שתף קטע נבחר

ספירת המעטפות הכפולות: כחול לבן התחזקה ומובילה בשני מנדטים

ועדת הבחירות השלימה ספירה של יותר מרבע מיליון מעטפות כפולות - המספר הגבוה ביותר אי פעם. לפי שעה כחול לבן מובילה עם 33 מנדטים, לליכוד 31

  

 


 

 ועדת הבחירות המרכזית  השלימה את ספירת כ-280 אלף המעטפות הכפולות. עד כה עובדו והוקלדו מתוכן 187,422 קולות. לפי שעה כחול לבן עלתה ל-33 מנדטים כשלליכוד נותרו 31. 

 

מספר המעטפות הכפולות שנספרו במערכת הבחירות הנוכחית הוא הגבוה ביותר אי פעם. על פי התוצאות עד כה לגוש המרכז-שמאל-ערבים יש יתרון של שני מנדטים על בלוק הימין.

 

 

 

 

 

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

הצבעה במעטפה כפולה מאפשרת גם למי שאינו יכול להצביע בקלפי הסמוכה למקום מגוריו לממש את זכותו. מדובר בעיקר בחיילים, בדיפלומטים המשרתים את המדינה בנציגויות בחו"ל, בבוחרים בעלי מוגבלות בניידות, במי שמאושפזים בבתי חולים ובאסירים בבתי סוהר. בשונה מהצבעה רגילה, שבה המעטפה מוכנסת ישירות לקלפי, פתקי ההצבעה האלו מוכנסים לתוך מעטפה נוספת שעליה נרשמים פרטי זיהוי המצביע כדי לוודא שהוא לא הצביע פעמיים.

  

חיילים מצביעים (צילום: דובר צה
הצבעת החיילים תשנה את התוצאות?(צילום: דובר צה"ל)

בניגוד למעטפות רגילות, המעטפות הכפולות אינן נספרות בקלפי שבה נערכת ההצבעה, אלא מועברות כולן לאתר ספירת הקולות של ועדת הבחירות המרכזית במשכן הכנסת. רק לאחר וידוא שהבוחר לא הצביע פעמיים, גם במקום מגוריו במעטפה רגילה וגם בקלפי המיוחדת במעטפה כפולה, מוציאים את המעטפה עם פתק ההצבעה ומערבבים אותה עם מעטפות אחרות, כדי לשמור על חשאיות. בבחירות באפריל הצביעו 240,783 איש במעטפות כפולות. מדובר על שיעור של כ-5.5% מסך הקולות – כלומר בין 6 ל-7 מנדטים.

 

תוצאות לא סופיות ()
 

תוצאות לא רשמיות ()
מפת הגושים

 

מכיוון שרוב המצביעים במעטפות כפולות משרתים בצה"ל, ואחוז החרדים והערבים שם קטן משמעותית מחלקם באוכלוסייה, הרשימות החרדיות והערביות נוטות להיפגע, לעתים אף במנדט, לאחר ספירת הקולות הללו. בבחירות באפריל הליכוד קיבל עוד מנדט ויהדות התורה איבדה מנדט לאחר ספירת המעטפות הכפולות. בבחירות ב-2015 יהדות התורה והרשימה המשותפת איבדו מנדט אחד כל אחת ואילו הליכוד ומרצ קיבלו כל אחת מנדט נוסף. בבחירות ב-2013 מנדט אחד עבר מרע"מ-תע"ל למפלגת הבית היהודי, והעניק לגוש הימין רוב של 61 חברי כנסת. בבחירות ב-2009 ספירת המעטפות הכפולות לא הובילה לשינוי בתוצאות.


שגריר ישראל ב אוסטרליה מרק סופר מצביע קלפי בחירות הצבעה חו
שגריר ישראל באוסטרליה, מרק סופר

הספירה תימשך ככל הנראה עד יום חמישי בערב. רק בתום ספירת המעטפות הכפולות הם יתווספו לשאר הקולות, ויתחיל תהליך חישוב המנדטים. ראשית תחושב כמות הקולות שדרושה כדי לעבור את אחוז החסימה, ולאחר מכן ינופו הקולות שהוענקו לרשימות שלא עברו את אחוז החסימה, והמנדטים יחולקו בהתאם ובהתחשב בהסכמי העודפים.

 

עם זאת, עד ליום רביעי, המועד החוקי שבו מתפרסמות התוצאות הרשמיות ומוגשות לנשיא, ייתכנו שינויים קטנים בעקבות בדיקות נוספות שנעשות לאחר ספירת הקולות. בין היתר, הוועדה תבצע באופן מדגמי ספירה ידנית חוזרת של כ-2,500 קלפיות, כרבע מסך כל הקלפיות, כדי לאתר טעויות.

  

מוקדם יותר אתמול כינס נתניהו את חברי סיעת הליכוד במלון אוריינט בירושלים ועדכן אותם על ההבנות עם מפלגות הימין. נתניהו פועל כעת לציפוף השורות והודיע שגוש הימין והחרדים, שהשיג 55 מנדטים בבחירות, ינהל משא ומתן משותף, שאותו יוביל שר התיירות יריב לוין. מחר יכנס גנץ את חברי סיעת כחול לבן לישיבה ויעדכן אותם בהתפתחויות הפוליטיות, כולל התייחסות למהלכים של נתניהו.

 

"לאחר שהקמנו את גוש מפלגות הימין קיימות רק שתי אפשרויות, ממשלה בראשותי או ממשלה מסוכנת שנשענת על המפלגות הערביות", אמר נתניהו לחברי המפלגה. השר לוין הסביר לחברי הסיעה את שלושת התרחישים האפשריים, לפיהם "מישהו בצד השני יישבר ויסייע למחנה הלאומי להקים ממשלה", או לחלופין כחול לבן יסכימו לממשלה עם החרדים ואנשי "ימינה" לשעבר, או בתרחיש השלישי שהוא מערכת בחירות נוספת.

 

בעקבות הפלונטר הפוליטי שנוצר, החליט נתניהו לבטל את נסיעתו לעצרת האו"ם בניו יורק שתוכננה לשבוע הבא. שר החוץ ישראל כץ ינאם במקומו מול מנהיגי העולם. נתניהו היה אמור גם להיפגש בשולי העצרת עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. הסיבה שנתניהו לא רצה לשהות בחו"ל בשבוע הבא היא שביום רביעי הבא יקבל נשיא המדינה ראובן ריבלין את התוצאות הרשמיות מיו"ר ועדת הבחירות ועשוי להטיל באותו ערב את מלאכת הרכבת הממשלה על אחד מחברי הכנסת.


פורסם לראשונה 18/09/2019 23:46

 

יובל קרני השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ספירת המעטפות הכפולות, בבחירות קודמות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים