שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חשד לאי סדרים בגליל: הופסקה ההצבעה בארבע קלפיות
  כמה חשודים בעבירה על טוהר הבחירות עוכבו לחקירה ביישוב ירכא. בשל כך מתבצעת בדיקה של ארבע קלפיות. ברהט נעצר חשוד בהכנסת כמה מעטפות לקלפי. במקביל הוחלט להכשיר פתקי הצבעה שהושחתו במכוון

  יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, החליט אחר הצהריים (יום ג') לעצור את ההצבעה בארבע קלפיות ביישוב ירכא בגליל בעקבות חשד לאי סדרים. באחת מהן נתפסו חשודים בעת ניסיון להכניס מעטפות הצבעה לתיבת הקלפי. הם עוכבו לחקירה.

   

  כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

   

  בעקבות כך מתבצעת ספירה של מספר המעטפות באותן קלפיות לעומת מספר הבוחרים בהן. עם תום הבדיקה תחודש ההצבעה בארבע הקלפיות והיא תימשך רק בהן עד לחצות.

  פתקים בקלפי בחירות סבב ב' (צילום: יואב דודקביץ')
  חשד לאי סדרים בירכא(צילום: יואב דודקביץ')

  בהודעת השופט מלצר בנושא צוין כי "עם קבלת התלונות הוחלט כי ההצבעה בקלפיות אלה תיפסק עד לתום הבירור. יו"ר ועדת הבחירות האזורית בעכו, השופטת עידית רז-וינברגר, תספור את מספר הבוחרים שהצביעו, בהתאם למחיקות שבעותק השני של רשימת הבוחרים.

   

  "לאחר רישום מספר הבוחרים שהצביעו כאמור, תפתח השופטת רז-וינברגר, בליווי מפקח טוהר הבחירות ומנהל הוועדה האזורית את תיבת הקלפי בכל אחת מהקלפיות הנ"ל, ותמנה את מספר המעטפות שבתיבה. הליך הספירה יתועד על ידי מפקח טוהר הבחירות, בצילום וידאו, ככל שיתאפשר הדבר".

   

  אזרחים מצביעים בקלפיות ברחבי הארץ    (צילום: גיל יוחנן, אלי מנדלבאום, ליהי קרופניק, עמית הובר, אבי חי)

  אזרחים מצביעים בקלפיות ברחבי הארץ    (צילום: גיל יוחנן, אלי מנדלבאום, ליהי קרופניק, עמית הובר, אבי חי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  אחוזי ההצבעה היום לעומת ימי בחירות קודמים ()

  עוד ציין השופט מלצר כי "ככל שמספר המעטפות שבתיבה יהיה זהה, למספר הבוחרים שנמחקו מרשימת הבוחרים - יש לחדש את ההצבעה באותה תיבת קלפי.

   

  "ככל שמספר המעטפות יהיה שונה באופן מהותי, תחודש ההצבעה בתיבת קלפי נפרדת; התיבה המקורית תיאטם, ותובא לבירור בפניי, בליווי כלל הרישומים מאירוע זה, והעתק של רשימת הבוחרים בעת זו. תיבת הקלפי הנוספת תיספר כקלפי רגילה וינוהל פרוטוקול על כלל האירועים".

   

  ועדת הבחירות המרכזית החליטה לשלוח מפקחי טוהר הבחירות מטעמה לכל הקלפיות בירכא עד לתום ההצבעה.

   

  ממלא-מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, הגיע אחר הצהריים לתדרוך במרכז השליטה של ועדת הבחירות המרכזית.

   

  במקביל, במשטרה התקבל דיווח על חשד שלפיו מצביע ניסה לשלשל כמה מעטפות לקלפי בעיר רהט בנגב. האיש עוכב לחקירה בחשד להטיית הבחירות.

   

  בנוסף, השופט מלצר הודיע על החלטתו להכשיר פתקי הצבעה שבהם נמצא חור מזערי או קשקוש, במקרים שבהם ניכר כי בוצעה השחתה מכוונת. זאת, לאחר שבוועדת הבחירות המרכזית הצטברו תלונות רבות על השחתת פתקי הצבעה או על הצבת פתקי הצבעה השונים מהדוגמה שאושרה.

   

  לאחר עיון בכמה דוגמאות, בדומה להחלטה מיום הבחירות הקודמות ב-9 באפריל, מלצר החליט ביחד עם סגניו כי לצורך שמירה על טוהר הבחירות ומימוש רצון הבוחר באופן המיטבי - הפתקים שיש בהם את הליקויים הבאים יהיו פתקים כשרים ואין לפסול אותם:

   

  1. פתק הצבעה שיש בו חור מזערי או שמאן דהוא צייר בעט או קשקש על גבו ואף על צדו הקדמי, כך שניכר שבפתק הושם פגם לצורך פסילתו.

   

  2. פתק הצבעה שדוגמתו אינו זהה לדוגמה שאישרה הוועדה המרכזית, למשל: סדר המילים בכינוי הרשימה שונה, הושמטו מילים או אותיות מהכינוי, ההדפסה אינה במרכז הדף או שכינוי הרשימה הודפס מעל האותיות.

   

  מדובר כאמור בהחלטה זהה לזו שהתקבלה ביום הבחירות הקודמות - לאשר פתקים עם פגמים מזעריים, אבל רק אם יש יותר מפתק אחד עם אותו פגם בקלפי, כדי לא לזהות את הבוחר.

   

  אילנה קוריאל השתתפה בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים