שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  האדמו"ר מוויז'ניץ על ליברמן ולפיד: "גם להיטלר אנשים לא רצו להאמין"
  אחד מבכירי מנהיגי החרדים נאם ביידיש בעצרת הרבבות והשווה בין הצורר הנאצי לבין "מחריבי הדת שרוצים להביא שואה". הוא ציין כי פתיחת מלחמת העולם הייתה גם היא בי"ז באלול, התאריך העברי של הבחירות מחר: "היטלר נכנס אז לפולין, ואנשים לא רצו להאמין". לפיד: יש גבול להסתה

   

   

  הכל כשר במאבק על קולות הבוחרים: האדמו"ר מוויז'ניץ, רבי ישראל הגר, מהמנהיגים הבולטים בציבור החרדי, ערך השוואה בין יאיר לפיד ואביגדור ליברמן לבין הנאצים, וקרא לאנשיו להצביע ליהדות התורה כדי להינצל מהם.

   

  בנאום בעצרת הענק של המפלגה החרדית אמש (יום א') בירושלים, לעיני כ-80 אלף איש - חלקם הגדול נערים וילדים - קרא האדמו"ר לקהל לצאת מהאדישות מול הצהרות ליברמן ולפיד בנושאים הדתיים. לדבריו, גם היהודים באירופה שנחשפו לתעמולה הנאצית לא האמינו כי תבוא עליהם שואה.

  האדמו
  האדמו"ר מוויז'ניץ נואם בכנס הרבבות, אתמול(צילום: משה מזרחי)

  הרבי ציין עוד כי פלישת גרמניה הנאצית לפולין ב-1939, בפתיחת מלחמת העולם השנייה, התרחשה בתאריך העברי של הבחירות לכנסת מחר – וייחס לכך משמעות סמלית. הוא אינו חושש, כמובן, כי היריבים הפוליטיים של החרדים מתכוונים להרוג אותם, אך מבחינתו "שמד רוחני" חמור לא פחות ממוות.

   

  "השנה הבחירות בי"ז אלול. לדאבוננו, לפני 80 שנה, בשנת תרצ"ט, היטלר הרשע יימח שמו נכנס לפולין בי"ז באלול. בי"ז באלול זה היה", זעק האדמו"ר ביידיש, והזכיר כי גם אז "אנשים לא רצו להאמין". בהשוואה לימינו הוסיף: "לדאבוננו, גם כאן מהרסי הדת ומחריבי הדת רוצים להביא שואה".

   

  בתגובה כתב יאיר לפיד: "אלה השותפים הטבעיים? אני דורש מביבי לגנות את דברי האדמו"ר. היטלר רצח את סבא שלי בתא הגזים. יש גבול להסתה".

   

   

   

  רבי ישראל הגר הוא מנהיג הזרם המרכזי בחצר ויז'ניץ, מהקהילות החסידיות הגדולות בישראל. בכובעו הנוסף, כחבר מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, הוא נמנה עם ההנהגה הרוחנית העליונה של יהדות התורה. נציגו במפלגה הוא מספר 5 ברשימתה לכנסת, הח"כ הטרי יעקב טסלר.

   

  הרבי מוויז'ניץ נחשב לקנאי במיוחד בנושאי הדת והמדינה ולבעל עמדה תקיפה משל חבריו בנוגע לחוק הגיוס. הוא קרא בעבר לתלמידי הישיבות שלא להתייצב בלשכות הגיוס, אף לא על מנת להסדיר את מעמדם המיוחד המעניק להם פטור משירות - עמדה שנדחתה על ידי רבני הזרם החרדי המרכזי.

   

  העיתונאי החרדי ישראל כהן, פרשן רדיו קול ברמה ובעצמו חסיד ויז'ניץ, אמר ל-ynet כי יש להיזהר שלא להוציא את דברי האדמו"ר מהקשרם, וטען כי מה שנראה כהשוואה בין לפיד וליברמן לבין היטלר אינו אלא "ציון תאריכים סמלי בלבד".

   

  "הרבי אמר שהוא מתרגש לראות ציבור של מאות אלפים חרדים לדבר ה' שקוממו את העוצמה הרוחנית של עם ישראל ואת תקומתו לאחר השואה הנוראה", הוסיף כהן, "הוא ציין כי ברוך השם זכינו להרים מעפר ומאפר את היהדות הנאמנה, להפריח את השממה הרוחנית ולהקים מחדש עולם תורה וישיבות, ויש להמשיך לשמור על כך מכל משמר - ועל אחת כמה וכמה דווקא בארץ הקודש".

   

  ח"כ עודד פורר, יו"ר סיעת ישראל ביתנו, הגיב על דברי האדמו"ר: "שש שנים שירתתי בצה"ל ואח"כ במילואים כדי להגן על מדינת ישראל ואזרחיה. בהם גם חסידי האדמו"ר. כנכד לניצולת שואה מפולין, אני לא כועס על האמירות הללו, אני פשוט עצוב לראות מנהיג של ציבור שלא מבין מהי מדינת ישראל, מה משמעות ההגנה עליה והופך להיות שליחם של גדולי שונאינו תוך שהוא מזלזל בזכר השואה וקורבנותיה. אמירותיו והבורות שהוא הפגין, הם דוגמא מצויינת מדוע חשוב להחיל חובת שירות צבאי או לאומי על כולם ועד כמה חשוב ללמד לימודי ליבה גם בציבור החרדי".

   

  משה מזרחי השתתף בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים