סלולרי לא מאובטח כדי לקיים שיחות עם אנשי סודו. ה"ניו יורק טיימס" אף דיווח שמרגלים סינים "מקשיבים לעתים קרובות" לשיחות שטראמפ מנהל בטלפון הנייד.

 

הסינים נתפסו פעמים רבות עוסקים בפעולות מודיעין בארה"ב, אך לאחר ניתוח המכשירים שהתגלו בוושינגטון נקבע שלא סביר שהם אלו שהציבו אותם, וישראל הפכה לחשודה העיקרית. אם אכן היה מבצע ריגול ישראלי, הוא התרחש למרות הקשר החם בין נתניהו לבין טראמפ, שאף נקט צעדים מדיניים רבים לטובת ישראל, כמו העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, הכרה בריבונות ישראל ברמת הגולן ונסיגה מהסכם הגרעין עם איראן.

נשיא ארה
"לא נזף בממשלת ישראל". טראמפ(צילום: רויטרס)

גורם מודיעיני בכיר לשעבר מתח ביקורת על התנהלות הממשל בנושא. לדבריו, הממשל לא עשה דבר, גם לא בשיחות פרטיות מול גורמים מישראל. "התגובה הייתה שונה מאוד מזו שהייתה בממשל הקודם", הוא אמר. "בממשל הנוכחי יש מערכת חישובים אחרת ביחס לטיפול בנושא".

 

הגורם הוסיף כי "הישראלים די אגרסיביים בפעולות איסוף המודיעין שלהם. הם עוסקים בהגנה על ביטחון המדינה הישראלית, והם עושים כל מה שהם מרגישים שהם צריכים כדי להשיג את המטרה הזו".

 

בכיר לשעבר בממשל סיפר שדאג לעתים תכופות מכך שישראל ידעה פרטים מדיוני מדיניות פנימיים בארה"ב, שנועדו להישאר חסויים. "היו חשדות שהקשיבו להם", הוא אמר. "קשה היה להסביר אחרת את רמת פירוט המידע שהיה בידי הישראלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
"ישראל לא מרגת בארה"ב". הבית הלבן
צילום: shutterstock
מומלצים