שתף קטע נבחר

ובינתיים בספרד: בחירות בפעם הרביעית ב-4 שנים

ממש בשעה שתוצאות המדגמים בישראל הראו שלאף מועמד אין רוב הודיע ראש ממשלת ספרד על בחירות חוזרות. המפלגה הסוציאליסטית שניצחה באפריל לא הצליחה להרכיב ממשלה, וכרגע לא רואים סוף למבוי הסתום

הספרדים ילכו לקלפיות ב-10 בנובמבר בפעם הרביעית בארבע שנים. מפלגת השלטון הסוציאליסטית, שקיבלה מנדט להרכיב ממשלה אחרי הבחירות באפריל, נכשלה בניסיון לשים סוף למבוי הסתום בפרלמנט. לפי הסקרים כרגע לא נראה שהבחירות החוזרות ישימו סוף למבוי הסתום.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  

המפלגה הסוציאליסטית הגיעה למקום הראשון בבחירות באפריל, אך לא קיבלה מספיק מושבים כדי להקים קואליציה לבדה. הסוציאליסטים של פדרו סנצ'ס קיבלו 123 מ-350 המושבים בפרלמנט. בחודשים שחלפו מאז העבירו מנהיגי המפלגות את הזמן בהטחת האשמות הדדיות, והעדיפו את ההשמצות על מו"מ להרכבת קואליציה. גם יוזמות של הדקה ה-90 לשיחות בשני ובשלישי לא הביאו לפריצת דרך.

ספרד פדרו סנצ'ס פדרו סנצ'ז ראש ממשלה (צילום: EPA)
פדרו סנצ'ס. לא הצליח להרכיב ממשלה(צילום: EPA)

"אין רוב בפרלמנט שמאפשר הקמת ממשלה, וזה גורר אותנו לבחירות חוזרות ב-10 בנובמבר", הודיע אמש ראש הממשלה סנצ'ס. הוא האשים את המפלגות האחרות בהליכה לבחירות, ואמר שניסה בכל דרך אפשרית למנוע בחירות חוזרות. "הם הפכו את זה לבלתי אפשרי", אמר ראש הממשלה.

 

באופוזיציה תקפו את סנצ'ס. "היה לו מנדט להרכיב ממשלה, אבל הוא לא רצה לעשות את זה", תקף פבלו איגלסיאס ממפלגת "פודמוס" מהשמאל הקיצוני. "יהירות וזלזול בחוקי היסוד של הדמוקרטיה הפרלמנטארית קודמים לשכל הישר". שתי המפלגות ניהלו מו"מ על הרכבת ממשלה במשך חמישה חודשים ולא הצליחו להגיע להסכמה. מנהיגי שתי המפלגות מהימין, "המפלגה העממית" ומפלגת "סיודדנוס", אמרו שסאנצ'ז לא ניסה באמת להרכיב קואליציה.

פדרו סנצ'ס ראש ממשלת ספרד המפלגה הסוציאליסטית (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)
 

הבחירות בדצמבר 2015 שמו סוף לעידן שבו שתי מפלגות גדולות – הסוציאליסטית והמפלגה "העממית" מהימין המתון – שולטות בפוליטיקה הספרדית. מפלגות חדשות צצו במפה הפוליטית ("פודמוס", "סיודדנוס" ו"ווקס" מהימין הקיצוני) והפכו את הרכבת הקואליציה למשימה קשה מאוד. הספרדים חזרו לקלפיות ביוני 2016 אחרי שאף מפלגה לא הצליחה להרכיב ממשלה. בסוף אותה מערכת בחירות עלתה לשלטון המפלגה "העממית" בראשות מריאנו ראחוי.

 

סנצ'ס עלה לשלטון ביוני 2018, כשניצח במפתיע בהצבעת אי אמון נגד הממשלה השמרנית של מריאנו ראחוי, ונהנה מתמיכת "פודמוס" והמפלגות של הבדלנים בקטלוניה ובחבל הבאסקים. הממשלה שלו נפלה בפברואר 2019, אחרי שמונה חודשים בלבד, לאחר שנכשלה בהשגת רוב לפרלמנט להצעת התקציב שלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים