שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זכרון יעקב: השכונה שהפכה לבית לציפורים
  סקר של החברה להגנת הטבע בזכרון יעקב גילה כי בשכונת "חלומות זכרון", תועדו קינונים פעילים של 29 מיני ציפורים על הבתים, בגינות ובפארק. "הציפורים ניזונות ממזיקים שונים, מספקות הדברה ביולוגית נהדרת ונטולת רעלים כימיים", אומר אבנר רינות, סוקר מטעם החברה להגנת הטבע

  ברחוב עורבני, נצפה מקנן עורבני, ברחוב צופית, נצפתה מקננת צופית, ברחוב פשוש, נצפה מקנן פשוש, ברחוב חוחית, נצפתה מקננת חוחית וברחוב דרור, נצפה מקנן דרור.

   

  לא, זו לא התחלה של ספר ילדים, אלא ממצאי סקר טבע עירוני, שנערך ע"י המועצה המקומית זכרון יעקב באמצעות היחידה לסקרי טבע של החברה להגנת הטבע, בתמיכה ובמימון המשרד להגנת הסביבה.

   

  בסך הכול נמצאו בסקר 29 מינים של ציפורים בשכונה אחת, כאשר בחמישה רחובות שונים, הקרויים על שמות ציפורים, נמצאו מקננות הציפורים עצמן. 

   

  ציפורים בזכרון יעקב. פשוש, חוחית, עורבני שחור כיפה (צילום: אבנר רינות, החברה להגנת הטבע)
  ציפורים בזכרון יעקב. פשוש, חוחית, עורבני שחור כיפה(צילום: אבנר רינות, החברה להגנת הטבע)

   

  במסגרת סקר טבע שנערך במועצה המקומית זכרון יעקב, נסקרו השטחים הפתוחים בתחום המועצה. "מטרת הסקר הייתה לבצע הערכה אקולוגית של משאבי הטבע

  הקיימים בשטחים אלו, שמרביתם תוחמים את המרחב הבנוי ומהווים רצף של שטחים פתוחים, ושמקצתם "כלואים" במרחב הבנוי וכוללים בעיקר חורשות, פארקים וכדומה". מסביר אבנר רינות, סוקר מטעם החברה להגנת הטבע.

   

  שכונת הציפורים

  במהלך העבודה בשטח, מצאו כי בשכונה החדשה יחסית, "חלומות זיכרון", ישנו מגוון גבוה במיוחד של ציפורים מקננות- כ - 29 מיני ציפורים נצפו בפעילות קינון על גבי בתי השכונה, בגינות ובפארק המרכזי. קרבת השכונה לשטחים הפתוחים ממזרח, שהגדול בהם הוא יער אלונה, תורמת רבות לעושר המינים היחסי. גם המזון מצוי בשפע במרחב הפתוח, שבו גדלה צמחייה טבעית מגוונת.

   

  לרוב הרחובות בשכונה יש שמות של ציפורים, ועל כן, הכינוי "שכונת הציפורים", השתרש במהרה אצל צוות אנשי החברה להגנת הטבע שעבד במקום. "לא כל יום אתה מוצא שכונה מודרנית כל כך, עשירה בעופות מקננים", אומר רינות.

   

  "אמנם חלק מהדיירים המתגוררים בשכונה, סובלים מהלכלוך הנגרם על ידי פעילות הקינון, בייחוד מצד יוני הבית, אך רוב מיני הציפורים המקננות בשכונה, מספקות יתרונות רבים יותר, מאשר חסרונות. לציפורים המתרבות סביב מגורי האדם, יש חשיבות רבה במאזן הטבעי, שמופר מאוד בשטחים בנויים. הציפורים ניזונות ממזיקים שונים, ועל כן מספקות הדברה ביולוגית נהדרת ונטולת רעלים כימיים". 

   

  "סקרי הטבע המבוצעים בשנים האחרונות, בערים וביישובים, הם כלי עבודה חשובים וראשוניים לתכניות פיתוח עתידיות, והם מתחשבים בכלל הגורמים ובשירותי המערכת המסופקים על ידי משאבי הטבע הסובבים והכלואים במרחב הבנוי", אומרת יעל זילברשטיין - ברזידה, מנהלת יחידת סקרי הטבע העירוני בחברה להגנת הטבע.

   

  "שכונת 'חלומות הציפורים', של זיכרון יעקב, היא דוגמא נהדרת לחשיבותו של מערך תכנון מקיים, הכולל שילוב של נישות צומח רבות ומגוונות, עם פארק מרכזי, ועם שמירה על שטחים פתוחים נרחבים ובריאים, סביב המרחב הבנוי".

   

  מיני הציפורים המקננות שנצפו בשכונה: בז מצוי, סיקסק, יונת הבית (מין מבוית), תור מצוי (שרוי בסיכון), תור צווארון, צוצלת, קוקייה מצויצת, סיס חומות, סיס גליל (מצוי בסיכון), דוכיפת, שלדג לבן חזה, נקר סורי, סנונית רפתות, סנונית מערות, טסית בתים, שחרור, פשוש, סבכי שחור ראש, ירגזי מצוי, בולבול ממושקף, צופית בוהקת, עורבני שחור כיפה, קאק, עורב אפור, דרור הבית, חוחית, ירקון ומיינה מצויה ודררה (מינים פולשים).

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אבנר רינות, החברה להגנת הטבע
  עורבני שחור כיפה
  צילום: אבנר רינות, החברה להגנת הטבע
  מומלצים