שתף קטע נבחר

ריבלין: אעשה כל שביכולתי למנוע מערכת בחירות שלישית

אחרי שהוצף בפניות למנוע את פיזור הכנסת היוצאת: הנשיא הסביר בסרטון מיוחד את סמכויותיו, והבהיר שלא יעניק אוטומטית תוספת זמן למועמד שעליו תוטל מלאכת הרכבת הממשלה. "אפעל להקמתה מהר ככל הניתן"

 

 

שעות ספורות לפני תחילת ההצבעה הבוקר (ג'), פרסם נשיא המדינה ראובן ריבלין סרטון שבו הבהיר כי יעשה "כל שביכולתו" כדי למנוע מערכת בחירות שלישית ברצף. בסרטון שעלה אמש בעמוד הפייסבוק של הנשיא, הוא קרא גם לאזרחים לצאת ולהצביע, למרות תחושת התסכול מהבחירות החוזרות. "עלינו לזכור, במשחק הדמוקרטי, השפעה עוברת אך ורק דרך הקלפי", אמר ריבלין.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד – מתחם הבחירות של ynet

  

לא מדובר בסרטון רגיל לעידוד ההצבעה - במהלכו פנה ריבלין לציבור והסביר את חובותיו ואת מקומו בתהליך הדמוקרטי. הסרטון הופק במסגרת הפקת לקחים, שנעשתה אחרי מבול של פניות שהתקבלו במחלקה לפניות הציבור בבית הנשיא, בהן אזרחים ביקשו מריבלין למנוע את הבחירות החוזרות לאחר שנתניהו נכשל בהרכבת הקואליציה בכנסת היוצאת.

נשיא המדינה רובי ריבלין (צילום: אלכס קולומויסקי)
"אעשה כל שביכולתי כדי שנימנע חלילה ממערכת בחירות נוספת". ריבלין (צילום: אלכס קולומויסקי)

"ב-25 בספטמבר יוגשו תוצאות הבחירות הסופיות על-ידי יו"ר ועדת הבחירות המרכזית", הסביר הנשיא. "על-פי החוק, עליי לקיים התייעצויות עם נציגי הסיעות בכנסת, אותן תוכלו לראות בשידור חי כפי שיתבצעו בבית הנשיא. במסגרת ההתייעצויות אני אשאל את נציגי הסיעות על איזה חבר כנסת הם ממליצים שאטיל עליו את מלאכת הרכבת הממשלה. בתום ההתייעצויות, תוך שבעה ימים לכל המאוחר, עליי להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על אחד מחברי הכנסת שהסכים לכך. על-פי החוק, יעמדו לרשות חבר הכנסת 28 יום לטובת הרכבת הממשלה. במידה שיבקש ארכה, אשקול אותה".

 

הנשיא ציין בסרטון כי הארכה לתקופה הניתנת לח"כ שעליו מוטלת מלאכת הרכבת הממשלה, אשר במערכות הבחירות האחרונות ניתנה די בקלות, לא תינתן באופן אוטומטי. "אשקול אותה בהתאם לנסיבות שיצרו את הבקשה", אמר הנשיא. הוא הדגיש כי "בכל מקרה, כנשיא, הנני מוסמך על-פי החוק להאריך את התקופה ב-14 יום נוספים לכל היותר. אפשר גם פחות".

פוליטיקאים מצביעים בעבר (צילום: מארק ניימן)
ריבלין מצביע בבחירות הקודמות באפריל(צילום: מארק ניימן)

 

 

הנשיא הסביר עוד כי אם הח"כ שקיבל את המנדט לא יצליח להרכיב ממשלה - או לחילופין אם הכנסת תדחה את הבקשה להביע אמון בממשלה החדשה שאותה הוא מתכוון להציג - יעמדו בפניו שתי אפשרויות, שיהיה עליו לנקוט באחת מהן תוך שלושה ימים: האפשרות הראשונה היא להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על כל ח"כ אחר שמסכים לכך, פרט לאותו ח"כ שכבר ניתנה לו ההזדמנות והוא נכשל; האפשרות השנייה היא להודיע ליו"ר הכנסת שלא קיימת אפשרות להרכבת הממשלה, ושאין מנוס מלצאת למערכת בחירות שלישית.

 

הנשיא הזכיר כי קיים תרחיש אפשרי שבו יודיע ליו"ר הכנסת שהוא אינו מוצא ח"כ שבידו אפשרות להקים ממשלה. במקרה כזה, 61 ח"כים יוכלו לבקש ממנו להעניק את המנדט לח"כ כלשהו, גם למי שכבר ניתנה לו ההזדמנות. התרחיש הזה, שיכול היה להביא את נתניהו שוב לקבל את המנדט להרכבת הממשלה בסיבוב הקודם, לא התקיים אחרי שפיזר את הכנסת - רק כדי לוודא שגנץ לא יהיה זה שיקבל את המנדט.

רובי ריבלין ובנימין נתניהו  (צילום: חיים צח, לע
הארכה לא תינתן אוטומטית. ריבלין עם נתניהו באפריל האחרון(צילום: חיים צח, לע"מ)

"אני, מצידי, אעשה כל שביכולתי, במסגרת החוק והסמכות שניתנה לי מתוקף תפקידי, על מנת שתקום ממשלה נבחרת בישראל מהר ככל הניתן, ושנימנע חלילה ממערכת בחירות נוספת", הבטיח ריבלין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ
הנשיא ריבלין
צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ
מומלצים