שתף קטע נבחר

שיעור ההצבעה ממשיך להיות גבוה יותר: 63.7% הצביעו עד 20:00

שיעור ההצבעה לעומת הבחירות באפריל ממשיך להיות גבוה יותר: הנתון שנבדק ארבע שעות לפני סגירת הקלפיות העלה כי מספר המצביעים גבוה באחוז וחצי לעומת אלה שמימשו את זכותם בשעה זו לפני חמישה חודשים

שיעור הבוחרים שמימשו בבחירות 2019 מועד ב' את הצבעתם עד לשעה 20:00 הערב (יום ג') עומד על 63.7%. מדובר בעלייה לעומת הבחירות באפריל, אז עמד שיעור ההצבעה בשעה זו על 61.3%.  בחישוב משוקלל מדובר בעלייה של 4.5% ביחס לבחירות הקודמות, שעשויה להוביל לשיעור ההצבעה הגבוה ביותר מאז 1999.

 

המספר הכולל של המצביעים עד לשעה 20:00 עומד על 4,071,398 . בבחירות הקודמות הצביעו 3,884,636  איש עד לשעה זו. מדובר על עלייה של 186,762 מצביעים בסך הכול.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

אחוזי ההצבעה היום לעומת ימי בחירות קודמים ()

 

 

ההצבעה ב-56 הקלפיות שנפרסו בבתי הסוהר ובמתקני הכליאה של שירות בתי הסוהר הסתיימה ב-20:00. לפי שב"ס, ההצבעה התנהלה בצורה תקינה בכל בתי הכלא וללא אירועים חריגים. שיעור ההצבעה במסגרת שב"ס עומד על כ-70%.

 

החל מהשעה 7:00 פקדו ישראלים רבים את אלפי הקלפיות שפזורות ברחבי הארץ בבחירות לכנסת ה-22. "תכלס, זה מתיש ומעייף, אבל אין מצב שאני לא מצביעה", אמרה טליה מכפר סבא. גם הילדים שהגיעו לקלפי עודדו לצאת להצביע: "כל אחד משפיע".

 

בכפר סבא התייצב בבוקר אייזיק בלנקין, שיצא מהקלפי עם תחושה שמלווה אזרחים רבים: "כולנו חיים באי ודאות ומקווים לטוב. הדאגה הגדולה היא שלא נחזור לפרק שלישי". לדבריו, הוא לא הצביע לאותה רשימה שבה תמך בבחירות הקרובות אלא "התמרכז יותר".

תורים בקלפיות (צילום: דנה קופל)
תורים בקלפי בתל אביב(צילום: דנה קופל)

תורים בקלפיות (צילום: דנה קופל)
(צילום: דנה קופל)

תורים בקלפיות (צילום: דנה קופל)
(צילום: דנה קופל)

גם טליה קליין-פרז הגיעה להצביע בקלפי בכפר סבא, יחד עם התאומים בני החמש קלואי ואיתן. "זו כבר פעם שישית שאני מצביעה השנה, יחד עם הבחירות המקומיות והפריימריז. אני חסרת תקווה – אבל אין סיכוי שאני לא מצביעה".

 

מהקלפי יצאה המשפחה לנצל את יום השבתון כמו שצריך: "עכשיו אנחנו נלך ונטייל בארץ. אני למדתי לא לצפות לכלום. נקווה לטוב, אבל בלי יותר מדי תקוות – כדי שהקריסה לא תהיה מבאסת".

 

 
בחברה הערבית התגייסו רבים כדי לעודד אנשים לצאת לקלפיות ולהצביע. במגזר נשמעו טענות על כך שראש הממשלה בנימין נתניהו והימין "מעבירים תמונה שקרית" לגבי נתוני ההצבעה ביישובים הערביים ואומרים שהיא גבוהה. לדעתם, כל מה שנאמר מטרתו להשאיר את האנשים בבית. "הפעם כולם צריכים להצביע ולא לזלזל", אמר אמין חאג' יחיא, תושב טייבה.

 

מוחמד ג'באלי, אף הוא תושב טייבה, אמר: "אני ממליץ לכל מי שלא יצא עדיין להצביע שייצא עכשיו. הקול שלו חשוב מאוד למדינה הזאת".

 

אדי כטיב, תושב קלנסווה, אמר: "על האזרחים הערבים להיות אחראים ולצאת בלי להסס". מרים מחאמיד, תושבת אום אל-פחם, סיפרה: "האמת, הייתי נגד ההצבעה, אפילו קראתי להחרים את הבחירות, אבל היום חשבתי טוב והחלטתי לצאת ולהצביע".

 

קלפי ירושלים מאה שערים (צילום: רויטרס)
הצבעה בשכונת מאה שערים בירושלים(צילום: רויטרס)

קלפי כפר מנדא (צילום: AP)
מצביעים בכפר מנדא(צילום: AP)

פתקים בקלפי בחירות סבב ב' (צילום: יואב דודקביץ')
הפתקים המובילים באחת הקלפיות בירושלים(צילום: יואב דודקביץ')

בתוך כך, יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, החליט אחר הצהריים לעצור את ההצבעה בארבע קלפיות ביישוב ירכא בגליל בעקבות חשד לאי סדרים. באחת מהן נתפסו חשודים בעת ניסיון להכניס מעטפות הצבעה לתיבת הקלפי. הם עוכבו לחקירה.

 

בעקבות כך מתבצעת ספירה של מספר המעטפות באותן קלפיות לעומת מספר הבוחרים בהן. עם תום הבדיקה תחודש ההצבעה בארבע הקלפיות, והיא תימשך רק בהן עד לחצות.

 

במקביל, במשטרה התקבל דיווח על חשד שלפיו מצביע ניסה לשלשל כמה מעטפות לקלפי בעיר רהט בנגב. האיש עוכב לחקירה בחשד להטיית הבחירות.

 

בנוסף, השופט מלצר הודיע על החלטתו להכשיר פתקי הצבעה שבהם נמצאו חור מזערי או קשקוש, במקרים שבהם ניכר כי בוצעה השחתה מכוונת.


פורסם לראשונה 17/09/2019 17:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ'
בחירות 2019
צילום: יואב דודקביץ'
מומלצים