שתף קטע נבחר

מעסיק התקין מעקב במחשב העובדת - ויפצה

בעלי משרד עורכי דין ראה במשך שנים לאילו אתרים גלשה העובדת ולאילו תכנים נחשפה. בית הדין קבע שמדובר בפגיעה בפרטיות. הפיצוי: כ-150 אלף ש'

בית הדין לעבודה בתל אביב קבע לאחרונה שבעלי משרד עורך דין יפצה שהועסקה אצלו בכ-150 אלף שקל, בין השאר בגין הפרת הפרטיות שלה, שנגרמה בעקבות השתלת תוכנת מעקב במחשב שלה, שבאמצעותה ראה לאילו אתרים גלשה ולאילו תכנים נחשפה.

 

העובדת הועסקה במשרד בשנים 2016-2013. היא טענה שעזבה בנסיבות המזכות אותה בפיצויי פיטורים, מכיוון שהמעסיק לא שילם לה זכויות שונות. לדבריה היא לא קיבלה הודעה על תנאי העבודה ולא הוחתמה על הסכם עבודה. כמו כן, הוא לא הפריש עבורה לפנסיה ולביטוח לאומי, לא שילם לה דמי נסיעות, הבראה ואת שכר חודש העבודה האחרון.

 

המעסיק טען שהסיבה האמיתית להתפטרות הייתה כוונתו לדון עם העובדת על התנהלותה. הוא הבהיר שב-2010 הטמיע במערכות המשרד תוכנה המפקחת ומנטרת את פעילותם של העובדים במחשב ואת זמן עבודתם. לדבריו, הוא מצא שהעובדת עשתה שימוש פרטי בחומרי המשרד, העתיקה וגנבה חומרים והשתמשה במשרדו לצורכי פעילות פוליטית. כמו כן, לטענתו, היא הרבתה להיעדר ולא ביצעה את עבודתה.

 

הוא טען שתנאי העבודה שלה היו ידועים לה ולא ידע שיש לה קופת פנסיה פעילה, כך שהוא לא היה חייב להפריש עבורה מתחילת עבודתה. במקביל הוא הגיש תביעה שכנגד להשבת שכר ולפיצויים בסך 400 אלף שקל בשל הנזקים שגרמה לו לטענתו התנהלותה.

 

בתגובה הגישה העובדת תביעה נגדית על הפרת פרטיותה בשל התקנת מערכת המעקב. היא הדגישה שמעולם לא ביצעה פעילויות פרטיות על חשבון העבודה ובכל מקרה היא לא נתנה הסכמה למעקב ולכן הממצאים אינם קבילים.

 

ואכן, השופטת יפית מזרחי-לוי קיבלה את טענות העובדת במלואן ודחתה את תביעת המעסיק. היא פסקה שהוא לא מסר לעובדת הודעה על תנאי העסקתה, לא שילם לה נסיעות ודמי הבראה, ולא העביר לה את שכר החודש האחרון. כמו כן היא קיבלה את טענות העובדת בעניין אי הפרשות לפנסיה ולביטוח לאומי. בנסיבות אלה, נקבע, התפטרותה מזכה אותה בפיצויי פיטורים.

 

כמו כן, בפסק הדין צוין שהמעסיק לא היה רשאי לעקוב אחר פעילותה של העובדת במחשב מבלי לקבל את הסכמתה לכך. היא הדגישה שחשבון הגוגל שבו השתמשה העובדת לצורך העברת הודעות דוא"ל וקבצים שונים היה פרטי, וכך גם שתנועותיה באינטרנט, האתרים שאליהם גלשה והתכנים שהיא נחשפה אליהם הם ענייניה האישיים.

 

"מערכת המעקב ניטרה את פעילותה של העובדת בכל אורחותיה הדיגיטליות תוך רמיסת זכותה לפרטיות", כתבה. לפיכך היא לא קיבלה את דוחות מערכת המעקב כראיה בתיק, וטענות המעסיק בדבר התנהלות העובדת לא הוכחו.

 

השופטת פסקה שעל הפגיעה בפרטיות על המעסיק לפצות את העובדת ב-50 אלף שקל. בנוסף נקבע שעליו לפצות אותה על אי תשלום זכויות סוציאליות וכן עבור פיצויי פיטורים בסך של 66,558 שקל. בסך הכול הוא חויב לשלם לה 116,558 שקל בתוספת הוצאות בסך 5,000 שקל ושכר טרחת עו"ד בסך 25 אלף שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים