שתף קטע נבחר

אחוזי בהלה: "געוואלד" בישורת האחרונה בקמפיינים

בליכוד ובכחול לבן יתמקדו בהעלאת שיעור ההצבעה אצל התומכים | בעבודה, במחנה הדמוקרטי ובעוצמה יהודית המאבק האמיתי הוא מול אחוז החסימה | בימינה חוששים מ"שתיית" הקולות, ברשימה המשותפת - מאחוזי ההצבעה | ליברמן יתארח בחוגי בית, המפלגות החרדיות יערכו כנסי ענק | תמונת מצב

 

 

קרב על כל קול, בישורת האחרונה של הבחירות לכנסת ה-22: פחות מ-55 שעות נותרו עד לפתיחת הקלפיות והמפלגות השונות מעלות הילוך במאמצים להשגת הקולות. בליכוד ובכחול לבן ממקדים את הקמפיין בתומכים שעשויים להישאר בבתים ובמטרה להיות המפלגה הגדולה - ובכמה מהמפלגות האחרות צפויים לפתוח בקמפיין געוואלד, כדי להישאר בצד הנכון של אחוז החסימה.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

מטה הבחירות של הליכוד יתמקד בימים האחרונים לקמפיין בערים שבהן אחוז ההצבעה בבחירות הקודמות היה הנמוך ביותר. כמו כן ינסו בליכוד לפנות לאזרחים שהצהירו כי לא יממשו את זכותם ביום הבוחר. במפלגה ידגישו את המסר המרכזי שהעביר נתניהו והוא כי הבחירות אינן בכיס של הליכוד, זאת במטרה למנוע שאננות בקרב המצביעים.

  (צילום: AP)
מתמקד בקו המדיני. הקמפיין של נתניהו(צילום: AP)

 

הדבר יבוא לידי ביטוי בין היתר בחוגי בית וכנסים ברחבי הארץ, ובבליץ תקשורתי של ראש הממשלה ברשתות החברתיות. זאת, במקביל לבליץ הראיונות של נתניהו בימים האחרונים - ולאחר שלפני כניסת השבת פרסם סרטון שלו לצד הסוקר הראשי של הליכוד כשהוא קורא לא להצביע לעוצמה יהודית. "פרט לסקר אחר, בעשרות הסקרים שערכנו הם לא עוברים את אחוז החסימה", אמר נתניהו כשלצדו הסוקר ג'ון מקלוקלין. זהו קרב הסוקרים של המפלגות הגדולות.


במטה הבחירות של כחול לבן מנסים להיאבק באדישות ובשאננות הציבורית והודיעו כי הקמפיין שיתנהל בישורת האחרונה יתמקד באחוזי ההצבעה: "אנחנו מבינים כי הבחירות הקרובות יוכרעו על ידי אחוז ההצבעה ובעיקר סביב השאלה האם הרוב המתון של אזרחי ישראל יגיעו לקלפיות. אם חלקים רבים מהמרכז הפוליטי ייכנעו לאדישות ולעייפות מהבחירות החוזרות, יהיו אלה הקיצוניים שיכריעו את זהות הממשלה הבאה והעומד בראשה, וימליכו את בן גביר לשר המשפטים הבא", הזהירו.

  (צילום: EPA)
גנץ על שלטי החוצותת. המסר: ממשלת אחדות חילונית(צילום: EPA)

 

במפלגה הכינו תוכנית לעידוד תומכי המרכז-שמאל לצאת ולבחור: חברי הכנסת, סיירות השטח, הפעילים והמתנדבים יתמקדו בשלושת הימים הקרובים, ועד לרגע סגירת הקלפיות, בהמרצת המצביעים תוך וידוא כי באזורים המזוהים עם כחול לבן, אחוזי ההצבעה יהיו גבוהים. המסר העיקרי לבוחרים הוא כי ישנן שתי אפשרויות: ממשלת חסינות קיצונית בראשות נתניהו מול ממשלת אחדות חילונית שתעבוד למען אזרחי ישראל. יו"ר המפלגה ח"כ בני גנץ יקדיש את שני הערבים האחרונים לקמפיין לכנסי בחירות המוניים - אחד בתל אביב והשני במושב כפר אחים שבו גדל.

במפלגת ימינה ירכזו את המאמצים בימים הקרובים בניסיון לשכנע כמה שיותר מצביעים פוטנציאליים לראות במפלגה את האופציה האידאלית עבור מחנה הימין. חברי המפלגה יתמקדו בכמה מסרים: הראשון - קול לימינה משמעו קול לליכוד, שכן ימליצו על נתניהו לראשות הממשלה. השני - ימינה חזקה שווה ימין אידיאולוגי, והשלישי - תזכורת לכך שבבחירות האחרונות הליכוד "שתה קולות" למפלגות הימין והתוצאה הייתה שנתניהו לא הצליח להרכיב ממשלה.

  ()
שקד בשוק בלוד, ביום שישי

את השבת האחרונה לפני הבחירות העבירו 15 המקומות הראשונים ברשימת המפלגה בערים שונות ברחבי הארץ. היו"ר איילת שקד ובצלאל סמוטריץ' עשו את השבת בפתח תקווה, נפתלי בנט ברחובות ורפי פרץ ברעננה. הם עברו בבתי כנסת ושוחחו עם מצביעים פוטנציאליים. בנוסף הופצו מודעות בעלוני שבת, וכן אגרת של סמוטריץ' לציונות הדתית. ביומיים הקרובים ישתתפו חברי המפלגה בחוגי בית וכנסים. כמו כן, יפעל חמ"ל המפלגה, שם יעשו הפעילים לאורך כל היום טלפונים וינסו לשכנע כמה שיותר אנשים להצביע לימינה.


חברי הרשימה המשותפת יוצאים לרחובות וקוראים לציבור הערבי לממש את זכותו, ברקע החשש מאחוזי הצבעה נמוכים בקרב המגזר, כמו בבחירות הקודמות באפריל. ברשימה מתכוונים לפנות לקבוצות שונות באוכלוסייה, בהן צעירים וסטודנטים. בין היתר יערכו חברי הרשימה סיורים בשווקים וברחובות, לצד חוגי בית וכנסים. הקריאה לציבור מועברת גם דרך הרשתות החברתיות במגוון פוסטים וסרטונים שמזהירים מפני חוק הלאום, הגזענות והרציחות בקרב המגזר.

  (צילום: רויטרס)
איימן עודה מנסה לגייס תומכים(צילום: רויטרס)

ח"כ טיבי התייחס להלך הרוח ברחוב הערבי: "אנחנו מרגישים התעוררות בשטח מאז תרגיל המצלמות של נתניהו והכרה בצורך להצביע למרות הביקורת והכעס. מקווה שהשטח יתעורר יותר".


יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ינסה לשכנע בישורת האחרונה לקמפיין כי הוא היחיד שיוכל למנוע מדינת הלכה. ליברמן ויתר חברי המפלגה יתארחו בחוגי בית ויקיימו סיורי שטח ברחבי הארץ. במפלגה חוששים מאחוז הצבעה גבוה בקרב המפלגות החרדיות, לצד אחוז הצבעה נמוך בקרב כלל הציבור, ובנושא זה ימקדו את מאמציהם.  

  (צילום: AFP)
ליברמן יתארח בחוגי בית ויקיים סיורי שטח(צילום: AFP)


במחנה הדמוקרטי חוששים כי בשל קמפיין המפלגה הגדולה של כחול לבן הם נתונים בסכנה שלא לעבור את אחוז החסימה. "בגלל הסקרים האחרונים אנחנו מוטרדים מאוד ממה שאנחנו מכנים 'האשליה המסוכנת של גנץ', שקורא להצביע לכחול לבן כדי שתהפוך למפלגה הגדולה", אומרים במטה המפלגה. ח"כ סתיו שפיר אף אמרה אתמול בבוקר באירוע שבתרבות ברמת גן, כי "אם לגנץ יהיו 40 מנדטים והמחנה הדמוקרטי לא תעבור את אחוז החסימה - תקום פה עוד ממשלת נתניהו". במפלגה מתכוונים לפעול בכל האמצעים האפשריים על מנת להסביר לאזרחים שאם הם יאמינו לגנץ ויצביעו לכחול לבן והמחנה הדמוקרטי לא תהיה בכנסת, המשמעות היא שנתניהו יהיה ראש הממשלה הבא "על בטוח", כלשונם.

  (צילום: EPA)
שלט חוצות של המחנה הדמוקרטי בתל אביב(צילום: EPA)

אהוד ברק אמר בסוף השבוע בתדרוך לפעילים: "חשוב להסביר שאם מצביעים לכחול לבן, ולא למחנה הדמוקרטי, במצב מסוכן שלא נעבור את אחוז החסימה, זה כמו להצביע לסמוטריץ' ולכהניסטים. זה מעלה את המנדטים בגוש הימין כד לכדי כך שנתניהו יכול לקבל 61 מנדטים". במפלגה יצאו במבצע הסברה אחרון ומקיף ככל שניתן ברשתות ובאמצעי התקשורת, במסרונים, סרטונים, ואף בפנייה אישית של המועמדים לציבור הבוחרים. 


ש"ס פתחה את חצי השבוע האחרון של מערכת הבחירות בעצרת מיוחדת בהשתתפות נשיא מועצת חכמי התורה של התנועה, הרב שלום כהן, והיו"ר, אריה דרעי, במיקום אסטרטגי – בית הכנסת "היזדים" בירושלים. המטרה: לעורר בציבור געגועים למנהיגה הרוחני המיתולוגי, הרב עובדיה יוסף המנוח, שמסר שם את שיעוריו השבועיים, ולגרום למעריציו להצביע עבור המפלגה שייסד.

אריה דרעי כנס חולון ש
דרעי בכנס ש"ס בחולון(צילום: טל שחר)

בשעות שנותרו יחרשו דרעי ומועמדי ש"ס את הארץ ויקיימו כנסים מקומיים וישיבות היערכות עם ראשי המטות, רבני קהילות ונציגי התנועה בעיריות ובמועצות. אלה ישמשו שגרירים שלה בשטח ויעבירו לציבור את המסר המרכזי: ביום שלישי מתקיים לראשונה בישראל משאל עם על היהדות ועל הצביון היהודי של המדינה, כאשר הבחירה היא בין לפיד, ליברמן, סתיו שפיר וניצן הורבית לבין מרן והדרך שלו לשמירה על המסורת.

 

בכנס שנערך שלשום בירושלים תקף דרעי בין היתר גם את נשיא המדינה ראובן ריבלין: "כשתוקפים את הערבים נשיא המדינה הראשון להתקומם, אבל כשצועקים נגד החרדים - אף אחד לא פוצה פה. מבטיחים ממשלה חילונית פורקת עול ואף אחד לא מתקומם נגד זה. הכל מותר כדי להפיל את נתניהו, השם ירחם. הם איבדו כל רסן של בושה. מה הם לא זורקים לחלל האוויר, הסתה נוראה. הם ינהרו לקלפיות. יש שם אווירה של חירום והזדמנות להקים ממשלמה חילונית אשכנזית".

ביהדות התורה תזמנו את קמפיין הגעוואלד למוצאי השבת, והוא נפתח בדמות סדרה בת שש מודעות שיככבו החל מהיום בעיתונות החרדי ובריכוזי המגזר, ומטרתן להמריץ את המצביעים לקלפי. יופיעו בהן דיוקניהם של ה"רעים" – אביגדור ליברמן, יאיר לפיד וגם בני גנץ – בצבעי שחור ולהן, ולצדם הכיתוב "הם בונים על האדישות/התירוצים/השאננות שלך" או "רוצים שתחשוב 'מה הקול שלי כבר יעשה'/'נמאס לי מהבחירות האלו'".

 

במקביל נמשך קמפיין הדיגיטל ברשתות החברתיות, שפונה לחרדים ה"מודרניים" יותר, אלה שאינם רואים עצמם מחויבים למפלגה, וכן למאוכזביה, בניסיון להחזיר אותם הביתה. המסר המרכזי: "ברגע האמת" – כלומר מול האיום על הדת ועל שומרי המצוות מצד ליברמן ולפיד – "כל קול קובע".

  ()
ליצמן בלוד

"נשק יום הדין" יישלף הערב, בעצרת ענק בירושלים, "ברחובה של עיר", בהשתתפות המנהיגים הבכירים ביותר של שני הזרמים ביהדות התורה. האדמו"ר מגור בצד החסידי והרב חיים קנייבסקי הליטאי יקבעו שניהם כי "דעת תורה" היא שיש להצביע למפלגה – כלומר מדובר במצווה דתית ממש.

בעבודה-גשר יפעילו בימים האחרונים לקמפיין את מערך הפעילים של המפלגה תוך התמקדות בפן החברתי שחרטה על דגלה וקריצה למאוכזבי כחלון. במפלגה ישתמשו בין היתר בתוכנת טלמרקטינג מיוחדת שתאיץ בתומכי ופעילי העבודה לצאת ולהצביע. כמו כן ימשיכו מתנדבים לעבור מבית לבית ולשכנע מצביעים אפשריים. "אלפי פעילי העבודה ותנועות הנוער ידפקו על עשרות אלפי דלתות עם המסר שאם העבודה לא עוברת, לנתניהו יהיו 61 חברי כנסת שיבטיחו לו חסינות", הסבירו במטה הבחירות של המפלגה.
סופ
פעילי העבודה ידפקו על הדלתות(צילום: מטה העבודה- גשר)

במפלגה מתכוונים להוביל אירועי ענק תחת הכותרת "כיפת ברזל חברתית לישראל". המופע האחרון יתקיים ביום ראשון בפארק הירקון בתל-אביב, וכן אירוע נוסף לתומכים מהמגזר הערבי בטירה. במפלגה טוענים כי בפריפריה זוהו כ -76,000 "מאוכזבי ליכוד וכחלון" שיצביעו לראשונה למפלגת העבודה: "לקהל היעד הזה אנחנו מתכננים קמפיין ייעודי שיכלול בליץ של טלפונים ומסרונים כדי לגרום גם להם לצאת ולהצביע".


האתגר הגדול ביותר שבפניו ניצבת מפלגת עוצמה יהודית הוא מימוש בפועל של מה שמראים הסקרים האחרונים. בימים הקרובים מתכוונים במפלגה להשקיע במבצע טלפנייה נרחב במסגרתו יפנו מתנדבים של המפלגה לעשרות אלפי מצביעים פוטנציאליים.

  (צילום: EPA)
בן גביר במחנה יהודה(צילום: EPA)

חלק גדול מהלחץ יופנה דווקא לחסידי חב"ד. בשלוש מערכות הבחירות האחרונות תמכו רבים

מחסידי חב"ד בעוצמה יהודית בגלגוליה הקודמים. הפעם התמיכה הזו לא מובטחת והאנרגיות של היו"ר איתמר בן גביר יופנו בימים הקרובים לא מעט לכיוונם של החסידים, שכוחם האלקטורלי נאמד בכ-25 אלף איש. מטה השטח של עוצמה יהודית יחל לפעול כבר הבוקר. מאות מתנדבים יפגינו נוכחות בצמתים בכל רחבי הארץ ולקראת יום הבחירות יעברו אותם מתנדבים אל הקלפיות.


פורסם לראשונה 14/09/2019 22:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים