שתף קטע נבחר

"חיישן בכל נקודה": כך ישפר צה"ל את מהירות השמדת המטרות בשטח

מערכת "הדק חכם" משלבת במהירות את כל הנקודות הלוחמות בשטח, ומאפשרת למפקד להחליט תוך שניות באיזה חימוש להשתמש כדי להשמיד את המטרה. "בעתיד נחבר את המערכת גם למסוקי ומטוסי הקרב"

 

 

כשנה לאחר שחטיבת גולני תרגלה לראשונה בצה"ל את מערכת הלחימה הטכנולוגית "הדק חכם", תיעוד מהתרגיל הגדודי חושף את תפיסת ההפעלה המשולבת החדשה, שמחברת בין כל הכוחות בשדה הקרב, ומקצרת דרמטית את הזמנים בדרך להשמדת המטרה.

  

סיום תרגיל צבאי נרחב ורב-זרועי לתרגול תרחישי מוכנות בזירה צפונית (צילום: דובר צה
"חיישנים על הכוונות ועל הטנקים"(צילום: דובר צה"ל)
 

צבא צה
מערכת "הדק חכם"(צילום: דובר צה"ל)

התרגיל, שנערך בשטח האש של מחנה זעורה שבין רמת הגולן לאצבע הגליל, דימה תוואי שטח מוכר לכל לוחם חי"ר ושריונר: כיבוש כפר לבנוני, שבמרכזו פועל מעוז מוגן וחיוני של חיזבאללה, נכס משמעותי שצריך להשתלט עליו ולהשמיד אותו. אולם בניגוד לעבר, נכסים אלה ממוגנים היקפית במגוון אמצעי הגנה חדישים, ולא רק בלוחמים חמושים במיטב המקלעים והנ"ט.

 

אל מול רחפני האיסוף והתקיפה ואמצעי הלוחמה האלקטרונית של חיזבאללה, מסנכרנת מערכת "הדק חכם" של רפאל במהירות את כל נקודות הקצה הלוחמות בשטח, מתוך צוות הקרב הגדודי: טנקי מרכבה 4 שעליהם מערכת מעיל רוח, הכוונות המתקדמות של נשקי לוחמי החי"ר ואמצעי התצפית המתקדמים של חוליות טיל הנ"ט של צה"ל.

צבא צה
המג"ד בוחר תוך שניות עד דקות את החימוש היעיל והזמין(צילום: דובר צה"ל)

כך למעשה, בוחר המג"ד תוך שניות עד דקות ספורות, את החימוש היעיל והזמין ביותר שבאמצעותו יתקוף את המטרות - מהקרקע או מהאוויר, ומאפשר גם כניסה מהירה של לוחמי החי"ר לטיהור סופי של מתחם חיזבאללה.

 

"פרשנו חיישן למערכת בכל נקודה שבה נמצא לוחם או מפקד בשטח. כך הכוחות מדברים כבר בשפת המחשב, החל מכוונת ה"סמארט שוטר" שעל רובה הלוחם ועד מערכת השליטה והבקרה שבטנק", הסביר ל-ynet ראש מרכז חדשנות ברפאל, תת אלוף (במיל') שמוליק אולנסקי, שכיהן בשנים האחרונות כקצין שריון ראשי.

סיום תרגיל צבאי נרחב ורב-זרועי לתרגול תרחישי מוכנות בזירה צפונית (צילום: דובר צה
"בהסתכלות עתידית - נחבר את המערכת גם למסוקים ומטוסים"(צילום: דובר צה"ל)

"החיבור המבצעי הזה בין טנקים לחי"ר היה יעיל מבחינת סגירת מעגלים מהירה רק מול מטרות סטטיות. כיום, האויב דינמי ונעלם מהר, ולכוחות יש דד-ליין של פחות מדקה לאתר ולהשמיד אותו", הדגיש אולנסקי. "עם המערכת יכול המג"ד גם להמטיר אש ארטילרית במהירות שיא שלא נראתה עד היום".

 

את התרגיל, השלים הגדוד שהשתמש במערכת במהירות כפולה מהגדוד שתרגל את אותו מתווה ללא המערכת החדשה. קצינים בגדוד, שהתנסו בשימוש במערכת, דיווחו כי הכוחות שביימו את האויב פגעו בהרבה פחות לוחמים מקרב פקודיהם, בהשוואה לתרגילים ללא המערכת. "בתרגיל עם הדק חכם לא היה ירי דו-צדדי, כי המערכת מתריעה מפניו", הוסיף אולנסקי. "בהסתכלות עתידית נחבר את הדק חכם גם למסוקי ומטוסי הקרב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
מערכת "הדק חכם"
צילום: דובר צה"ל
מומלצים