שתף קטע נבחר

המדגמים: אין 61 מנדטים לנתניהו וגנץ

דרמה ברגע השיא של הבחירות: לפי מדגמי הערוצים, נתניהו לא השיג 61 מנדטים לממשלת ימין צרה - וגם לגנץ אין גוש חוסם. על פי המדגמים, כחול לבן מובילה במעט על הליכוד, ישראל ביתנו וש"ס התחזקו, מפלגות השמאל עברו את אחוז החסימה ועוצמה יהודית נשארה בחוץ.

ראש הממשלה בנימין נתניהו (הליכוד) לא הצליח להשיג 61 מנדטים שלהם הוא נדרש כדי להקים ממשלה. כך עולה ממדגמי הטלוויזיה ששודרו הערב (יום ג') בתום סגירת הקלפיות בבחירות לכנסת ה-22. לפי המדגמים, ליו"ר כחול לבן בני גנץ יש יתרון על פני הליכוד, אולם גם הוא לא יוכל להקים ממשלה שמתבססת על מפלגות המרכז-שמאל.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet 

 

ואלו התוצאות:

  ()
 

  ()

ראש הממשלה נתניהו שוחח עם נפתלי בנט מהימין החדש. השניים סיכמו על שיתוף פעולה הדוק כדי להקים ממשלה לאומית. מיד לאחר פרסום המדגמים הודיעה ימינה ליו"ר הכנסת על פיצול הרשימה בין אנשי הבית היהודי בראשות רפי פרץ לאנשי הימין החדש בראשות בנט ואיילת שקד.

 

נתניהו אף התקשר ליו"ר דגל התורה משה גפני (יהדות התורה). ח"כ גפני אמר לנתניהו כי כפי שהתחייבו כל העת, יהדות התורה תמליץ עליו בפני נשיא המדינה להרכבת הממשלה. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר בנאומו: "אני עם לפיד לא אשב". גם יו"ר ש"ס אריה דרעי אמר שימליץ על נתניהו, אך פתח פתח להשתלבות בממשלת אחדות: "מקווה שהחרמות ייעלמו".

 

נתניהו ראה את מדגמי הטלוויזיה בחיק משפחתו ללא נוכחות של אנשי הצוות והקמפיין. בסביבתו ציינו כי נערכים ניתוחים והערכות מצב וממתינים לתוצאות האמת.

 

איש המפתח לקראת הרכבת הממשלה הבאה, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, אמר לאחר פרסום המדגמים: "מעולם לא ראיתי כל כך הרבה לחצים, פיתויים, איומים ושקרים ששמענו בזמן הקמפיין האחרון.

 

"מה שחשוב להבהיר פעם נוספת: כל מה שאמרנו לפני הבחירות, אנחנו אומרים גם אחרי הבחירות. לנו יש אך ורק אופציה אחת: ממשלה לאומית-ליברלית רחבה המורכבת מישראל ביתנו, ליכוד וכחול לבן.

 

"אמרנו תמיד שממשלת אחדות אפשרית אך ורק במצבי חירום - ואני אומר לכל אזרח שצופה בנו: המצב הביטחוני וגם המצב הכלכלי הם מצבי חירום הרבה יותר ממה שאפשר לחשוב ואני לא רוצה להפחיד או לדכא אף אחד. המדינה חייבת ממשלה רחבה ולא ממשלה שנלחמת על ההישרדות משבוע לשבוע".

אביגדור ליברמן  (צילום: עמית שאבי)
ליברמן(צילום: עמית שאבי)

ליברמן אמר עוד: "לא יעזרו שום הצעות או פיתויים, לא רוטציה ולא תקציבים. כל מה שאמרנו אנחנו ממשיכים. מכיוון שהמצב הוא מצב חירום כנראה נצטרך לעשות צעדים בלתי שגרתיים ואם מותר הייתי ממליץ כבר הערב לנשיא המדינה שהוא הופך לדמות מפתח לא לחכות אפילו לתוצאות הרשמיות אלא מותר גם באופן בלתי רשמי להזמין כבר ליום שישי הקרוב. מה יותר טוב מלהזמין ליום שישי בצהריים גם את ראש הממשלה נתניהו וגם את יו"ר כחול לבן לשיחה לא פורמלית?".

 

"אין לנו זמן וצריך לעשות הכול ככה במקביל. לא לעשות את זה בטור אלא במקביל. אנחנו מעריכים שיהיו מגעים לא פורמליים ונציגים מטעם עצמםף ולכן כדי לדלג על כל השלבים אני חושב שהפעם מותר לנשיא להזמין את ראשי שתי המפלגות הגדולות לארוחת צהריים. אולי ידברו על פרשת השבוע ביחד. הם ימצאו על מה לדבר אבל מעבר לכך אני חוזר ואומר: המדינה זקוקה לממשלה רחבה".

 

לסיום דבריו אמר יו"ר ישראל ביתנו: "אנחנו כמובן נשמח להיות חלק ממשלה כזו, אבל גם בלעדינו זה עדיף על כל מיני וריאציות של ממשלות צרות. גם בנושא המשאים ומתנים ומנדטים. אתם בטח תראו הרבה הרבה מאמרים ופושים. אין שום מגעים מבחינתי שהם לא מגעים רשמיים. כל מה שתקראו, אל תאמינו. אני מקווה שכל אחד מראשי שתי המפלגות יודיע בפומבי שהם אכן מתכוונים להקים ממשלה ליברלית רחבה".

 

שר החוץ ישראל כץ מהליכוד אמר בתגובה לתוצאות המדגמים: "בכוונתנו להמתין לתוצאות האמת של הבחירות, אולם ברצוני להבהיר כבר בשלב זה, כפי שהודעתי בעבר: בנימין נתניהו היה ונשאר מועמדו היחיד של הליכוד לראשות הממשלה. כאשר יפורסמו תוצאות האמת, נפעל יחד עם שותפינו לדרך להקים ממשלה יציבה, שתוביל את מדינת ישראל מול האתגרים בפניהם היא ניצבת בשעה זו".

 

שר האוצר משה כחלון אמר: "מנהיג תנועת הליכוד הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו והוא המועמד הבלעדי מטעמה להמשיך ולכהן כראש ממשלה".

 

יו"ר העבודה-גשר עמיר פרץ אמר: "שיהיה ברור לכולם - אין סיכוי שנשב עם נתניהו. אעמוד בהבטחתי".

 

נשיא המדינה ריבלין: "לכונן ממשלה מהר ככל הניתן"

מדוברות בית הנשיא נמסר בעקבות פרסום המדגמים כי "נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין יכנס את הסיעות לסבב התייעצויות לאחר שיקבל את תמונת המצב המדויקת ביותר ובהקדם האפשרי. הנשיא יעשה זאת בתיאום מלא עם יו"ר ועדת הבחירות המרכזית ולאחר שישמע את עמדת הסיעות כולן וישקול את כלל השיקולים העומדים על הפרק".

 

"מול עיניו של הנשיא יעמוד הצורך לכונן ממשלה בישראל מהר ככל הניתן ולממש את רצון העם, כפי שבא לידי ביטוי בתוצאות הבחירות, לצד הצורך להימנע מבחירות שלישיות. בהתאם, יטיל הנשיא את המנדט להרכבת הממשלה לאחר התייעצות ושיח עם נציגי הסיעות וראשי המפלגות הרלוונטיים".

  ()

  ()

  (צילום: אלכס קולומויסקי, EPA)
נתניהו וגנץ(צילום: אלכס קולומויסקי, EPA)

 

 
רויטל גנץ (צילום: יריב כץ)
רויטל, רעייתו של גנץ, בפתח ביתם אחרי פרסום תוצאות המדגמים(צילום: יריב כץ)
 
מטה כחול לבן  (צילום: AFP)
מטה כחול לבן אחרי פרסום תוצאות המדגמים(צילום: AFP)

מטה כחול לבן  (צילום: AFP)
מטה כחול לבן (צילום: AFP)

מטה הליכוד  (צילום: גדי קבלו)
מטה הליכוד אחרי פרסום מדגמי הטלוויזיה(צילום: גדי קבלו)
 
ח"כ חילי טרופר (כחול לבן) אמר בתגובה למדגמי הטלוויזיה כי "אם אלה תוצאות האמת - נתניהו נכשל פעם שנייה. הוא הוציא אותנו לבחירות בפעם השנייה, ואין לו 61. אם אלו התוצאות, נתניהו נכשל".
 
בנימין נתניהו מצביע בקלפי בירושלים (צילום: אלכס קולומויסקי)
נתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי)
בני גנץ  (צילום: אלעד מלכה)
גנץ(צילום: אלעד מלכה)
 
 
אחוזי ההצבעה היום לעומת ימי בחירות קודמים ()
לוח זמנים בחירות סבב ב ()
את הקרב הגדול לאורך יום הבחירות ניהלו ראש הממשלה בנימין נתניהו (הליכוד) מול הטוען לכתר, בני גנץ (כחול לבן). בשעות האחרונות של ההצבעה יצא נתניהו ממעונו ברחוב בלפור בירושלים על מנת לשכנע מצביעים מדלת לדלת. במקביל הוא הזעיק את כל שרי הליכוד להתגייס למאבק שלדבריו צמוד.
 

מטה כחול לבן שלח הודעה קולית לעשרות אלפי אנשים שבו נשמע גנץ אומר: "אני מקבל נתונים, המצב לא טוב, אנחנו מתחילים לשמוע רכילות על התקרבות של ביבי ל-61. המצב בערים שלנו לא מספיק טוב, לקחת את עצמם ולהצביע, זה השעות האחרונות, זה קריטי. המצב קשה, אפשר לנצח, חייבים להתאמץ".

 

נכון לשעת סגירת הקלפיות ב-22:00, עמד שיעור ההצבעה על 69.4%. מדובר בעלייה של כאחוז וחצי לעומת הבחירות באפריל, אז עמד שיעור ההצבעה בשעה זו על 67.9%.

 

יותר מ-20 בני אדם נעצרו או עוכבו משעות הבוקר בחשד למעורבות בעבירות שונות הקשורות באופן ישיר או עקיף לבחירות. מהמשטרה נמסר כי עד כה נפתחו 69 תיקי חקירה, בין היתר בגין תעמולת בחירות אסורה, זיופים, אלימות, הפרת הסדר הציבורי והתחזות לאחר.

 

בהכנת הידיעה השתתפו מורן אזולאי, אטילה שומפלבי, אלכסנדרה לוקש, שחר חי, אליאור לוי, יובל קרני, אחיה ראב"ד, איתי בלומנטל, אילנה קוריאל, יואב זיתון, ישי פורת, קובי נחשוני, אדיר ינקו, חסן שעלאן, אלישע בן קימון, רענן בן צור, רועי רובינשטיין, מתן צורי, נינה פוקס, אמיר אלון ואסף קמר.


פורסם לראשונה 17/09/2019 21:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים