שתף קטע נבחר

הג'ודו האיראני הושעה מכל פעילות בינלאומית

האיגוד הבינלאומי החליט להשעות את הספורטאים מהמדינה בשל הההוראה שקיבל סעיד מולאי להפסיד בכוונה כדי לא להתחרות מול שגיא מוקי באליפות העולם: "מדובר בהפרה של החוקים, ולא רק של ה-IJF"

הספורטאים האיראנים לא יוכלו להשתתף בקרוב בתחרויות ג'ודו בינלאומיות רשמיות. כך החליט היום (רביעי) איגוד הג'ודו העולמי בעקבות ההוראה שקיבל סעיד מולאי להפסיד בכוונה באליפות העולם שהתקיימה בחודש שעבר ביפן, על מנת שלא יתמודד מאוחר יותר נגד שגיא מוקי ולא יעמוד יחד איתו על הפודיום.

 

סעיד מולאי נמלט לגרמניה

איראן הודתה: מולאי הפסיד כדי לא להתחרות במוקי

 

 

כזכור, מולאי קיבל הוראה מהשלטונות האיראנים לא לנצח בכדי לא לפגוש את מוקי בהמשך. הוא התמוטט ובכה, ונפגש לאחר מכן עם יו"ר האיגוד העולמי מריוס ויזר, שהבטיח לסייע לו. הג'ודוקא קיבל הגנה מאנשי הביטחון ביפן, שבודדו אותו מראשי המשלחת של ארצו. לאחר מכן הוא עלה על מטוס ונמלט לגרמניה. לפני כן נמסר לו בטלפון שאנשי משמרות המהפכה הגיעו לבית הוריו במטרה להבטיח שימלא אחר ההוראות שקיבל.  

 

סעיד מולאי (צילום: איגוד הג'ודו העולמי)
התמוטט ובכה. סעיד מולאי(צילום: איגוד הג'ודו העולמי)
 
בהודעה שנמסרה מטעם איגוד הג'ודו העולמי נכתב: "בעקבות מה שקרה באליפות העולם הוחלט להשעות את האיגוד האיראני מכל פעילות ספורטיבית וחברתית על ידי איגוד הג'ודו העולמי. סעיד מולאי קיבל הוראה לא להתחרות מול שגיא מוקי והדבר נוגד את לשון המכתב שקיבלנו בו הבטיחו האיראנים לכבד את האמנה האולימפית. מדובר בהפרה של חוקי ה-IFF ולא רק שלו".
 
בהודעה הוזכרו מקרים קודמים בהם החרימו איראנים מפגשים ספורטיבים עם ישראלים, בהוראת המשטר. "יש לנו את כל הסיבות להאמין שהאיראנים ימשיכו בהתנהגות הבלתי הולמת ולהפר את עקרונות ה-IJF".  
 
יו"ר איגוד הג'ודו הישראלי, משה פונטי, אמר: "אנחנו מצטערים לשמוע וחבל שהגיע מצב כזה שמדינה מושעית בגלל שלא התחרתה מול ספורטאים ישראלים, אבל נשיא איגוד הג'ודו מריוס ויזר הוא בן אדם שיכול לשנות את התמונה. ויזר פעל בנחישות בשנה האחרונה לפעול כדי לשנות את המצב ורק הוא יכול לקרב לבבות ואנשים ולהוביל לאחווה בין מדינות. הוא אדם אמיץ שמאמין ביכולות ובדרך שלו כדי להביא את הספורט לכך שיהיה נקי מפוליטיקה".
 
שרת התרבות והספורט, ח"כ מירי רגב, הגיבה: "החלטתו של נשיא איגוד הג'ודו העולמי להשעות את האיגוד האיראני מכלל פעילות תחרותית ספורטיבית של איגוד הג'ודו העולמי הינה החלטה אמיצה ומתבקשת. במהלך השנתיים האחרונות פעלתי בנחישות וללא לאות יחד עם ויזר לנקות את הפוליטיקה מאולמות הג'ודו ולשנות את המצב שהתיר למדינות להדיר ספורטאים מתחרויות ומנע מהם להתחרות עם סמלי הלאום שלהם מסיבות פוליטיות. צר לי על המחיר הכבד שייאלצו לשלם הספורטאים האיראנים בגלל החלטות המשטר האיראני והניסיונות שלהם למנוע מהספורטאים שלהם להתחרות נגד הספורטאים הישראלים. אני מצפה מהוועד האולימפי הבינ"ל לאמץ את המדיניות האמיצה של מריוס ויזר לאחווה בין עמים ולדאוג שתחרויות ספורט יוכרעו אך ורק במגרשי הספורט"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים