שתף קטע נבחר

משאלת הלב של הרופא מאנטבה

לפני 43 שנים הוא קבר את חטופת אנטבה דורה בלוך, שנרצחה בהוראת אידי אמין, באוגנדה. עצמותיה הועלו לישראל, וכעת, ד"ר קימאלה נסובוגה מבקש לעלות לקברה. "אני רוצה לראות איפה סבתך הובאה למנוחות", כתב לנכדה, "המקרה השאיר צלקת בליבי"

ד
ד"ר נסובוגה

פנייה יוצאת דופן התקבלה לפני כמה ימים באגף אפריקה של משרד החוץ: רופא מאוגנדה בשם ד"ר קימאלה אדם נסובוגה יצר קשר עם משרד החוץ וביקש מהם לסייע לו לפגוש את משפחתה של דורה בלוך, אחת ההרוגות הבודדות במבצע אנטבה.

 

הרופא הציג את עצמו כמי שביצע לבלוך נתיחה שלאחר המוות, קבר אותה ואף חשף את מקום קבורתה תוך סיכון חייו כדי לאפשר את העלאת עצמותיה לישראל כשהתחלף משטרו של אידי אמין.

 

משרד החוץ קישר בין הרופא לבין נכדה של בלוך, אביחי. ד"ר נסובוגה כתב לו: "אני הרופא שעשה את הניתוח שלאחר המוות לסבתא שלך. אחרי זה קברתי אותה בפחד, כי זה כמעט עלה לי בחיים להביא אותה לקבורה. אני שמח להיות איתכם בקשר אחרי כל כך הרבה שנים".

 

לדברי ד"ר נסובוגה, בלוך נרצחה מתוך כעס על הכוחות הישראלים שחילצו את בני הערובה. "אחרי שהממשלה השתנתה ואידי אמין עף, אביך, בנימין בלוך, הגיע לאוגנדה כדי לחפש את העצמות של אמא שלו, ויחד הצלחנו למצוא את הגופה שקברתי. אבא שלך לקח את העצמות לישראל", כתב ד"ר נסובוגה.

 

עוד כתב הרופא האוגנדי: "אביך כתב לי והודה לי אבל לא יכולתי להשיב כי המצב עוד היה מתוח באוגנדה. כשהדברים נרגעו ניסיתי ללא הצלחה ליצור קשר עם אבא שלך אבל הצטערתי לשמוע שהוא נפטר ב־2004. אני מאוד רוצה לבקר בישראל כדי שאוכל לראות איפה דורה בלוך הובאה למנוחות. אם אגיע, אעלה גם לקבר של אבא שלך. המקרה השאיר צלקת בלב שלי כל חיי. אני מאחל שינוחו בשלום".

קבלת הפנים לחטופי אנטבה (צילום: דוד רובינגר) (צילום: דוד רובינגר)
קבלת הפנים לחטופי אנטבה(צילום: דוד רובינגר)

דורה בלוך הייתה אחת ההרוגות הבודדות ב"מבצע אנטבה" לשחרור חטופי מטוס אייר פראנס מנמל התעופה שבאוגנדה ב־1976. בלוך, שהייתה בת 74 במותה, עשתה את דרכה מפריז לחתונת בנה בארץ. בזמן החטיפה היא חשה ברע ולאחר נחיתת המטוס באוגנדה היא הועברה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים בבירה קמפלה.

 

כמה ימים לאחר מכן היא נרצחה בהוראת הנשיא אידי אמין. אמין הכחיש כל מעורבות בהיעלמותה, אך גופתה הוחזרה לישראל רק אחרי נפילת משטרו. רק ב־2007, אחרי מותו של אמין, נחשפו בבריטניה מסמכים שהוכיחו מעבר לכל ספק כי היא נרצחה בבית החולים, ככל הנראה כנקמה של הדיקטטור על המבצע המוצלח שביצע צה"ל בשטח מדינתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים