שתף קטע נבחר

בחירות אחרי המחאה: בקהילה האתיופית נטשו את הליכוד | ניתוח התוצאות

המחאה של יוצאי אתיופיה השפיעה על הבחירות? צניחה משמעותית באחוז ההצבעה לליכוד בשכונות עם ריכוז גבוה של בני הקהילה. כחול לבן, לה שני מועמדים מהקהילה במקומות ריאליים, זינקה בשכונות הללו. "מקווים שיבינו שלא נלך כמו עדר עיוור אחרי מי שמתעלם מהדרישות הבסיסיות שלנו", אמרה אחת מבנות הקהילה

בין הבחירות הקודמות לבחירות הנוכחיות חלפו חמישה חודשים בלבד, אך בתקופה הקצרה הזו התרחש אירוע משמעותי שטילטל את החברה הישראלית - מחאת יוצאי אתיופיה שפרצה בעוצמה רבה לאחר שסלומון טקה, בן הקהילה נורה למוות בידי שוטר. כבר במהלך המחאה נשמעו קולות בקרב צעירי הקהילה שטענו כי לא יצביעו יותר למפלגת הליכוד, ואף יפעלו לשכנע את ההורים שלהם לעשות כמוהם. האם המחאה אכן השפיעה על ההצבעה של בני הקהילה? מניתוח ראשוני של התוצאות, אחרי ספירה של 63.9% מהקולות, נראה שכן ובאופן ניכר.

 


 

דוגמה בולטת היא שכונת קריית משה ברחובות. בשכונה שבה ריכוז ריכוז גבוה של בני הקהילה האתיופית ניכרת ירידה משמעותית מאוד בקרב מצביעי הליכוד. מפלגת השלטון קיבלה באפריל 53% מהקולות - ובבחירות הנוכחיות רק 42%. כחול לבן שברשימתה הוצבו שני מועמדים מהקהילה האתיופית במקומות ריאליים, פנינה תמנו שטה וגדי יברקן, רשמה עלייה גדולה של 28% לעומת 13% בבחירות הקודמות. אחוז ההצבעה הכללי אגב בשכונה הוא 53%, נמוך משמעותית מאחוז ההצבעה הארצי.

 

 

גם ברמת אליהו בראשון לציון, ניכרה ירידה גדולה בקולות עבור הליכוד. הליכוד זכו שם ל-43% מהקולות בלבד לעומת 53% בבחירות הקודמות. גם בשכונה הזו כחול לבן זינקה עם 24% לעומת 15%. אחוז ההצבעה בשכונה עומד על 56.

 

בקריית מלאכי חיים רבים מבני הקהילה במספר שכונות. בשכונת וייצמן הפערים תהומיים בין מערכת הבחירות הקודמת לנוכחית. 50% מתושבי השכונה הצביעו בבחירות הקודמות לליכוד, הפעם רק 39%. הזינוק של כחול לבן לעומת זאת פשוט עצום עם 18% הפעם לעומת 6.5% באפריל. כחול לבן הפכה למפלגה השנייה בגודלה בשכונה על חשבון ש"ס. בעיר כולה הליכוד צנחה ב-8% עם 38% לעומת 46% באפריל. כחול לבן זינקה ל-13% לעומת 7.4% באפריל.

 

  (צילום: רויטרס)
מחאת העדה האתיופית ביולי(צילום: רויטרס)

הפגנה יוצאי אתיופיה בעזריאלי (צילום: מושיק שמע)
הפגנת יוצאי אתיופיה בעזריאלי(צילום: מושיק שמע)

הפגנה יוצאי אתיופיה בעזריאלי (צילום: מושיק שמע)
(צילום: מושיק שמע)

 

"כמות הפעמים שקראו לי שמאלנית אתמול הגיעה לשיאים חדשים. היום יש לי גם תואר חדש: אוהבת מחבלים", אמרה תושבת קריית מלאכי המשתייכת לקהילה האתיופית. תושבת חיפה, בת לקהילה האתיופית, הוסיפה: "מקווה שיבינו שלא נלך כמו עדר עיוור אחרי מי שמתעלם מהדרישות הבסיסיות שלנו".

 

צניחה הדומה לשכונות האחרות התרחשה גם בשכונת השופטים בקריית גת. 38% לליכוד לעומת 49% באפריל. כחול לבן לעומתה זינקה בעשרה אחוזים מ-13% ל-23%.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מחאת העדה האתיופית ביולי
צילום: רויטרס
מומלצים