שתף קטע נבחר

הוקפא גירושם של אם ובנה לפיליפינים

אופרסינה קוואנקה ובנה מייקל ג'יימס ישארו בארץ עד להכרעה בערעור המשפטי שהגישו ולא יגורשו לפיליפינים, כך קבע היום בית המשפט. בהחלטת השופט נטען כי לעקירתו של הקטין בשלב זה עשויות להיות השלכות קשות על מצבו הנפשי

בית המשפט המחוזי בתל אביב הקפיא היום (ב') את הגירוש לפיליפינים של העובדת הזרה אופרסינה קוואנקה ובנה מייקל ג'יימס בן ה-12, שנולד וגדל בישראל, עד להכרעה בערעור שהגישו.

 

השופט קובי ורדי קבע כי "בשלב זה הרחקת המבקשים עלולה להסב להם נזק ולהיות בעלת השלכות מהותיות, בפרט על הקטין, אשר נעקר מהמסגרת החינוכית והחברתית בה מצוי, קל וחומר לאור מצבו הנפשי וההתפתחותי הנטען - נזק העולה לטעמי על הנזק הצפוי (אם קיים) מהישארותם בארץ עד להכרעה בערעור".

אופרסינה ומייקל ג'יימס קוואנקה אחרי השחרור ()
הגירוש הוקפא זמנית. אופרסינה קוואנקה ובנה ומייקל ג'יימס

עו
עו"ד זרי חזן

אופרסינה נכנסה לישראל בשנת 2000 כעובדת זרה בתחום הסיעוד ואשרתה הסתיימה ב-2007. היא נעצרה במרץ השנה ושוחררה בתנאי שתתחייב לצאת מישראל עד ל-15 ביולי. בתחילת חודש יולי היא הגישה לרשות האוכלוסין וההגירה בקשה למתן מעמד לה ולבנה מטעמים הומניטריים, בטענה כי מייקל ג'יימס סובל מקושי התפתחותי ושפתי וכי מצבו ההתפתחותי והנפשי יוחמר באם יידרש לצאת מהארץ, אך הבקשה נדחתה והשניים נעצרו בביתם שביהוד. הם הגישו ערעור לבית הדין לעררים, שגם הוא נדחה, אך גירושם הוקפא עד למתן החלטה אחרת.

 

עו"ד זרי חזן, שמייצג את השניים, טען כי "הפרעות קשב וריכוז משמעותיות, התנהגות כפייתית וקושי בהתמודדות עם שינויים יכולים להוות טעם הומניטרי כאשר הם מופיעים אצל קטין". הוא הוסיף כי למייקל ג'יימס יש סיכויים קלושים לרכוש שפה נוספת מלבד עברית וכי נגרמה לו פוסט טראומה בעקבות המעצר במתקן "יהלום" בנמל התעופה בן גוריון, שבו שהה כשבוע, שתוחמר באם יגורש. עו"ד חזן אמר כי גירושו של מייקל ג'יימס עלול לגרום לו למצבים קשים של חרדה, דיכאון ואף אובדנות.

 

רשות האוכלוסין וההגירה טענה, לעומת זאת, כי מייקל ג'יימס מגיע להישגים נאים בלימודי השפה האנגלית (שהיא שפה רשמית בפיליפינים) בבית הספר וכי קיימות בפיליפינים מסגרות טיפוליות לבעלי הפרעות קשב וריכוז. עוד נטען כי במעברו לפיליפינים טמון "יתרון משמעותי" כתוצאה מאיחוד עם אביו הביולוגי, ששב לארצו ויתר משפחתה של אמו. הרשות אף טענה כי אופרסינה "הוכיחה כי תפעל בכל דרך על מנת להאריך את שהייתה בארץ וכי לא תצא מיוזמתה באם תידרש לכך".

 

השופט ורדי קבע כי לא ניתן לשלול את סיכויי הערעור וכי "מדובר בטענות שמן הראוי שייבחנו לגופן על ידי בית המשפט" ועל כן הורה שלא להרחיקם עד להכרעה בערעור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אופרסינה קוואנקה ומייקל ג'יימס
מומלצים