שתף קטע נבחר

רשויות מקומיות ערביות קידמו מיזם סקרים ביום הבחירות

מרכז גבעת חביבה ועמותת תשרין יצאו במיזם לקידום סקרים ומשאלי עם בקרב תושבים בכמה רשויות מקומיות בסוגיות מוניציפליות. חלק מהתושבים ציינו כי הגורם התמוה במהלך הוא מועד שנקבע להתחלת הפרויקט - יום הבחירות

מרכז גבעת חביבה יחד עם עמותת תשרין יוצאים במיזם תקדימי, ביום הבחירות הארציות ויערכו במקביל "משאלי ציבור" מקומיים בהם יתבקשו התושבים לתת את דעתם על סוגיות ברמה המוניציפלית. "ראשי המועצות מאמינים כי מהלך זה יוביל להשתתפות ציבורית נרחבת בקבלת החלטות ובעיצוב המרחב המשותף. זהו פרויקט שלוקח את הכלי של שיתוף הציבור צעד אחד קדימה, וירחיב את הפעילות הדמוקרטית והאזרחית", נמסר. 

 

 

לפיילוט הצטרפו תשעה יישובים מכל רחבי הארץ, מטמרה שבצפון, אום אל פחם ועד רהט שבנגב, בהם העלו ראשי הערים שאלות הנוגעות לסוגיות מקומיות כמו ביטחון אישי והצבת מצלמות, תברואה ותשתיות, פיקוח עירוני וכד'. לאחר ניתוח תוצאות המשאלים, תורכב יחד עם תושבי העיר או המועצה תוכנית ליישום ההחלטות.

 

לאחר שהתחילו הפרסומים לגבי הפרויקט, נשמעו טענות מצד אזרחים ערבים ש"מטרת הסקרים היא לעודד את ההצבעה לרשימה המשותפת ולהעלות את אחוז ההצבעה".

מיסם ג'לג'ולי האחראית על פרויקט הסקרים ()
רכזת הפרויקט, מיסם ג'לג'ולי

קמפיין הסקרים של המפלגות הערביות ()
"נועד להעלות את אחוז ההצבעה במגזר הערבי"

קמפיין הסקרים של המפלגות הערביות ()

סאמר מחאמיד מאום אל פחם אמר: "מוזר לי מאוד כל עניין הסקרים. למה שלא יבחרו יום אחר למיזם ולא יערכו אותו ביום הבחירות. בחירת המועד מעלה חשדות ממשיות שהפרויקט הזה הגיע רק על מנת שיעודדו אנשים להצביע לרשימה המשותפת".

  

מוחמס גרה, תושב ג'ת שבמשולש, הביע גם הוא תמיהה מקביעת המיזם ביום הבחירות: "אין לי בעיה עם הסקר ומוכן להשתתף בו אבל המועד שנקבע גורם לי לחשוד שיש פה מניעים אחרים".

 

אמאראת אגבריה מג’ת סיפרה שבהתחלה היה נראה לה שזה רק למראית עין, אבל היא מאמינה שראש העיר יישם את ההחלטה. "אני מקווה שיהיה מוצלח ביום שלישי ושאנשים יגיעו להצביע כדי להראות לראש העיר שהסוגיה חשובה מספיק כדי להתחשב בדעתנו, ולאחר ההצבעה יישמו את ההחלטה", אמרה. "אם זה יעבוד אני חושבת שצריכים להתקיים עוד משאלים כאלה בסוגיות שונות". בג’ת יצביעו התושבים האם לרשת את העיר במצלמות אבטחה, בניסיון למגר את האלימות ברחובות.

 

היאם דיאב מטמרה, שם יישאלו התושבים בנושאי תחבורה וסביבה, רואה בזה הזדמנות להשפיע ברמה העירונית: "יש המון סוגיות שמדאיגות את הציבור וסוף סוף יש פה הזדמנות להיות שותפים בהחלטות העירוניות. אני לא אגיד אם אני בעד או נגד השיטור העירוני אבל חשוב לי ללכת להצביע ולהיות שותפה להחלטה הזו".

 

מיסם ג'לג'ולי, תושבת טירה שמרכזת את הפרויקט, ציינה כי נקבע לערוך אותו דווקא ביום הבחירות על מנת לנצל את כמות המצביעים שייצאו לרחובות: "זה פרויקט שמיועד ליישובים בחברה הערבית ומי שמוביל את הפרוייקט הם ראשי הערים שבוחרים נושא אותו הם רואים כחשוב עבור התושבים. הפרוייקט נקבע ביום הבחירות מתוך שאיפה לנצל את כמות המצביעים שיפנו לממש את זכותם. השאלות המרכזיות שישאלו במשאל יעסקו בנושא האלימות, הפשיעה והביטחון האישי. אנחנו מאמינים שכשהתושבים ירגישו שהם חלק מקבלת ההחלטות, זה יתרום לאמון שלהם כלפי הרשויות".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים