שתף קטע נבחר

תרחישי הליכוד: אחדות עם חרדים, פילוג - או בחירות

בסיכום עם יתר מפלגות הימין על בלוק משותף הציג השר לוין תרחישים אפשריים: כחול לבן תצטרף, "מישהו יישבר ויסייע לנו" או שוב בחירות. נתניהו: "כעת קיימות רק שתי אפשרויות - ממשלה בראשותי או ממשלה מסוכנת שנשענת על מפלגות ערביות". לראשונה מ-2010: נתניהו לא ינאם באו"ם

 

שלושת התרחישים של נתניהו - פירוק כחול לבן, אחדות עם המפלגות הדתיות - או בחירות חדשות: ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס הערב (רביעי) את חברי סיעת הליכוד בירושלים ונתן לשר התיירות יריב לוין, שיוביל פעם נוספת את המשא ומתן הקואליציוני, להציג להם את האפשרויות העומדות לפתחם עם פתיחת המשא ומתן הקואליציוני. 

 

מסיבת עיתונאים בנימין נתניהו הליכוד מלון אוריינט ירושלים (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)
  

נתניהו עדכן את חברי הליכוד כי כל סיעות הימין החליטו פה אחד להתחיל בהליך המשא ומתן הקואליציוני שאותו יוביל שר התיירות יריב לוין בשם כולם, יחד עם נציגי המפלגות. "לאחר שהקמנו את גוש מפלגות הימין קיימות רק שתי אפשרויות, ממשלה בראשותי או ממשלה מסוכנת שנשענת על המפלגות הערביות", אמר נתניהו.

 

"בעת הזאת, יותר מאי פעם, בייחוד מול האתגרים היבטחוניים והמדיניים העצומים העומדים על הפרק, אסור שתקום ממשלה שנשענת על המפלגות הערביות האנטי ציוניות. נעשה כל מאמץ כדי למנוע ממשלה מסוכנת כזאת", המשיך ראש הממשלה ואמר: "זאת ההתחייבות לנו למדינת ישראל, זאת ההתחייבות שלנו לבוחרינו. המחנה הלאומי הולך ביחד ובעזרת השם נקים ביחד ממשלה חזקה, ציונית וטובה למדינת ישראל".

 

נתניהו הבהיר לחברי מפלגתו שבכוונתו להקים גוש ימין אחד שבו כולם תלויים אחד בשני, ושכל חברי הגוש יסמיכו אותו לנהל את המשא ומתן עם כחול לבן בשם כולם.

  

מסיבת עיתונאים בנימין נתניהו הליכוד מלון אוריינט ירושלים (צילום: עמית שאבי)
חברי סיעת הליכוד(צילום: עמית שאבי)
 

מסיבת עיתונאים בנימין נתניהו הליכוד מלון אוריינט ירושלים (צילום: רויטרס)
נתניהו בירושלים, הערב(צילום: רויטרס)

ראש הממשלה סיפר כי כשיעקב ליצמן, משה גפני ובצלאל סמוטריץ' שאלו אותו על אפשרות לרוטציה עם גנץ ללא המפלגות החרדיות, השיב להם שלא יזנח אותם.

 

השר לוין הוסיף: "מי שיש לו חלומות לפרק את הליכוד - יכול לשכוח מזה. הליכוד זה לא מפלגת העבודה. מי שבאמת רוצה ממשלת אחדות - יכול להצטרף רק בנוסף לגוש הימין המאוחד שלנו".

 

לוין הסביר לחברי הסיעה את שלושת התרחישים האפשריים, לפיהם "מישהו בצד השני יישבר ויסייע למחנה הלאומי להקים ממשלה", או לחלופין כחול לבן יסכימו לממשלה עם החרדים ואנשי "ימינה" לשעבר, או בתרחיש השלישי שהוא מערכת בחירות נוספת.

 

 

כינוס ראשי סיעות הימין ()
כינוס ראשי סיעות הימין

חלוקה לגושים תוצאות לא סופיות ()
חלוקה לגושים לפי ספירה של 91% מהקלפיות

מוקדם יותר היום החליט נתניהו לבטל את נסיעתו בשבוע הבא לנאום בעצרת האו"ם בשל הנסיבות הפוליטיות, ושר החוץ ישראל כץ ינאם במקומו. נתניהו היה אמור להיפגש בשולי העצרת עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.

 

הסיבה שנתניהו לא רצה לשהות בחו"ל בשבוע הבא היא שביום רביעי הבא נשיא המדינה ראובן ריבלין מקבל את התוצאות הרשמיות מיו"ר ועדת הבחירות ועשוי להטיל באותו ערב את מלאכת הרכבת הממשלה על אחד מחברי הכנסת. שר החוץ ישראל כץ יהיה זה שינאם בניו יורק.

 

על פי התוצאות הרשמיות והמעודכנות, כחול לבן היא המפלגה הגדולה ביותר עם 32 מנדטים, ואחריה הליכוד עם 31. הרשימה המשותפת עלתה ל-13 מנדטים ונמצאת במקום השלישי. אחריהן ברשימה ש"ס 9, ישראל ביתנו 9, יהדות התורה 8, ימינה 7, העבודה-גשר 6, המחנה הדמוקרטי 5 ועוצמה יהודית 0. לפיכך עומד גוש השמאל-מרכז והרשימה המשותפת על 56 מנדטים, הימין על 55 מנדטים, ולשון המאזניים של ישראל ביתנו עם 9 מנדטים.

 

 

 

 

 

מבחינת שיעור ההצבעה קיבלה כחול לבן 26.1%, הליכוד 25.5%, הרשימה המשותפת 9.1%, ש"ס 7.7%, ישראל ביתנו 7.2%, יהדות התורה 6.4%, ימינה 5.9%, העבודה-גשר 4.9%, המחנה הדמוקרטי - 4.4%, עוצמה יהודית 1.9%.

 

גורמים בימין אמרו כי ראש הממשלה מבין שגם גוש של 55 מנדטים בהובלתו לא יוכל לפרוץ ל-61, אך המטרה של נתניהו כרגע היא לסנדל את יו"ר כחול לבן בני גנץ במשא ומתן הקואליציוני.

 

בכירים בליכוד אמרו ל-ynet כי בכוונת נתניהו להוביל למצב שגנץ יקבל את מלאכת הרכבת הממשלה קודם וייכשל, ובכך יהיה ניתן להפעיל עליו מנופי לחץ.

 

הלילה תתחיל גם ספירת הקולות במעטפות הכפולות, הכוללות חיילים, אסירים, מאושפזים, מוגבלי ניידות שהצביעו בקלפיות נגישות מיוחדות ונציגים דיפלומטים. מספר המעטפות הכפולות עשוי להיות שקול לשבעה מנדטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ראש הממשלה נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים